Ubijena beba - ko je propustio da predvidi opasnost?

Jednogodišnja beba, koja je primljena sinoć u Urgentni centar zbog teških povreda koje joj je, kako se sumnja, naneo otac, preminula je rano jutros. Osumnjičenom je određen pritvor, a delo se karakteriše kao teško ubistvo.
Porodica nije bila u sistemu socijalne zaštite pa je nasilje u njoj ostalo nevidljivo za sistem. Ko je propustio da predvidi opasnost?
Na vrata porodice preminulog jednogodišnjeg dečaka socijalni radnici nisu nikada pokucali, niti je kad intervenisala policija, jer oca nasilnika niko nikada nije prijavio, a svi u porodici su znali. To tvrdi resorni ministar Aleksandar Vulin. Kaže da su u takvim slučajevima državi vezane ruke.
"Nasilje u porodici mora da se prijavljuje i onda država ima mehanizme za zaštitu, u suprotnom, nemoguće je ući u svaki od četiri miliona domova i saznati šta se dešava... Nemoguće, morate nam reći. I kad je u pitanju nasilje nad detetom i kad je u pitanju nasilje nad suprugom ili nad roditeljima - morate nam reći", kaže Vulin.
Nasilje se trpi i toleriše jer većina, kažu psiholozi, misli da ono što se dešava iza zatvorenih vrata mora ostati u krugu porodice.
"Ekstremni slučajevi sa smrtnim ishodom su zapravo posledica dugogodišnje trpnje, dugogodišnjeg tolerisanja nasilja kome zapravo apsolutno nema mesta", kaže Radmila Vulić Bojović, psiholog Gradskog centra za socijalni rad
Sistem socijalne zaštite reaguje samo onda kad postoji prijava. Tokom 2014. reagovao je skoro 1.200 puta, i to samo u Beogradu. U 303 slučaja, deca su bila žrtve fizičkog nasilja, njih 543 bilo je zanemareno, dok se nad 307 mališana vršilo psihičko nasilje.
"Kada vi vidite modrice, to je samo vrh ledenog brega. Deca koja su povučena, koja se izoluju, koja ne komuniciraju s drugima, koja se ne druže, su deca za koju osnovano možete da pretpostavite da se u njima nešto dešava, i unutar porodice, jer deca najosetljivije reaguju na porodične probleme i nasilje koje se unutar porodice dešava", objašnjava psiholog.
Neposredno pre dolaska naše ekipe, Gradski centar za socijalni rad otvorio je novi dosije - dosije devojčice koju tuku majka i baka. Odlučila je da progovori posle četiri godine.
U 90 odsto slučajeva, nasilje u porodici prijavi se tek kada se ponovi drugi, treći, peti put. Gotovo kao po pravilu, prve batine niko ne prijavljuje. Psiholozi međutim poručuju - prijavite nasilje, jer onaj ko nasilje prijavi prvi put - ne postaje žrtva.
Opširnije u prilogu Maje Nikolić:
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare