Šta kažu u Prištini nakon incidenta u Kumanovu?

author
Zana Cimili
12. maj. 2015. 20:47
>
20:57
Kumanovo (9)
Tanjug/AP | Tanjug/AP

Zajednička sednica kosovske i makedonske vlade, koja je trebalo da bude održana u maju, odložena je za neki bolji trenutak, piše Koha ditore. Pozivajući se na neimenovani izvor, list ističe da su sednicu odložili događaji u Kumanovu.

Iz Prištine danas stižu i prve reakcije zvaničnika.

Prvi put, nakon konflikta, između makedonskih bezbednosnih snaga i naoružane grupe, čiji deo su činili i kosovski građani, izjasnio se i premijer Kosova Isa Mustafa, koji se nalazi na zvaničnoj poseti Sloveniji. On je rekao da će Kosovo sarađivati sa Makedonijom i da se nada da se ovakvi konflikti neće širiti dalje.

“Sarađivaćemo sa Makedonijom i drugim zemljama regiona, podržavaćemo napore da se ovakvi konflikti eliminišu, kako bi sprečili dalji nastavak i na taj način ugrozili Balkan i Evropu. Mislim da se tako nešto može postići, a siguran sam da se može postići i bolji nivo saradnje, pošto smo imali veoma prijateljske odnose sa Vladom Makedonije. Do sada smo usko sarađivali i ja mislim da postoje uslovi da i u ovoj oblasti sarađujemo i prevazilazimo ovu situaciju", rekao je premijer Kosova.

Cehaja: Potrebna nezavisna međunarodna istraga

Analitičar za bezbednost Florijan Cehaja smatra da treba da postoji nezavisna međunarodna istraga o tome kako je došlo do naoružanog incidenta.

“Smatram da treba da postoji nezavisna međunarodna istraga o tome kako je došlo do oružanog incidenta i kako je došlo do toga da se ta operacija vrši u to vreme u toj zoni, imajući u vidu način na koji se ponašala policija, ali i vojska ostavlja puno da se oceni u profesionalnom aspektu. Sama uključenost vojske i teškog kalibra, raketa i vojnih autoblinda zahteva nezavisnu međunarodnu istragu”, navodi Cehaja.

Portparol kosovske policije Baki Kelani kaže da su na obe strane, kako sa kosovske tako i sa makedonske, pojačale zajedničke kontrole.

“Počevši od zadnje situacije u Makedoniji, mi smo preuzeli dodatne mere za jačanje granične linije i graničnih prelaza, angažujući dovoljno policijskih zvaničnika, kako bi se očuvali granični prelazi i sprečili bilo kakvi mogući incidenti ili sprečavanje kriminala, gde mogu biti uključeni pojedinci ili grupe koje mogu da koriste ilegalni prelazak, bilo sa Kosova u Makedoniji ili obratno", navodi Kelani.

Nekadašnji kandidat za poslanika bio deo grupe?

Odgovarajući na tvrdnje da su u ovim incidentima iz Alijanse za budućnost Kosova, stranke bivšeg komandanta OVK Ramuša Haradinaja, bili uključeni dvoje ili troje ljudi, sekretar ove stranke kaže da je jedan od njih bio kandidat za poslanika, ali da on ne pripada strukturama stranke.

“Svesni smo da su neki od spomenutih imena bili deo rata na Kosovu, i deo operativne zone Dukađina. Mogu, sa odgovornošću reći da, što se tiče organizacionog i strukturnog aspekta, nema pripadnika Alijanse u ovom pitanju. Jedan od tih imena je bio kandidat za poslanika, ali nema informacija o tome šta se tačno desilo sa njim i da li su medijske tvrdnje istinite. Sve druge informacije su spekulacije i ovo je jedan informativni mrak koji doprinosi stanju u Makedoniji ili u regionu”, kaže Burim Ramadani, sekretar Alijanse za budućnost Kosova.

Poznavaoci bezbednosnih prilika u Prištini smatraju da su, uzimajući u obzir znakove destabilizacije, Kosovo i Makedonija trebalo da bolje sarađuju kako bi se možda ovakvi incidenti mogli sprečavati.

Više o ovoj temi Zana Cimili:

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama