Oglas

Vojska iseljava umetnike iz zgrade koja napuštena propada

author
Nikola Radišić
17. apr. 2018. 21:19
>
21:44
skvot nnk dorćol 2 n1
N1 | N1

Još jedan napušteni objekat u Beogradu zauzeli su nezavisni umetnici. Trend koji je decenijama postoji širom Evrope i bivše Jugoslavije, pojaljuje se i u Srbiji, ali uz otvoreno protivljenje institucija. Tako i novootvorenom "skvotu", napuštenom prostoru na Dorćolu u koji su se uselili ljudi okupljeni oko Društvenog centra NNK, preti zatvaranje.

Oglas

Vojska Srbije, u čijem vlasništvu je zapušteni objekat, ne dozvoljava uzurpaciju svoje imovine, ali ih aktivisti pitaju - zašto ste onda pustili da propada.

Ne odustajemo, poruka je aktivista i građana okupljenih oko društvenog centra NNK. Poruku da nameravaju da nastave sa akcijom da bivši vojni samački hotel preurede u prostor koji će okupljati novu kulturnu scenu Beorgada šalju uprkos tome što iz Vojske Srbije poslednjih dana stižu posete čiji je cilj da ih ubede da se isele. Saša Perić iz NNK-a poručuje da se to neće desiti.

Oglas

"Ne želimo mi da otmemo ništa od Vojske, želimo samo da koristimo nešto što je zapušteno i ne koristi se uopšte. Razlog što je vojni objekat je jer je Vojska javna institucija i trebalo bi da služi u korsit svih građana, i mi želimo da otvorimo novi javni prostor koji će funkcionisati na dobrobit svih", ističe Perić.

skvot-nnk-dorcol-n1-215971.jpeg
N1 | N1

U NNK-u kažu da im je Vojska postavila ultimatum - da moraju da se isele. Međutim, kažu da to nema smisla jer je Vojska pokazala veliku nebrigu za taj objekat.

Sa renoviranjem oko 4.500 kvadrarta ovog prostora se usporilo, ali ne i zastalo. Aktivisti se nadaju razrešenju situacije. Očekuju pozitivan odgovor Vojske na ponudu da razgovaraju o sudbini ovog prosrtorea, i spremni su da ostanu u nejmu sve dok on ne bude priveden osnovnoj nameni.

Oglas

A iz Vojske – informacija da su o svemu obavestili tužioca. Priznaju da su objekat zapustili pre mnogo godina i ograđuju se od mogućih incidenata. O nameni ni reči.

“Imajući u vidu loše stanje objekta, na kome su vidna oštećenja fasade i zidnih konstrukcija, postoji velika opasnost od urušavanja pojedinih prostorija objekta, kao i mogućeg povređivanja osoba koje se tu nalaze... Ministarstvo odbrane neće snositi odgovornost za eventualne posledice po bezbednost i zdravlje osoba koje su neovlašćeno upale u napušteni vojni objekat”, poručuju iz Ministarstva odbrane.

Ovo nije prvi put da su aktivisti pokušali da preuzmu neki vojni objekat. Krajem 2011. grupa njih je zauzela kasarnu Rudolf Arčibald Rajs u Novom Sadu, ali su odatle ubrzo izbačeni.

nana-radenkovic-n1-215966.jpeg
N1 | N1

U prvom domaćem kreativnom habu Nova Iskra, koji je nastao sa sličnom idejom - da poveže kreativne industrije, tehnologiju i ljude, nadaju se da će u Vojsci ovoga puta biti malo više razumevanja za potrebe grada.

Oglas

“Prostori koji za sada nemaju finalnu namenu, a postoji tendencija za neku njihovu novu upotrebu, mislim da je je uvek povoljno da oni budu živi i da u njima sadržaj postoji. Jer kao što rekoh, oni na neki način pripadaju građanima”, podseća Nana Radenković iz Nove iskre.

metelkova-ljubljana-n1-215965.jpeg
N1 | N1

Za razliku od Srbije koja nema praksu zauzuimanja napupštenih javnih prostora, u okolnim zemljama postoji više primera skvotiranja takvih objekata radi stvaranja alternativnog kreativnog okruženja – kao što je Metelkova u Ljubljani. U nekadašnjoj kasarni stvorena je nova kulturna scena Slovenije koja, osim što ima veliki značaj za lokalnu kulturnu scenu, predstavlja i turisticku atrakciju.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama