Srebrenica i hapšenje Orića "ohladili" odnose Srbije i BiH

Privođenje Nasera Orića po poternici Srbije zbog sumnje u ratne zločine u Podrinju, a onda i najave tri rezolucije o genocidu u Srebrenici, zahladneli su odnose Beograda i Sarajeva. Iako je čak i poseta Tomislava Nikolića BiH odložena do daljeg, sagovornici N1 veruju da je pogoršanje odnosa između dve zemlje samo trenutno.
Četiri stranice teksta jedne rezolucije, najava podnosenja još dve i jedno privođenje, bili su dovoljni da uzburkaju region. Ipak, u Vladi Srbije ovo vide kao trenutno zahlađenje odnosa.
"Državama na ovom području je stalo do regionalnog mira i regionalne saradnje. Ta regionalna saradnja je poslednjih meseci, poslednjih godina, krenula pozitivnim tokom, uspostavljaju se ozbiljniji kontakti između država regiona, rešavaju se neka pitanja koja su ostala nerešena iz nekih prošlih vremena i mislim da ne bi trebalo da se taj pozitivan talas ugrožava bilo čime", smatra Milivoje Mihajlović iz Kancelarije za medije Vlade Srbije.
Da će do dogovora na kraju doći, smatra i analitičar Dušan Janjić. On je uveren da je zaoštravanje odnosa dve zemlje prouzrokovano dnevnopolitičkim interesima i upozorava političare s obe strane Drine da se nalaze na opasnom terenu.
"Možda je neprijatno nekome ko je devedesetih bih deo države ili deo tih političkih snaga i u samoj BiH da on sebe prepoznaje u tome, ili sa druge strane da neki bošnjački političari to doživljavaju kao trijumf svojih politika, ja moram da kažem da je to vrlo opasno. Ako se to raširi, mi ćemo ovde otvoriti prostor za najekstreminije odgovore", smatra Janjić.
A da do pomirenja u regionu neće doći tako brzo, smatra istoričar Čedomir Antić, koji dodaje da sve strane moraju da se suoče sa svojim ulogama u "građanskom ratu u bivšoj Jugoslaviji".
Opširnije u prilogu Nikole Radišića.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare