
Šef misije EU u Srbiji Sem Fabrici rekao je da je sloboda izražavanja osnovna vrednost EU i da je Unija dala preporuke Srbiji šta treba da uradi da napreduje u toj oblasti u kojoj, prema izveštaju Evropske komisije, nije ostvaren nikakav napredak.
U izveštaju EK o napretku Srbije kaže se da nije bio napretka u ovoj obasti od 2016. do sada, a EU nije zauzela određen stav već se o tome govori da bi se osigurale slobode izražavanja i ostvario napredak u poboljšanju uslova, rekao je Fabrici za Radio-televiziju Vojvodine.
"Svakako je poruka da cela zemlja treba da pristupi analizi ovog izveštaja i preporuka, da bi se omogućilo stvaranje okruženja za realizaciju ovog osnovnog prava", rekao je Fabrici.
Fabrici nije želeo da komentariše izjavu predsednika Francuske Emanuela Makrona, koji je juče odbacio bilo kakvo proširenje Evropske unije dok se Unija ne reformiše, ali je ukazao na mišljenje predsednika Evropske komisije Žan-Klod Junkera da treba da se radi istovremeno na proširenju i na refromama.
On je rekao da je stav Francuske kao jednog od osnvača EU jedan od najbitnijih, ali da je za njega bitno šta radi EU koja ima 28 članica, među kojima su i drugi bitni članovi koji su izrazili podršku za proširenje, ali i za reforme Unije. On je ponovio da je juče bio dobar dan za Srbiju kada je predstavljen izveštaj o napretku, i da treba pogledati taj izveštaj.
Kada je reč o 2025. kao o mogućoj godini pridruživanja on je rekao da je to generalni datum, i cilj na osnovu kojeg se rukovodi i daje perpespektiva, ali i "ohrabrenje da bi države napravile reforme koje treba da naprave kako bi imale EU kao perspektivu". Ponovio je izjave komesara za proširenje Johanesa Hana koji je rekao je da je to izvodljivo, ali svakako ambiciozno.
"Poruka izveštaja prvo je da je ovo najnovija fotografija, slika situacije Srbije koja se tiče proširenja u određenim oblastima. Navodi se da ima određenog napretka, posebno u ekonomskoj i fiskalnoj sferi. Međutim Komisija kaže da i dalje ima puno poslova koji još treba da se urade", rekao je Fabrici.
Prema njegovim rečima bitna je ambicija, a činjenica je da Srbija napreduje po svim pitanjima i oblastima i sada treba biti ambiciozan da se to nastavi dalje.
"Volja je ono što je bitno da se sprovedu reforme da bi Srbija bila u skladu sa EU", rekao je Fabrici.
Preporučena hitnost u napretku u dijalogu Beograda i Prištine ne odnosi se samo na Srbiju već i na Kosovo, rekao je Fabrici i naveo da je dijalog sa Prištinom deo pristupanja Uniji, kao i pogavljle 35, i da je to ohrabrenje kako bi se primenio dosadašnji sporazum i što brže došlo do normalizacije.
Fabrici je rekao da sada ne može da kaže koliko novih poglavlja će EU otvoriti u pregovorima sa Srbijom i da će u junu biti doneta oduka o tome, uz saglasnost svih 28 članica. Kako je rekao, visoka predstavnica EU Federika Mogerini razgovaraće sutra u Beogradu sa premijerkom Anom Brnabić i predsednikom Aleksandrom Vučićem posebno o tome šta treba da se uradi i o narednim koracima u procesu pristupanja Srbije EU.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare