
Predstavnici Štrajkačkog odbora fabrike Zastava oružje predali su gradonačelniku Kragujevca Radomiru Nikoliću zahteve oružara i pokazatelje poslovanja fabrike uz očekivanje da se grad, kao vlasnik jednog dela kapitala, uključi i pomogne da se preduzmu hitni koraci kako bi se fabrika spasila od daljeg kolapsa.
"Želeli smo da Skupština grada koja učestvuje u kapitalu naše fabrike vidi kakva je pozicija fabrike, i da naravno uz njihovu pomoć, urazumimo neke koji to možda ne žele da vide u ovo trenutku, da se u fabrici pod hitno mora nešto preduzeti i da se uradi jedna šok terapija kako bi se fabrika spasila od daljeg kolapsa", rekao je predsednik sindikata Zastava oružje Dragan Ilić novinarima posle sastanka sa gradonačelnikom.
Prema njegovim rečima, Grad Kragujevac ima udeo od 0,57 odsto u kapitalu fabrike Zastava oružje dok je većinski državni, odnosno Vlade i Fonda za razvoj oko 70 procenata, a društveni kapital čini 24,65 procenata.
Prema rečima Ilića oružari već tokom vikenda očekuju početak hitnih pregovora.
"Ukoliko se to ne desi, otići ćemo do Beograda i našim najvećim vlasnicima uručiti zahteve jer oni do sada nisu imali želju da pregovaramo. Imali smo jedan neuspešan sastanak sa ministrom odbrane. Očekujemo da kroz dijalog možemo da dodjemo do rešenja", rekao je Ilić.
Gradonačelnik Kragujevca Radomir Nikolić je rekao novinarima da je grad ponudio, kao i u slučaju protesta u Fijatu, da bude "kanal komunikacije" između resornih ministarstava i zaposlenih u fabrici.
On je ocenio da gradska vlast ima "moralnu obavezu" da se umeša, da prati i pomogne da se problemi reše, a proizvodnja održi.
"Zahteve radnika Zastava oružja koji su nam uručeni ćemo proslediti, uz naše razmišljanje o svemu tome, resornim ministarstvima, premijeru, predsedniku Srbije i očekujemo da se razgovara o problemu", rekao je Nikolić.
Oružari su zahteve predali i na šalterima Gradske uprave u koju je ušao jedan broj štrajkača posle završetka jednočasovnog protesta.
Današnji štrajk oružara počeo je u 11 časova ispred Upravne zgrade fabrike, a nastavio se posle ulične šetnje radnika, ispred Skupštine grada.
Na protestu je ponovljeno da radnici traže isplatu bonusa od po 25.000 dinara, kao i odgovornost svih u "lancu" odlučivanja zbog loših poslovnih rezultata fabrike.
Čulo se i da su radnici odlučno protiv najavljene privatizaciji 49 odsto kapitala fabrike i poručeno da neće pristati na taj "pakleni scenario".
Od Vlade Srbije i Ministarstva odbrane se očekuje i da hitno fabrici odobri bespovratna sredstva koja se odnose na subvencije u privredi koja bi se usmerila na poboljšanje teških uslova rada zbog čega je sve više bolesnih radnika.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare