Akademska zajednica ispred Delegacije EU u Srbiji: Protiv inicijative da se projekat Jadar proglasi strateškim projektom

author
N1 Beograd
01. apr. 2025. 14:04
>
14:32

Akademska zajednica u blokadi na protestu ispred Delegacije EU u Srbiji predala je zahteve Evropskoj komisiji protiv inicijative da se projekat Jadar proglasi strateškim projektom. U pitanju je peticija u kojoj ima gotovo 3.000 potpisa predstavnika akademske zajednice. Svoje zahteve, sa istim ciljem, predali su i predstavnici studenata u blokadi, na inicijativu Tehnološko-metalurškog fakulteta, i udruženja "Ne damo Jadar".

Reporter N1 prenosi da je ideja vodilja okupljanja to da - akademska zajednica zna šta je nacionalni interes, a da projekat Jadar to svakako nije.

Na protestu na Novom Beogradu ispred zgrade Delegacije EU ima dosta profesora, a čelnu poziciju zauzimaju oni sa Biološkog fakulteta.

Ima i dosta studenata raznih fakulteta, građana, ali i članova udruženja "Ne damo Jadar".

Učesnici protesta krenuli su ispred zgrade Rektorata oko 12.30, a nije bilo klasične blokade ulica, već se u dogovoru sa policijom, ovoga puta išlo trotoarima i preko Brankovog mosta.

Potom su došli na Novi Beograd na adresu zgrade delegacije Evropske unije u Beogradu gde je predata peticija, u kojoj ima gotovo 3.000 potpisa članova akademske zajednice.

Na skupu je akademik Slobodan Vukosavić, sa Elektrotehničkog fakulteta, pročitao 10 tačaka zbog kojih EK mora da odbaci inicijativu za projekat Jadar.

Reakcija Rio Tinta


Na konferenciji „Odustanite od projekta Jadar" pojedini predstavnici akademske zajednice, koji se protive realizaciji Projekta „Jadar“, ponovili su niz neistina i dezinformacija koje su već u više navrata demantovane naučnim činjenicama, navode iz komapnije Rio Tinto.

"Samo neki od primera kontinuiranih neistina koje se iznose o Projektu „Jadar“, i koje su iznete i danas uključuju:

Ne postoje bilo kakve dokazane štetne posledica u vidu kontaminacije voda i zemljišta na lokacijama na kojima su rađena geološka istraživanja za Projekat „Jadar“.

Netačno je da „usevi neće moći da se gaje pored rudnika u dolini Jadra“, budući da je planirani rudnik podzemni i poljoprivredne aktivnosti mogu neometano da se nastave na površini.

Netačno je da „eksploatacija litijuma iz tvrdih stena, nema dugoročnu perspektivu“, u prilog tome govori odluka Evropske komisije da na listu strateških projekata na teritoriji EU stavi i litijumske projekte koji bi eksploatisali litijum iz čvrste stene.

Netačno je da se izrađuju tri odvojene studije uticaja na životnu sredinu kako bi se prikazao „umanjeni uticaj“. Ovakva izjava ignoriše činjenicu da rudnik, hemijsko postrojenje i odlagalište otpada predstavljaju tri zasebne funkcionalne celine koje kao takve potpadaju pod ingerenciju različitih ministarstava i ishodovanje dozvola za koje se realizuje pod različitim zakonima.

Netačno je predstavljen mogući uticaj poplava na zonu rudnika, a netačno je da "transfer zagađenja" može da se prenese u nizvodni deo, u Mačvu. Hidrogeološka istraživanja i studije potvrđuju da nivo podzemnih voda u ovom području nije povezan sa sezonskim poplavama. Centralni kompleks Projekta „Jadar” smešten je na prirodnoj rečnoj terasi, na kotama između 139 i 174 metra nadmorske visine, što ga čini bezbednim čak i u slučaju ekstremnih poplava koje se statistički dešavaju jednom u 10.000 godina. Ni najgori mogući poplavni talas ne može ugroziti planiranu lokaciju rudnika.

Netačna je tvrdnja o netransparentnosti poslovanja kompanije Rio Tinto. U svakom trenutku kompanija je sve zainteresovane strane pozivala na dijalog, da posete projekat i da pitaju sve što ih zanima. Javnosti su stavljeni na uvid Nacrti Studija o uticaju na životnu sredinu Projekta „Jadar“", navedeno je.

Kako stoji u reakciji, odluka Evropske komisije da identifikuje 47 strateških projekata u oblasti kritičnih sirovina još jednom potvrđuje važnost litijuma za energetski sektor i industrijski razvoj. Pored toga, jasno pokazuje da je za EU prioritet eksploatacija strateških resursa na sopstvenoj teritoriji i da su navodne tvrdnje o neokolonijalnom odnosu prema resursima Srbije samo deo agresivne kampanje dezinformacija koja se vodi protiv litijuma u Srbiji, ocenili su iz Rio Tinta.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama