
Predsednik Socijalističke partrije Srbije (SPS) Ivica Dačič izjavio je da predsednik Srbije i Srpske napredne stranke Aleksandar Vučić ne treba da brine o saradnji sa socijalistima, već treba da brine za ljude iz SNS i koalicione partnere koji su na Vučićevoj listi ušli u parlament.
"Sto puta sam rekao da Vučić ne brine za SPS, neka brine za ljude sa njegove liste. Oni i bez nas imaju većinu, ali tako je napravio (izbornu) listu da bez njegovih partnera sa liste, on nema većinu u parlamentu, a oni mu ništa značajno nisu doneli u broju birača. Tako da bi bilo bolje da obrati pažnju na njih, a i na ljude iz svoje stranke", rekao je Dačić za Kurir.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je u autorskom tekstu za praznično izdanje "Kurira" da se ne plaši opozicije, kao ni "kombinacija" koje prave sa ljudima iz SNS i njenim koalicionim partnerima.
"I ne interesuju me njihove kombinacije s nekim ljudima iz moje partije, pojedinim koalicionim partnerima koji već razmišljaju kako bi mogli da budu jezičak na vagi i opet promene stranu", rekao je Vučić.
"Za odnose Podgorice i Beograda bilo bi dobro da Srbi budu deo vlasti u Crnoj Gori"
Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić ocenio je da bi za odnose Podgorice i Beograda bilo dobro da Srbi budu deo vladajuće koalicije u Crnoj Gori.
Dačić je za podgoričke "Vijesti" rekao da Srbija "želi dobre odnose sa Crnom Gorom i pored brojnih neslaganja".
"I dalje verujem da bi za naše odnose, ali i za unutrašnju stabilnost Crne Gore, bilo dobro da Srbi postanu deo vladajuće koalicije. Mnogi problemi bi tako mogli da budu prevaziđeni", rekao je Dačić.
Ocenjujući odnose Crne Gore i Srbije kao "stabilne", Dačić je kazao da je važno da postoji dijalog.
"Cilj nam je isti, a to je Evropska unija (EU) i stabilnost regiona. Ekonomska saradnja, razvoj i realizacija infrastrukturnih projekata, kao i saradnja u energetici su zadovoljavajući. Naravno da nam je dobra saradnja i u procesu evrointegracija, kao i u prekograničnoj saradnji", rekao je Dačić.
Dačić je ukazao na razlike u stavovima Podgorice i Beograda, navodeći da se one odnose na položaj Srba u Crnoj Gori, te status Srpske pravoslavne crkve (SPC).
"Razlikujemo se u tome što mi smatramo da su Srbi konstitutivan narod u Crnoj Gori, a nikako manjina. Srbija smatra i da je SPC u Crnoj Gori važan deo njene istorije i kulture i kao takvu je tretiramo, a ja lično verujem i da većinsko crnogorsko stanovništvo misli isto. Kao što znate, mi pitanje jezika kojim govore građani Crne Gore ostavljamo njima na odluku, ali vidim da nam i za ovaj intervju prevod nije potreban", rekao je Dačić.
Prema Dačićevim rečima, odnosi dve države su "stabilni, zaslugom Srbije".
"Ne možemo se praviti ludim i ne konstatovati da su naše pozicije odaljene činom Crne Gore kojim je priznala jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, kao i snažnoj podršci koju pruža ovoj tvorevini u međunarodnim organizacijama. Potpisali ste sporazum sa Kosovom o državnoj granici, ne konsultujući Srbiju koja je pravni naslednik nekadašnje Savezne Republike Jugoslavije, ali i državne zajednice Srbije i Crne Gore… Mogu još primera bremenitosti naših odnosa navesti. I na sve to, vaš predsednik kaže da ne vodi antisrpsku politiku, već politiku u interesu Crne Gore. A mi treba da se izvinjavamo nekome što vodimo politiku u interesu Srbije? Ja sigurno neću", rekao je on.
Dačić je kazao da Srbija "želi odlične partnerske odnose sa Crnom Gorom" i da je otvorena za razgovor o svim temama koje obe strane smatraju važnim.
Govoreći o slučaju nekadašnjeg visokog funkcionera vladajuće DPS Svetozara Marovića koga Crna Gora potražuje zbog izdržavanja zatvorske kazne i koji se nalazi u Beogradu, Dačić je kazao da to pitanje "nije za njegov resor".
"Nadležne institucije obe zemlje time treba da se bave. Ministarstvo koje ja vodim nije nadležno za ekstradiciju, ako aludirate na to. Poslednje što sam video u medijima jeste da je u Srbiji na lečenju", kazao je Dačić.
Marović je u Crnoj Gori osuđen na zatvorsku kaznu zbog malverzacija kojim je načinjena višemilionska šteta budžetu. Crna Gora je za njim raspisala poternicu, jer Marović boravi u Beogadu, gde je po navodima njegovih advokata na lečenju.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare