
Pokret slobodnih građana (PSG) možda nije ušao u parlament, ali je pokazao da jeste prava opozicija, kazao je Petar Miletić. On je u Danu uživo na N1 priznao da jesu očekivali da pređu cenzus, ali i više od toga, kao i da će u narednom periodu analizirati sva dešavanja i "hladne glave" odlučiti o daljim koracima.
Zašto je kampanja PSG model za sve što ne treba, da li je izlazak na izbore bio loša procena i kako vide nastavak svojih političkih aktivnosti?
"Mi se jesmo nadali dobrim rezultatima. Ne znamo koji je momenat bio odlučujući da nam pokvari očekivano. Mi smo bili sigurni ne da će biti više od tri, nego mnogo više posto. Ali se nismo opterećivali brojkama, nama su ovo bili prvi republički izbori, mi smo odlučili da idemo i predstavimo neke nove ljude, a stare vrednosti, i na žalost, nismo uspeli u našoj nameri", kazao je Miletić.
O tome šta su bili glavni problemi i zašto građani nisu prepoznali njihove vrednosti, Miletić kaže: "Puno toga ima što bih mogao da navedem, ali bi zvučalo kao loš alibi. Mi treba da analiziramo, da pogledamo jedni druge u oči, a neko mora da podnese i odgovornost za ovako loš rezultat. Ja mislim pre svega na sebe, videćemo šta drugi misle o ovoj odluci da izađemo na izbore, za koju ja i dalje ne mislim da je bila loša. I sada ponovo, kada bih znao da ćemo ovako da prođemo, ja bih ponovo glasao isto".
Ali, dodaje, treba videti šta je to što nisu dobro uradili.
"Uz sve one priče o lošim uslovima, o nemogućnosti da se predstavimo u dovoljnoj meri, sve smo mi to znali, ali ipak smo odlučili da izađemo na izbore. Analiziraćemo, pa ćemo hladne glave da donesemo neke odluke. Moguće je da je razlog za neuspeh bila promena odluke, od bojkota do izbora, ali ja ne bih to nazvao kolebljivošću, već je to stvar političkog trenutka... Videli smo u vreme epidemije i vanrednog stanja kako to izgleda kad Aleksandar Vučić ima potpunu vlast, kako se ponaša kad nema nikog da ga obuzdava, i onda smo odlučili da možda bismo mi mogli da to radimo u skupštini. I kada smo isprva odlučili da idemo u bojkot, ni ta odluka nije bila jedinstvena. To je bila teška strateška odluka", izjavio je Miletić.
Građani su mnogo puta prevareni i čini se da očekuju doslednost od političara. Miletić kaže da je ta promena njihove odluke možda uticala na neuspeh.
"Kažem, moguće je da je jedan broj ljudi to doživeo na taj način. Mi smo gledali kako stvari u vezi s tim bojkotom idu. Većina opozicionih stranaka je donela odluku o bojkotu krajem avgusta. Mi nismo na taj način, čekali smo da se u kampanji bojkota nešto desi. Na kraju, raspisani su izbori, morali smo nešto da odlučimo i rekli smo - ajde, podržaćemo jedinstvo opozicije, za koju smo mislili da je važno, a i dalje mislimo da je to jedinstvo važno", kazao je Miletić.
Ali, dodaje, tokom izborne kampanje, kampanja bojkota nije objašnjena, zbog čega, misli, bojkota nije ni bilo.
Na pitanje kako ga nije bilo ako je izlaznost u Beogradu bila oko 35 posto, Miletić je kazao da misli da je deo birača više umoran od svega nego što ih je ubedila bojkot opozicija.
"Ne verujem ni da ćemo sledeće izbore dočekati u boljim izbornim uslovima", rekao je Miletić.
I na njih bi, naglašava izašli.
"Nemam nikavu dilemu da se na izbore mora izaći. Nestati sa ovakve političke scene nije nikakva kazna, više je privilegija. Ali, za demokratske izbore se možete izboriti jedino izlaskom na izbore. Ja imam nekakvo iskustvo s tim bojkotima, jer sam bio poslanik na Kosovu... Na izborima se mora učestvovati da biste u jednom trenutku uspeli da se izborite za bolje izborne uslove. Mi smo sada u situaciji da će sledeći izbori biti isto ovako nefer, da će politički život biti onakav kakvim ga osmisli Vučić", naglasio je gost N1.
Na pitanje kako misle da se bore kao vanparlamentarni pokret, Miletić kaže da će biti teško, ali da su sada u istoj situaciji i ostale opozicione stranke.
"Kada ste vanparlamentarna organizacija je jako teško. Ali sada će van parlamenta biti i ostale stranke. Marinika Tepić je kao narodni poslanik otkrivala sve te afere. Boško Obradović je mogao da radi ono što je radio kao narodni poslanik. Ni za EU nije isto kad im se obraćate kao poslanik ili kao neka vanparlamentarna politička organizacija. Ali, nećemo odustati od borbe. Prvi korak je da vidimo gde smo i zašto smo ovako prošli, šta je čija odgovornost. Biće verovatno neke skupštine pokreta, zalagaću se da raspustimo sve organe i ispočetka izaberemo nove", izjavio je član PSG-a.
A zašto je ovo bilo "sve onako kako ne treba", Miletić objašnjava: "Ja sam to rekao pre nego što je počela kampanja, ja sam rekao - ovo će biti sve kako ne treba, dakle bez novca, bez infrastrukture, u nefer uslovima, u ovakvim medijima. Ja sam znao da se tako ne može voditi školska kampanja, nego ćemo morati da improvizujemo, a kad improvizujete, može da se desi da ne bude sve kako treba".
O onim koji likuju posle njihovogh debakla na izborima, kaže: "Neka ih".
"Mi smo dokazali da jesmo prava opozicija, mi smo jedini žestoko napadali Vučića, a izvukli smo i nešto dobro iz svega, dobili smo Pavla Grbovića koji je apsolutno neko ko je najtalentovaniji političar na srpskoj sceni, pred kojim je sjajna budućnost", rekao je Miletić.
Vučiću odgovara zamrznuti konflikt na Kosovu
Govoreći o daljim pregovorima u vezi s Kosovom, Miletić kaže da taj problem neće biti rešen tako brzo.
"To svako ko dođe ovde pomisli, da bi mogao brzo da reši pitanje Kosova, i Lajčak to misli. Ali, ne, neće se desiti. Vučić će ih žedne prevesti preko vode, i njega i Grenela. U to sam prilično siguran", rekao je.
N1: Da li će se to pitanje razvlačiti do 2022. i predsedničkih izbora?
"A ko kaže da će tada biti? Naravno da Vučiću odgovara razvlačenje te teme, jer bi sve drugo trebalo da bude nekakvo priznanje nezavisnog Kosova. Njemu jedino što igra je zamrznuti konflikt. Pogledajte situaciju s Hrvatima, kakvi su odnosi. Ako se izuzme rat, rekao bih nikad gori. Slično je i sa Bosancima, i sa Albancima, evo sad i sa Crnogorcima. Vučić će igrati na regionalnim sukobima dokle god je na vlasti, tako da nemam dilemu da će i pitanje Kosova pokušati da razvuče", zaključio je Miletić.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare