Oglas

Kon: Epidemiološka situacija još nesigurna, zabrinuti jer opuštanje ide prebrzo

author
Stefan Stanković
11. maj. 2020. 17:50
>
17:51
Tan2020-5-11_153450542_1
Tanjug/ Vlada Republike Srbije/ Slobodan Miljević | Tanjug/ Vlada Republike Srbije/ Slobodan Miljević

"Epidemiološka suituacija je još nesigurna, jer imamo povremeno negde porast, a imamo i neke druge indikatore koji pokazuju nestabilnost. Nema konstantnog opadanja, mada je trend jasan da se ovo gasi. Opreznost je neophodna, a vidimo da su se ljudi opustili. Kontradiktorno zvučimo, ali neophodno je vratiti se u život, ali je neophodno i poštovati mere", poručuje epidemiolog Predrag Kon.

Oglas

"Kada očekujemo da stane epidemija, mi smo u 10. nedelji, rekli smo u 11. i 12. da će biti sporadično. Ispod 0,5 da se javlja pozitivnost. U toku juna može da se očekuje da se ugasi, da li će to da se desi, ne znam. U junu smrtnih slučajeva ne bi trebalo da bude, a možda čak i ranije", dodao je Kon.

Na pitanje kako se čini period po ukidanju vanrednog stanja, Kon kaže da različiti stručnjaci na to različito gledaju i dodao da je tačno da opuštanje ide prebrzo. Dodao je i da veliki broj građana poštuje mere zaštite, a da se to i ne vidi toliko.

Oglas

"Za Beograd mogu da kažem da sam zadovoljan po pitanju prevoza i poštovanja preporuka za starije, ima ih vrlo malo u prevozu, to je dobro za njih jer je period rizičan. Imate otvaranje kafića, restorana, mesta gde se poštuju preporuke, ne samo od korisnika, već i od vlasnika, kako je sve to na nivou preporuke, na njima je da se ponašaju adekvatno. Činjenice je da je bilo lepo vreme i primamljivo izaći, pojačana potreba za druženjem je mogla da se uoči. Jesmo pomalo zabrinuti, efekat eventualnog pojačanja kontakata videće se za 7-10 dana. Otvaranje je počelo 27. aprila, tada su počeli saloni, teretane, otvoren je prevoz u Kragujevcu i Novom Sadu, ništa se nije desilo", naveo je epidemiolog.

Kon podseća da je danas pozitivnost 1,2 i da se smanjuje i dodaje da broje nisu loše i da nema pokazatelja koji bi potkrepili brigu.

"Treba da utičemo na ljude da izdrže još desetak dana, da vidimo da li smo iz ovoga izašli potpuno, kada bude jasno da smo na nuli, kad padne ispod jedan, ja mogu da kažem da i stariji mogu u prevoz ali samo uz zaštitu. Pratimo situaciju, voleli bismo svi da ide brže", rekao je.

Što se tiče putovanja u inostranstvo i dolaska u Srbiju, Kon kaže da će o tome biti reči sutra na sastanku Kriznog štaba.

Oglas

"Zna se da oni koji dolaze će morati da imaju PCR test, ne stariji od 72 sata u vreme ulaska, ukoliko ga nemaju, moraju u samoizolaciju ako su naši državljani ili karantin i uslovno izolaciju pod nadzorom ako je strani državljanin, ili da uradi test na našoj teritoriji. To je načelno, ali nije u pisanoj formi. Izlazak iz Srbije zavisi od zahteva zemalja u koje se putuje", kaže Kon.

Na pitanje da li smo iznenada prešli "sa kineskog na švedski model", Kon je rekao da ne vidi razliku u odnosu na kineski model. 

"Nama je 6. nedelja bila maksimum, ona se završavala sa Uskrsom. Od tada do sada prošle su tri nedelje, to je za epidemiju ogroman period. Vraćanje u život može da deluje da je prerano, to možda niko nije očekivao od 27. aprila. Vanredne mere postoje, škole su zatvorene, naš je predlog da ostanu zatvorene do 31. maja, ostalo je u nadlež Ministarstva prosvete. Dok god brojevi pokazuju da je virus u cirkulaciji, mere će biti adekvatne onome kako procenjujemo", kaže Kon.

Dodaje da ne zna šta će ministarstvo odlučiti, ali dodaje da nema potrebe za nekim dodatnim instrukcijama kada su u pitanju škole  

Oglas

"Očekujemo da će virus biti znatno manje prisutan, nisu nikakve posebne mere za škole porpisivane. Tu su mere češćeg pranja ruku i lične higijene. Mere fizičke distance ne možete sprovesti, teško ih je sprovesti u školi. U svakom kolektivu koji se formira, deca moraju da budu potpuno zdrava, da ne dolaze s tegobama, ukoliko neko ima respiratorne tegobe ne može biti u školi", naglašava.  

Govoreći o drugom talasu epidemije, Kon pominje mogućnost dve situacije.

"Imamo situaciju da je virus aktivan u Brazilu i delovima Afrike, ali nije u Australiji, ukazuje da nije nemoguće očekivati da tamo ispuca svoj potencijal, važno je kako će se ponašati tamo kada je zima. Na osnovu ponašanja na južnoj hemisferi mi ćemo moći da procenjujemo šta da očekujemo. Ja sam skeptičan po pitanju stečenog imuniteta jer smo se čuvali, ako se virus vrati na severnu hemisferu nailazi na plodno tle i mi smo u nešto boljoj situaciji nego na početku, sa više iskustva, opremljenosti i kapaciteta. Vakcine neće biti, još je rano. Postoji i druga mogućnost - da virus ne preživi, to kažu optimisti, mi navijamo da virusa nema i da ga ne vidimo nikad, ali moramo biti spremni i za povratak", zaključio je Kon. 

Sve informacije o koronavirusu možete pročitati u Blogu uživo i na stranici Koronavirus.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama