
Kosovski ombudsman Hiljmi Jašari ocenio je da je u procesu pritvaranja i deportacije šest turskih državljana bilo kršenja ljudskih prava.
On je istakao da je njihovo pravo pogaženo, kada su deportovani bez sudskog postupka koji je prema Ustavu i kosovskim zakonima obavezan.
"Kada je neko optužen za pretnje bezbednosti on treba da bude izveden pred sudove. U sudskom postupku se utvrđuje da li neko treba da bude proteran ili ne. Ako se donese takva odluka onda se treba obezbediti da u zemlji prijema nema opasnosti za to lice", rekao je Jašari.
On je podvukao da je međunarodni sud konstatovao da u Turskoj postoji opasnost za deportovane i da su institucije Kosova to trebale da imaju u vidu.
"Smatra se kršenje ljudskih prava kada se deportovani vraća u zemlju gde postoji opasnost da neće biti dobrog ljudskog tretmana", kazao je kosovski ombudsman.
On je ukazao i da je kršenje ljudskih prava i nemogućnost korišćenja prava žalbe.
Šest državljane Turske, koji su radili u školama na Kosovu, deportovani su 29. marta u zemlju porekla mimo uobičajene procedure, zbog sumnje da su sledbenici verskog lidera Fetulaha Gulena, kojeg zvanična Ankara potražuje zbog tvrdnje da je organizator puča, koji se u toj zemlji dogodio polovinom jula 2016.
Zbog njihovog pritvaranja i deportacije, premijer Kosova Ramuš Haradinaj smenio je ministra unutrašnjih poslova Kosova i direktora obaveštajne službe.
Njegov postupak kritikovao je turski predsednik Redžep Tajip Erdogan koji je optužio Haradinaja za podršku teroristima.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare