Ne postoji osoba u Srbiji koja nije dobila podršku respiratora ako joj je bila potrebna, odnosno ne postoji niko ko je preminuo u Srbiji jer nije bilo respiratora ili čekajući na respirator, rekla je premijerka Ana Brnabić na konferenciji za novinare Kriznog štaba.
Ona je na početku obraćanja novinarima rekla da mora da odgovori na „monstruozne optužbe i laži koje su plasirane i sada preko strane medijske agencije“ da je u KC Zemun jedna osoba preminula jer nije bilo dovoljno respiratora.
„Tokom čitave borbe protiv koronavirusa u Srbiji, ne postoji osoba koja nije dobila podršku respiratora, invazivnog ili neinvazivnog, ako je bila potrebna. Srbija ima dovoljno respiratora, u svakom trenutku je imala dovoljno respiratora, čak i više od toga, to nam je bilo važno u ovoj borbi – da nikada naši zdravstveni radnici ne dođu u sitaciju da biraju između života jedne ili druge osobe jer nemamo dovoljno respiratora“, navela je premijerka.
Kako je rekla, ovo što se „plasira danas i putem stranih agencija jeste bezočna laž i ništa drugo sem laži“. „Nećemo dozvoliti da se u o Srbiji pljuje i laže i da se Srbija unižava samo iz nekih političkih razloga“, dodala je.
Govoreći o slučaju pacijenta iz zemunske bolnice, o kojem je pisao AFP, ona je navela da je u trenutku kada je „gospodin Ljubiša Đurić bio u Zemunu, ona je imala 35 slobodnih respiratora i pacijent je bio na neinvazivnom respiratoru“.
Brnabić je upitala zašto se takva svetska medijska agencija koja je jedna od, kako je rekla, najjačih u svetu, pored velikog broja zaraženih i preminulih u sopstvenoj zemlji, bavi jednim slučajem u „malenoj Srbiji“.
„Žao mi je i nejasno, zašto to dolazi od strane jedne strane medijske agencije, iz zemlje koja je trpela strahovite posledice borbe protiv koronavirusa, sa preko 30.000 preminulih, koja je na vrhuncu epidemije imala i do 60 odsto veću smrtnost nego uobičajenu u toj zemlji. Srbija je deset puta manja, a nema ni blizu 3.000 preminulih, neuporedivo je, ukupna smrtnost tokom borbe protiv koronavirusa je manja tri odsto (od uobičajene).
Danas u Srbiji imamo 1.030 respiratora, u centralnom magacinu, nešto više od 400 slobodnih po bolnicama širom Srbije, svakodnevno šaljemo dodatne respiratore iz centralnog magacina gde je potrebno, i nikada nismo bili ni blizu toga da popunimo sve kapacitete, tvrdi Brnabić. „Nastavićemo da se borimo, ponosni smo na to šta je Srbija uradila, pre svega zdravstvo, pa onda i svi ostali… zato mi je bilo važno da kažem da je ovo laž i da laži nećemo dozvoliti“, dodala je.
Ministar zdravlja Zlatobor Lončar rekao je, odgovarajući na pitanje novinara N1, da budući da ne poznaje sve medicinske pojmove da bi razumeo, nije merodavan za ovu temu, kao ni agencija AFP koja je o tome pisala.
„Suština je da je čovek bio na neinvazivnom respiratoru, imao je saturaciju 96 i to je trajalo 4 dana“, rekao je i dodao bi bilo krivično delo da se intubira pacijent sa takvom saturacijom. Zašto neko ne bi bio na respiratoru ako imate 34 slobodna u tom trentuku? Za svaki slučaj kad se pojavi sumnja, postoji nadzor, uvek postoji nešto što kontroliše ono prvo što se uradi, dozvolite da nešto malo više znamo.
Vi ne razumete dokumente, ali niste iz medicinske struke, to razumem, ali morali biste da završite medicinu“, rekao je.
On je dodao da je pacijent bio na bezbednoj jedinici za negu.
Direktor KC Zemun Dragoš Stojanović rekao je da je konzilijum lekara odlučio da nastavi sa lečenjem tog pacijanta na intenzivnoj nezi sa neinvazivnom ventilacijom.
„Uvek se proba prvi neinvazivnom ventilacijom da se tu istretira (pacijent), kada su se podesili paramentri, konuzilijum je odlučio da nastavi sa lečenjen na intenzivnoj nezi sa neinvazivnom ventilacijom, bio je dobar odziv celog organizma, svi parametri su govorili da se kreće na dobro, održavali su se u dobrom statusu. U toku večeri dolazi do naglog gubitka svesti, slabosti, zastoja u disanju… postoje stanja koja se dešavaju i na ulici, ili u stacionaru – nagle zadesne smrti. Sva 4 dana on je bio sa dobrim parametrima, i nije bilo potrebe da bude prebačen na drugo odeljenje. Na žalost u kasnijem periodu dolazi do smrtnog ishoda. Posle pokušaja reanimacije nismo uspeli da ga povratirmo, i to nije jedini pacijent i ne samo u Zemunskoj bolnici, takve stvari se dešavaju i na ulici“, ponovio je on.
On je rekao da respiratornom centru nije bilo slobodnih respratora, ali, kako je naveo, preostalih 35 aparata su mogli da se koriste i korišćeni su, pa je pacijent nastavio dalje lečenje u jedinici intenzivne nege na neintezivan način.
On je kazao i da je KC Zemun 15. marta imao svojih 35 respiratora, a da je država obezbedila još 38 – pa u toj bolnici danas ima 73 respiratora.
Brnabić je rekla i da njoj nije poznato da su se u Srbiji bilo kada prodavali lažni testovi na korona virus.
Brnabić je na konferenciji za novinare Kriznog štaba, odgovarajući na pitanje da li je moguće da su u opticaju lažni, negativni testovi na korona virus koji omogućuju kretanje pa i putovanja preko granice, rekla da nikada na takvu informaciju „nije naišla“.
Ona je rekla da „u Srbiji testove na korona virus rade samo referentne labratorije“, i da se može lako ispratiti tačno ko je testirao jer je to „samo pet ili šest laboratorija koje su sve državne“.
„Ja koliko znam nemamo takav problem u Srbiji“, rekla je Brnabić.
Sve vesti o kovidu-19 u zemlji i svetu čitajte u našem BLOGU UŽIVO i na stranici Koronavirus.