Oglas

Turska postaje najvažniji posrednik u odnosima Srbije i BiH?

author
Jelena Mirković
28. jan. 2018. 20:16
>
20:30
2017-10-10T094940Z_1522221237_RC15D06516F0_RTRMADP_3_SERBIA-TURKEY
REUTERS/Marko Đurica | REUTERS/Marko Đurica

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je u Istanbul gde sutra razgovara sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom i bošnjačkim članom Predsedništva BIH Bakirom Izetbegovićem, što će biti treći Vučićev susret s šefom turske države za godinu i po dana. Da li Istanbul postaje najvažniji posrednik u odnosima Beograda i Sarajeva?

Oglas

Kao glavna tema susreta u Istanbulu najavljeni su odnosi u regionu, pre svega između Beograda i Sarajeva koji u poslednje vreme baš i nisu na visokom nivou.

Vučić i Erdogan poslednji put su se sreli u oktobru prošle godine u srpskoj prestonici. Potom su zajedno otišli u posetu Novom Pazaru. A upravo je u tom gradu, po oceni Vladimira Ajzenhamera sa Fakulteta bezbednosti, poslata ključna poruka - da Sandžak mora da se osloni na Srbiju i da ostane most koji je povezuje sa Turskom.

Oglas

vladimir-ajzenhamer-n1-205723.jpeg
N1 | N1

“Stavljeno je jasno do znanja da Aleksandar Vučić jeste taj igrač koji povezuje Sandžak sa Istanbulom, odnosno sa Turskom, da se ne može ići mimo Srbije kao matične države, i u tom smislu Turska jeste poslala jedan veoma važan impuls saradnje, da je dakle zaista spremna da bude stabilizujući faktor u ovom regionu, i da konačno pomogne rešavanju nagomilanih problema koji su zaostali iz onog nesretnog perioda devedesetih”, ističe Ajzenhamer.

Upravo tome bi, smatra on, trebalo da posluži i sutrašnji susret u Istanbulu, koji će, kaže, poslužiti i za razgovore o značajnim ekonomskim i infrastrukturalnim projektima, među kojima su i autoput Beograd-Sarajevo i Turski tok.

Politički analitičar iz Sarajeva Enver Kazaz smatra da Erdogan vrlo vešto koristi regionalne probleme, pre svega nestabilne odnose između bošnjačkih predstavnika vlasti i Vlade Srbije.

Oglas

“U takvom odnosu prema BIH, Erdogan raspiruje emocionalizam i radikalne ideološke fantazme, gde on i Izetbegović funkcionišu kao zakon spojenih posuda, pri čemu i Bošnjaci i tursko društvo idu ka radikalnim odnosno autoritarnim oblicima vlasti. Vučić u takvoj konstelaciji odnosa uspeva iz Turske izvući maksimum investicija, razvijati Srbiju iznutra, pa je on u tom odnosu apsolutni dobitnik”, ocenjuje Kazaz.

denis-zvizdic-n1-205724.jpeg
N1 | N1

Svaki susret lidera u regionu može doneti samo dobro i otvoriti pozitivne procese, smatra Denis Zvizdić predsedavajući Veća ministara BIH, i dodaje da dijalog mora ostati ključni instrument saradnje unutar regiona Zapadnog Balkana.

“Od ovoga susreta koji ste spomenuli ja očekujem da će on u fokusu, osim dobre saradnje imati i određene projekte, odnosno moguća investiciona ulaganja, a bilo bi jako lepo, ili bila bi iznvanredna vest ako bi se konačno dogovorila ruta koja bi povezala Sarajevo i Beograd”, smatra Zvizdić.

Oglas

Najavljena poseta Turskoj, praktično će biti treći susret predsednika Srbije i Turske u poslednjih godinu i po dana.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama