
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić doputovao je u Istanbul gde sutra razgovara sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom i bošnjačkim članom Predsedništva BIH Bakirom Izetbegovićem, što će biti treći Vučićev susret s šefom turske države za godinu i po dana. Da li Istanbul postaje najvažniji posrednik u odnosima Beograda i Sarajeva?
Kao glavna tema susreta u Istanbulu najavljeni su odnosi u regionu, pre svega između Beograda i Sarajeva koji u poslednje vreme baš i nisu na visokom nivou.
Vučić i Erdogan poslednji put su se sreli u oktobru prošle godine u srpskoj prestonici. Potom su zajedno otišli u posetu Novom Pazaru. A upravo je u tom gradu, po oceni Vladimira Ajzenhamera sa Fakulteta bezbednosti, poslata ključna poruka - da Sandžak mora da se osloni na Srbiju i da ostane most koji je povezuje sa Turskom.

“Stavljeno je jasno do znanja da Aleksandar Vučić jeste taj igrač koji povezuje Sandžak sa Istanbulom, odnosno sa Turskom, da se ne može ići mimo Srbije kao matične države, i u tom smislu Turska jeste poslala jedan veoma važan impuls saradnje, da je dakle zaista spremna da bude stabilizujući faktor u ovom regionu, i da konačno pomogne rešavanju nagomilanih problema koji su zaostali iz onog nesretnog perioda devedesetih”, ističe Ajzenhamer.
Upravo tome bi, smatra on, trebalo da posluži i sutrašnji susret u Istanbulu, koji će, kaže, poslužiti i za razgovore o značajnim ekonomskim i infrastrukturalnim projektima, među kojima su i autoput Beograd-Sarajevo i Turski tok.
Politički analitičar iz Sarajeva Enver Kazaz smatra da Erdogan vrlo vešto koristi regionalne probleme, pre svega nestabilne odnose između bošnjačkih predstavnika vlasti i Vlade Srbije.
“U takvom odnosu prema BIH, Erdogan raspiruje emocionalizam i radikalne ideološke fantazme, gde on i Izetbegović funkcionišu kao zakon spojenih posuda, pri čemu i Bošnjaci i tursko društvo idu ka radikalnim odnosno autoritarnim oblicima vlasti. Vučić u takvoj konstelaciji odnosa uspeva iz Turske izvući maksimum investicija, razvijati Srbiju iznutra, pa je on u tom odnosu apsolutni dobitnik”, ocenjuje Kazaz.

Svaki susret lidera u regionu može doneti samo dobro i otvoriti pozitivne procese, smatra Denis Zvizdić predsedavajući Veća ministara BIH, i dodaje da dijalog mora ostati ključni instrument saradnje unutar regiona Zapadnog Balkana.
“Od ovoga susreta koji ste spomenuli ja očekujem da će on u fokusu, osim dobre saradnje imati i određene projekte, odnosno moguća investiciona ulaganja, a bilo bi jako lepo, ili bila bi iznvanredna vest ako bi se konačno dogovorila ruta koja bi povezala Sarajevo i Beograd”, smatra Zvizdić.
Najavljena poseta Turskoj, praktično će biti treći susret predsednika Srbije i Turske u poslednjih godinu i po dana.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare