Počela da radi kovid bolnica u Batajnici, primljeni prvi pacijenti

Vesti 04. dec 202008:19 > 20:45
Ministarstvo odbrane

Prvi pacijenti ušli su u novu kovid bolnicu u beogradskom naselju Batajnica, navela je za RTS direktorka te bolnice Tatjana Adžić Vukićević.

 Bolnica u Batajnici raspolaže sa 930 bolničkih postelja, od čega je 250 na odeljenju intenzivne nege, sa respiratorima, kiseonikom i najmodernijom opremom, objavio je RTS.

Bolnica ima devet velikih odeljenja sa po 30-40 kreveta.

Radiće iskusni specijalisti iz Kliničkog centra Srbije, najbolje medicinske sestre, tehničari, fizioterapeuti, laboranti, kao i mladi lekari koji su primljeni na konkursu, a ustanova će imati i sve potrebne aparate i najsavremenija sredstva.

Direktorka apeluje da građani ne dolaze samostalno

Kovid bolnica u beogradskom naselju Batajnica, koja je danas otvorena, primila je prve pacijente. Direktorka te zdravstvene ustanove, dr Tatjana Adžić Vukićević, apelovala je na građane da ne dolaze samostalno u tu bolnicu, već da se jave u prijemno-trijažne centre i kovid ambulante gde će lekari proceniti da li su za kućno lečenje ili hospitalizaciju.

Doktorka Tatjana Adžić Vukićević je rekla da su primljeni prvi pacijenti sa bilateralnom upalom pluća i sa respiratornom insuficijencijom.

„Pre par minuta obavešteni smo od kolega sa Infektivne klinike, koja je i dalje ostala naš prijemno-trijažni centar, da nam stiže oko 20 bolesnika koji zahtevaju neku vrstu respiratorne potpore“, dodala je Adžić Vukićević.

Navela je da u bolnici rade lekari, medicinske sestre, rendgen tehničari i laboranti u tri smene.

Ukazala ja da su u bolnicu dolazili ljudi samostalno, kao i da tako ne bi trebalo da se radi.

„Ja razumem ljude, oni su zaplašeni i umorni, teško im je da čekaju u redovima u kovid ambulantama. Ali ja apelujem na sve njih da se još malo strpe i smire i da i dalje idemo preko prijemno-trijažnih centara i kovid ambulanti gde će naše kolege proceniti da li su za kućno lečenje ili će ih uputiti kod nas“, rekla je doktorka.

„Mi ljude ne možemo da lažemo da nemamo mesta, mesta imamo, ali da se ne bi napravila prevelika gužva i preveliki haos u Beogradu, da se ipak ide preko prijemno-trijažnih centara. Čim se steknu uslovi, mi ćemo preko medija naše građane obavestiti da dolaze direktno na prijem u našu bolnicu“, poručila je Adžić Vukićević.

Doktor Nebojša Lađević kaže da su formirali jedinicu intenzivnog lečenja i da su prvi pacijenti već primljeni.

„Ovde imamo 250 kreveta u jedinici intenzivnog lečenja, skoro toliko ima i pacijenata na respiratoru u celoj Srbiji, tako da možete da zamislite koliki je to kapacitet i ukoliko uzmemo i bolnicu u Kruševcu onda vidite koliko je to značajno za naš zdravstveni sistem“, rekao je Lađević.

Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.