
Ublažavanje mera izazvanih epidemijom poslednjih dana prate svakodnevne političke tenzije. Sukob građana koji protestuju lupanjem u šerpe svake večeri i onih koji im odgovaraju paljenjem baklji i puštanjem zvučnih poruka sa krovova zgrada - na ivici je kulminacije. Da li je Srbija zemlja u kojoj važe ista prava za sve? Ko štiti osnovna ljudska prava svih građana? Gost teme jutra je Saša Janković, bivši Zaštitnik građana.
Štampu listamo sa profesorkom Beogradskog univerziteta Biljanom Stojković.
U Italiji počinje ublažavanje mera nakon dva meseca potpune blokade. Otvaraju se parkovi, igrališta i izletišta za šetnju, trčanje ili vožnju biciklom, ali držanje međusobne udaljenosti od najmanje jednog metra ostaje na snazi. Kako ovih dana izgleda život u Italiji čućemo od istoričara Bojana Mitrovića koji živi i radi u Trstu.
Svetska zdravstvena organizacija pohvalila je "švedski model" borbe protiv epidemije koronavirusa, gde su vlasti umesto totalne blokade i karantina uvele mere koje su se oslanjale na samokontrolu i disciplinu građana. Kako izgleda u praksi čućemo od novinarke Naide Imamović.
Svetski dan plućne hipertenzije obeležava se 5. maja. Na različite načine i sprovođenjem različitih aktivnosti skreće se pažnja na ovu retku, tešku bolest koja pogađa uglavnom mlađe osobe. O tome kako izgleda život sa plućnom hipertenzijom, kako se ova bolest može preduprediti i lečiti razgovaramo sa prof. dr Arsenom Ristićem iz Kliničkog centra Srbije.
Šta rade muzičari i ostali slobodni umetnici u karantinu? Šta je moguće uraditi kada ansambli ne mogu da se sastanu, posebno u sezoni koja nosi velike planove. Gudački ansambl Metamorfozis ove sezone obeležava jubilej, 15 godina rada. Tim povodom naš sagovornik je Saša Mirković, violista i umetnički direktor Ansambla.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare