Ne tražimo pomilovanje, već odgovornost onih koji su Desanku Maksimović proglasili "nižerazrednom" u našim školama, saopštilo je Udruženje književnika Srbije (UKS) i ocenilo da je taj čin uvreda za učenike i njihove profesore.
„Tražim pomilovanje“ je među najboljim pesničkim knjigama na srpskom jeziku, a teme su i moderne i univerzalne – svevremene u aktuelnosti i vanvremene u trajanju, ali čini se da smeta što se u njima peva jezikom srpskog naroda i o njegovoj istoriji u potpuno savremenom ključu koji smeta samo onima kojima je cilj gušenje srpskog identiteta i književnog nasleđa, navodi se u saopštenju UKS.
Taj čin je, ocenjuje UKS, „uvreda za naše učenike i njihove profesore, ali i samu Desanku“, kada se tvrdi da se „vanvremenost Desanke Maksimović ne uklapa u poetičke okvire epohe, te da postoji bojazan da bi i učenici pogrešili u vrednovanju njene poezije, umanjujući njen značaj“.
„Koji autoriteti su to utvrdili i o kojoj eposi govore? I zašto se sumnja u stručnost naših profesora i nastavnika književnosti, kao i nivo zrelosti i svesti naših mladih? Udruženje književnika Srbije ima obavezu da postavi ova pitanja i zahteve, jer bez njegovih članova, preminulih i živih, nezamislivo je govoriti o srpskoj književnosti i njenom doprinosu razvoju prosvete u Srbiji“, navedeno je u saopštenju.
Ne samo da ne tražimo pomilovanje, već odgovor(nost) nadležnih, budući da je ovo nezamisliv čin rušenja nacionalnog i istorijskog identiteta srpskog naroda upravo tamo gde on treba da se oblikuje – u školama.
Udruženje književnika konstatuje da su, onih koji su Desanku Maksimović proglasili „nižerazrednom“ u našim školama, „time potvrdili da je bila dalekovida kada je rekla: „…A vi ćete sutra i meni reći: Tamo se, Desanka!“
I, evo, došlo je to nezamislivo sutra, navodi UKS.
„Ne prihvatamo nemušta objašnjenja“
Srpski PEN centar zatražio je od nadležnih da povuku odluku o uklanjanju knjige pesama Desanke Maksimović „Tražim pomilovanje“ i romana Vladana Desnice „Proljeća Ivana Galeba“ iz lektire za gimnazije i srednje škole u Srbiji. Iz centra su naveli da ne prihvataju „nemušta obrazloženja koja je tim povodom iznudila ogorčena i zabrinuta javnost“ i da traže da te odluke budu povučene kao štetne i protivne najboljim interesima kulture i obrazovanja u Srbiji.
„Zahtevamo da Zavod za unapređivanje vaspitanja i obrazovanja, Nacionalni prosvetni savet i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja povuku odluke koje su uznemirile kulturnu i ukupnu javnost. Zahtevamo da te institucije objave zvanični izveštaj o preduzetim izmenama u nastavnim programima iz srpskog jezika i književnosti u osnovnim i srednjim školama i gimnazijama“, stoji u saopštenju.
Dodaje se da ne postoji „nijedan kulturni, saznajni, ni pedagoški razlog zbog koga decu i mlade treba štititi od poezije Desanke Maksimović, kao ni od proze Vladana Desnice koja spada u vrhove moderne srpske književnosti“.
„Odgovorni za ove odluke ne treba da brinu da li će gimnazijalci razumeti Desanku Maksimović i Vladana Desnicu, ali treba svakako da znaju da njihove odluke kulturna javnost ne razume, niti će prihvatiti“, naveli su iz srpskog PEN centra.