Bajatović, Stefanović, Grbović i Konstantinović oštro o medijima, bojkotu i sudu

author
N1 Beograd
19. jun. 2020. 01:57
>
01:59
debata
N1 | N1

Predstavnik SPS-a Dušan Bajatović, SSP-a Borko Stefanović, PSG-a Pavle Grbović i UDS-a Nenad Konstantinović oštro su debatovali na TV N1 o stanju u medijima, pravosuđu i bojkotu izbora. Predstavnici opozicionih stranaka ocenili su da je stanje u Srbiji loše, dok je Bajatović branio rezultate vlasti. SSP, UDS i PSG, međutim, nisu saglasni o načinima borbe proziv režima. Stefanović je istakao da za bojkot izbora postoje i politički i zdravstveni razlozi, dok su Grbović i Konstantinović uvereni da mogu nešto da promene ulaskom u parlament.

Predstavnik koalicije Socijalistička partija Srbije - Jedinstvena Srbija, Dušan Bajatović, rekao je da nema ništa protiv toga što pojedine opozicione stranke bojkotuju izbore, ako se poštuju sve zakonske norme.

Kazao je da su protesti opozicije trajali pola godine, a da su proizveli jako mali stepen nezadovoljstva vlašću. Ocenio je da opozicija koja bojkotuje izbore čeka da Vučić "pukne" na Kosovu ili promeni Dejtona, kako bi došli na vlast, ali da to, kako je istakao, nije dobro za Srbiju.

Na pitanje o medijima, kazao je da je država izašla iz većine medija, ali da on lično donacijama pomaže agenciji Tanjug da opstane, iako bi po zakonu trebalo da bude ugašena. "Mislim da država treba da ima nacionalnu agenciju. Ne bih rekao da je (sada) državna. Da je državna, ne bih pomagao", kazao je Bajatović.

Bajatović je rekaao da Srbijagas, čiji je direktor, nekada gubi, a nekada dobija sporove pred sudom.

"Specijalni sud se stalno bavi sa mnom. Direktor sam Srbijagasa, kontroverzan sam. Uvek imam neku policiju", rekao je.

Kazao je da je istina da Srbija ima problem sa kriminalom i korupcijom, ali i partokratijom. Rešenje vidi u jačanju parlamenta kao najvažnije grane vlasti.

Srbiji je, kako je dodao, potrebna reforma pravosuđa, ali "ne izmišljotina", kao i da u izboru sudija treba da se pita Skupština, a u Tužilaštvu da se pita Vlada.

Predstavnik Stranke slobode i pravde Borko Stefanović kazao je da predstavnici SNS izbegavaju debatne emisije sa predstavnicima opozicije u bojkotu, jer nemaju odgovor ni na jedno pitanje.

"Ako to nije strah, šta je onda? Oni nisu došli zato što je tu predstavnik bojkot opozicije", ocenio je.

Za REM je rekao da je suštinski "mesni odbor SNS-a" koji je doneo nalaz da je Savez za Srbiju zastupljeniji u medijima od SNS-a, "čemu se svi smeju".

RTS i svi drugi mediji su kasarne SNS-a i situacija je gora nego pre koronem, rekao je Stefanović i izneo tvrdnju da se iz kabineta predsednika države prosleđuju informacije gotovo svim redakcijama.

Kazao je i da nema zdravstvenih uslova za održavanje izbora 21. juna, jer je broj obolelih i umrlih od koronavirusa ove nedelje višestruko veći nego u nedelji kad je proglašeno vanredno stanje.

Borko Stefanović rekao je da se SSP zalaže da sudije biraju sudije, a tužioci biraju tužioci.

Pored gota, potrbno je osnovati specijalno tužilaštvo za državni kriminal koje bi imalo svoju plociju, a ne da je opstruiše MUP, kao i da je potrebno doneti pravi zakon o preklu imovine.

Predstavnik Udružene demokratske Srbije Nenad Konstantinović upitao je ko može da bude zadovoljan stanjem medijima u Srbiji, uz ocenu da je sramota što je RTS potpuno zatvoren za opoziciju.

"Nikada nije bilo tako da nemate mogućnost da predstavite program na prvom programu RTS-a, pomerili su na drugi program za koji ne znate koji je broj na daljinskom upravljaču", kazao je.

Konstantinović je podsetio da stranke ne mogu da prave predizborne skupove iz zdravstvenih razloga, a nemaju ni mogućnost da svoje programe predstave na javnom servisu.

"Zašto na RTS ne razgovaramo o Jovanjici o Kruškiku? Mi plaćamo RTS, to nije komercijalna televizija", istakao je.

Konstantinović je rekao i da u Srbiji postoji partijska kontrola tužilaštva i sudstva, i da nema čoveka u Srbiji koji može da se pohvali da je dobio pravdu na sudu.

"Utisak je da je kriminal zavladao i tužilaštvom i sudstvom (...) SNS je došla na vlast tako što se 670 sudija učlanilo u SNS", kazao je Konstatinović i dodao da reforma pravosuđa nije urađena do kraja, jer je dolaskom SNS na vlast sve vraćeno na onaj period kad je bilo nekad.

"Kriminal je zavladao, čak više kriminal nego političari u vladi Republike Srbije", kazao je on i dodao da će se UDS zalagati za promenu Ustava, tako da u Visokom savetu sudstva više ne sedi nijedan političar.

Pavle Grbović iz Pokreta slobodnih građana rekao je da su mediji za vreme predizborne kampanje bili relativno otvoreni, ali da opozicija ne treba da postoji samo 20 dana, nego 365 dana u godini godinama unazad.

Skrenuo pažnju i na problem funcionerske kampanje koja je, prema njegovim rečima, izuzetno skupa i finansira se iz budžeta.

Ukoliko se medijska scena posle izbora vrati na staro, PSG će, prema njegovim rečima, tražiti da se uslovi poboljšaju i o svim problemima obavestiće međunarodnu zajednicu.

Kazao je i da će PSG po ulasku u parlament, nastaviti i vaninstitucionalnu borbu sa drugim opozicionim strankama, ali da će imati i "jedan dodatni kolosek".

Grbović je podsetio da smo u prethodnim godinama imali nekoliko pokušaja reforme pravosuša, ali da se niko nije bavio popravljanjem materoijalnog statusa sudija i tužilaca.

Prema njegovim rečima, nije realno da sudija radi za novac koji je toliko mali da svako lice koje treba da bude osuđeno ima višesttruko veći iznos u džepu.

"Mi pored korupcije imamo spregu kriminala i države, oličenu u huliganima. dok se to ne promeni, nećemo moći napred", uveren je.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama