Antić: Mediji više napadaju Nikolića nego Miloševića

Vesti 13. apr 201510:43 > 10:47
N1

Mediji u Srbiji treba da budu odgovorniji i u skladu sa Ustavom moraju da poštuju grb, zastavu, himnu i instituciju predsednika države, ocenio je danas savetnik predsednika Srbije Oliver Antić.

„Prema Ustavu – grb, zastava, himna i predsednik Republike su zaštitni subjekti i u krivičnom pravu. Uvreda Srbije jeste uvreda jednog od ova četiri elementa, ali to se ne primenjuje u praksi“, rekao je Antić.

On je za TV Pink kazao da je aktuelni predsednik Srbije Tomislav Nikolić najviše izložen napadima medija u odnosu na prethodne čelnike zemlje – Slobodana Miloševića, Milana Milutinovića, Zorana Đinđića, Vojislava Koštunicu…

Antić ističe da većina medija ne podržava predsednika Srbije kojeg „mučki napadaju“, to jest napadaju njega i njegovu porodicu, što je nazamislivo u svetu, gde svaka država veliča svog predsednika.

„Đinđića su isto napadali na najrazličitije načine, sa i bez osnova, Milutinović je bio marginalizovan, ali ga nisu mučki napadali, pa i Koštunicu su kako – tako napadali. Moj utisak je da Nikolića najviše napadaju nego sve do sada predsednike“, kaže Antić.

„Novinari moraju da imaju viši stepen obrazovanja i morala“

Prema njegovim rečima, odgovorno novinarstvo je vrlo važna poluga demokratije, što kod nas nije slučaj.

Antić predlaže da se u Srbiji uradi kao u Brazilu, koji je imao donedavno sličnu situaciju, odnosno da po zakonu svi novinari moraju da imaju završen fakultet.

„Ako vam neko da posao koji ima neki tradicionalni ugled, a niste kvalifikovani za to, onda se osećate obaveznim da uzvratite i radite kako vam taj neko naredi ili vas usmeri“, navodi Antić.

On naglašava da novinari moraju da imaju viši stepen morala i obrazovanja, jer onda ne bi mogli da pređu preko neke granice.

„Kod nas svako može da okači sebi funkciju – ja sam novinar, iako je polupismen ili neobrazovan“, dodao je Antić.

Savetnik predsednika države navodi i da pravosuđe mora da bude efikasnije, kao i da su kod nas novčane odštete za narušavanje ugleda u sredstvima javnog informisanja veoma male.