
Neophodno je unaprediti postuke za vansudsko poravnanje i dostizanje ideala suđenja u razumnom roku u Srbiji, ocenjeno je prilikom potpisivanja Uputstva za unapređenje i promociju postupka zaključenja i izvršenja vansudskog poravnanja u postupcima za zaštitu prava na suđenje u razumnom roku.
Uputstvo, koje je nastalo uz podršku Agencija SAD za međunarodni razvoj (USAID), potpisali su Ministarska pravde Nela Kuburović, državni pravobranilac Olivera Stanimirović, predsednik Vrhovnog kasacionog suda i Visokog saveta sudstva Dragomir Milojević i direktor Pravosudne akademije Nenad Vujić.
Nela Kuburović je rekla da je to četvrto uputstvo nastalo u saradnji tih institucija i da je njegov cilj da se razrade pojedinosti naknade nematerijalne štete i umanji trajanje postupka, s obzirom da je 97 odsto stranaka u tim postupcima prošle godine podnelo tužbu za obeštećenje.
"Ministarstvo ne beži (od ocena) da Zakon o zaštiti prava na suđenje u razumnom roku ima manjkavosti, a Uputstvo je u skladu sa Nacionalnom strategijom reforme pravosuđa i Akcionog plana za Poglavlje 23, koji podrazumevaju promovisanje alternativnih načina za rešavanje sporova", rekla je Kuburović.
Ona je dodala i da se troškovi parničnih postupaka u ovakvim sporovima utrostručuju.
Olivera Stanimirović je kazala da je Državno pravobranilaštvo prepoznato kao jedan od najvažnijih aktera u očuvajnju prava građana i da će formiranje komisije omogućiti da se sporovi rešavaju sporazumom.
"U predstojećem periodu nas očekuje izrada obrazaca i informatora, koji bi građanima još više smanjili troškove postupaka, kao i statistička prezentacija postignutih rezultata, koji će biti dostupni putem interneta", najavila je Stanimirović.
Milojević je rekao da je ovo još jedan primer saradnje (u primeni uputstava) koja je dala dobre rezultate i koja će doprineti idealu suđenja u razumnom roku kao suštinskom preduslovu sudske zaštite.
On je dodao i da sudska zaštita nije dovoljna ako se sudi dugo i sporo, i da će ako Evropski sud za ljudska prava ne bude uveren u efikasnost suđenja u Srbiji, izdaci za ovakve tužbe samo nastaviti da rastu.
U uvodnim napomenama Uputstva se navodi da je u 2017. godini primljeno 5.545 tužbi za naknadu neimovinske štete za povredu prava na suđenje u razumnom roku, da je u 2018. godini identifikovana tendencija rasta broja takvih tužbi, te da, u slučaju da se u svakom postupku traži minimalna naknada i ako su troškovi postupka minimalni, ukupni državni izdaci za ova suđenja prelaze dva miliona evra.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare