
U selu Rastina kod Sombora otvoren je još jedan granični prelaz između Srbije i Mađarske. Radiće svakog dana od 7 ujutru do 7 uveče i biće namenjen isključivo putničkim vozilima.
Vrpcu su presekli ministri spoljnih poslova - Ivica Dačić i Peter Sijarto. Još jednom su ponovili kako su odnosi dve države na najvišem mogućem nivou.
U bodljikavoj žici između Srbije i Mađarske otvoren je još jedan procep. Svečano puštanje u rad graničnog prelaza Rastina-Bačsentđerđ bilo je i prilika za susret šefova diplomatije dve zemlje. Ivica Dačić ćaskao je sa svojim, kako kaže, velikim prijateljem Peterom Sijartom, između ostalog - o Pokretu nesvrstanih. Dačić na srpskom, Sijarto na engleskom jeziku.
Nakon intoniranja himni obe zemlje, makaze su čekale ministre spoljnih poslova da svečano i otvore prelaz koji će, kako kažu, omogućiti brži protok robe, ali i bolju povezanost građana.
"Pričinjava mi veliko zadovoljstvo da sa Peterom Sijartom svečano otvorim granični prelaz Rastina-Bačsentđerđ. Valjda sam tačno rekao", poručuje ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić.
"Stanovnicima Bačsentđerđa i Rastine je do sad trebalo 50 kilometara da pređu, a danas, deli ih svega nekoliko minuta vožnje. Ovo je osmi granični prelaz između Srbije i Mađarske, koji će puno značiti kako onima koji žele da posete svoje prijatelje, tako i preduzećima koja žele međusobno da trguju", rekao je ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Sijarto.
Pored ekonomske, dve zemlje imaju i odličnu političku saradnju – toliko dobru, da oba šefa diplomatije ocenjuju kako su odnosi Srbije i Mađarske na istorijski najvišem nivou.

"To naravno, ne znači da će sada da padaju. Nego da budu još bolji i da stalno podižemo tu lestvicu", kaže Dačić.
Lestvicu su odavno podigli sami građani, koji neguju prijateljstvo bez obzira na granicu. Na samo svečano otvaranje nisu mogli jer im policija nije dozvolila, ali su se okupili ispred prelaza - i oni iz Srbije, i komšije iz Mađarske.
"Sad je mnogo bliža relacija, da pređemo jedno drugom i da se družimo".
"Mi na tome radimo 35 godina. Da budemo ljudi, idemo i mi kod njih, i oni kod nas, jer družimo se i po 10 puta godišnje, sad će još biti bolje", kažu građani.
Nadaju se, međutim, da će uskoro biti bolji i put kojim će ići. Saobraćajnica je izgrađena, ali samo tik do granice. Postoji kilometar i po puta koji je sveže presvučen asfaltom i koji vodi do graničnog prelaza. Sa druge strane, međutim, i dalje je stari seoski put koji je prepun rupa, čija se najavljena popravka još čeka.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare