Zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić, nedavno je primljen u Udruženje književnika Srbije kao počasni član. U Udruženju književnika kažu da je to vid odavanja nematerijalnog priznanja za pomoć koju je Goran Vesić pružio radu Udruženju književnika Srbije. To, mnogi pre njega nisu učinili, a kako navode u Udruženju, mogli su.
Peter Handke, Vesna Pešić, Džon Geri, Noam Čomski, rame uz rame sa zamenikom gradonačelnika Beograda Goran Vesić, od sredine decembra počasni član Udruženja književnika Srbije. Ova vest izazvala je oštre reakcije na društvenim mrežama, pa je tako pisac Siniša Kovačević tražio da bude izbrisan iz evidencije tog udruženja.
„Pošto je Goran Vesic postao počasni član Udruženja književnika Srbije, molim da me izbrišete iz evidencije. Mali je i skroman moj talenat u odnosu na njegov, a nije red da kolege koji nam svojim prisustvom čine čast, gledam sa zavišću“, naveo je Kovačević na Tviteru.
Ipak, član Upravnog odbora UKS-a Dragan Mraović napominje da Vesića za počasno članstvo nije kandidovalo njegovo književno umeće, već pomoć koju je kroz svoje zalaganje pružio radu tog udruženja.
„Nama Vesić ništa nije obećao, nismo mu tražili, on je sve to uradio. Ovo što je uradio do sada i ovo što će tehnički da se sprovede. Samo da je beogradske susrete preneo na status grada, već je uradio mnogo i zaslužuje takvu počast kao dobrotvor, shvatite to tako. Nije on primljen zbog ove njegove knjige koju je objavio o Beogradu“, objašnjava Mraović.
U daljem obrazloženju se navodi da je zbog ličnog angažovanja, zamenika gradonačelnika, podignut spomenik Vasku Popi, a pet gradskih ulica dobilo je ime po poznatim srpskim piscima.
Međutim za književnika Vladimira Arsenijevića, nema dileme, počasti i udruženja ne idu zajedno.
„Ja i ne vidim nekakvu posebnu svrhu postojanja tih udruženja, a ako ona postoje da bi titulisala i nagrađivala ljude zbog nekih navodnih dela, to je jedna sasvim druga priča koja sa onim osnovnim razlogom – postojanja udruženja – nema nikakve veze“, smatra on.
Udruženje književnika Srbije 2016. godine uručilo je tadašnjem gradonačelniku Beograda Siniši Malom priznanje Svetosavsko blagodarje za poseban doprinos unapređenju kulture u okviru rada UKS-a tokom 2015. godine.