Oglas

Jovanović: Za sada nemamo podatke da je neko u Srbiji inficiran novim sojem

author
N1 Beograd
23. dec. 2020. 10:47
>
10:52
tanja jovanović n1
N1 | N1

Virusološkinja i članica Kriznog štaba Tanja Jovanović izjavila je u Novom danu da "za sada nema podatke da je neko u Srbiji inficiran novim sojem koronavirusa". Istakla je da "se prati i radi molekularna karakterizacija izolata virusa od bolesnika koji imaju sliku kovida-19". "Mi smo to radili od marta, primetili smo odgovarajuće mutacije, ali ne one karakteristične za britanski soj", kaže ona.

Oglas

Jovanović je objasnila da "kako humani genom predstavlja nosioca naslednih osobina čoveka, tako i virusni genom predstavlja nosioca naslednih osobina virusa".

"Iako se međusobno razlikuju po organizaciji i strukturi, mogu slobodno da kažem da imaju i neke zajedničke karakteristike, a to su nukleotidi. Šta se dešava kada se virus razmnožava u ćeliji, pravi veliki broj kopija genetičkog materijala. To kopitanje mora da bude vrlo precizno, idealna situacija bi bila da postoji apsolutna preciznost u prenošenju tih informacija, da se genomi poklapaju u svakom nukleotidu, međutim, kao što znamo, često se dešavaju i greške, i kao što znamo, te greške ako se prenose na potomstvo nazivamo mutacije", kaže ona, dodajući da orijentaciono znamo da se na mesečnom nivou dešava jedna do dve mutacije.

Oglas

Što se tiče britanskog virusa, kaže da on ima tri mutacije koje su značajne.

"Za sada je pokazana jedna jedina osobina, a to je ta njegova super prenosivost, da li su neke druge osobine virusa promenjene, to još ne znamo. Jedna od mutacija koja je zabeležena u britanskom soju, nalazila se u singapurskom, a to je da daje blažu kliničku sliku", kaže ona.

Istakla je da "se prati i radi molekularna karakterizacija izolata virusa od bolesnika koji imaju sliku kovida-19".

"Mi smo to radili od marta, primetili smo odgovarajuće mutacije, ali ne one karakteristične za britanski soj. Za sada nemamo podatke da je neko inficiran novim sojem", kaže ona.

Oglas

Govoreći o planu vakcinacije, kaže da ne odlučuje ona, "kao što ne odlučuje ni savetodavno telo".

Epidemiolog Predrag Kon rekao je da "čak i ako 20 odsto stanovništva primi vakcinu, dovoljno je za kolektivni imunitet".

Jovanović je saglasna s tim.

"Između 50 i 70 odsto populacije treba da bude imuno, a ta imunost se stiče ili veštačkim putem ili prirodnom infekcijom. Istraživanja koja je radio Institut za epidemiologiju su pokazala da je oko 20 odsto ljudi imunizovano, a da pri tome nisu znali da su oboleli od kovida-19. Mi računamo da ćemo sa 20 odsto imunizovanih steći imunitet", objašnjava ona. 

Oglas

Više vesti o kovidu-19 i posledicama pandemije u zemlji i svetu čitajte na stranici Koronavirus.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama