Anke Konrad za N1
Ambasadorka Nemačke: Sudijama i tužiocima mora biti obezbeđen nezavisan rad, ne sme biti pritisaka
Ambasadorka Nemačke u Srbiji Anke Konrad izjavila je danas da ukoliko se poštuju načela vladavine prava, pritisci na pravosuđe suštinski nisu mogući. "Postoji sloboda izražavanja, ali ne sme doći do pokušaja uticaja na sudske postupke", rekla je ona komentarišući izjave najviših zvaničnika Srbije da će blokirati rad suda u Novom Sadu zbog pritvora članovima vladajuće Srpske napredne stranke.
"Vladavina prava je nezavisno sudstvo, da nema pritisaka. Nezavisan rad sudija i tužilaca, to mora biti obezbeđeno. To je očekivanje u okviru procesa pristupanja EU, polazimo od toga da je to i cilj Srbije," rekla je Konrad za Dan uživo na N1.
Kako je kazala, Nemačka pažljivo prati situaciju u Srbiji.
Vidimo Srbiju kao kandidata za pristupanje EU. Podržavamo ovaj proces u kome je, među važnim pitanjima vladavina prava, kazala je ambasadorka.
Podsetimo, juče u istom danu kada je pušteno troje aktivista koji su više od dva meseca biti u pritvoru, predsednik Srbije najavljuje blokadu suda u Novom Sadu zbog pritvora četvorici člana SNS koji su studentkinji iz Novog Sada razbili vilicu palicom, a zbog čega je i pala Vlada Miloša Vučevića.
Ambasadorka Konrad je kazala da bi u Nemačkoj, ukoliko bi neki visoki zvaničnik vršio pritisak na pravosuđe, bilo postavljeno mnogo pitanja.
"Ali imamo načela vladavine prava i takvi slučajevi suštinski nisu mogući. Postoji sloboda izražavanja ali ne sme doći do pokušaja uticaja na sudske popstupke, to je načelo vladavine prava," istakla je ona.
Napadi na novinare su nedopustivi
"Nasilje bilo koje vrste prema novinarima - bilo zatstrašivanje, pretnja, fizičko nasilje, širenje mržnje je neprihvatljivo. To je tako u Nemačkoj, tako je i u Srbiji. Novinari moraju biti u mogućnosti da obavljaju svoj posao i imati mogućnost da doboju partnere ra razgovor i to im se ne sme uskratiti", rekla je ona.
Ambasadorka Nemačke je kazala i da su novinari važni jer uspostavljaju kontakt između vlasti i građana.
"Volela bih da postoji profesionalnije novinarstvo na nekim mestima ovde. Nasilje nad novinavirama nije prihvatljivo, bez obrira gde i za koga radi", naglasila je Konrad.
Istina o zvučnom oružju
Govoreći o istrazi o navodnoj upotrebi zvučnog oružja na protestu 15. marta u Beogradu, ambasadorka Nemačke je kazala da se Evropski sud bavi tim pitanjem.
"Sud je tražio izjašnjenje Vlade Srbije kao i izveštaje osoba koje su pogođene. Treba sačekati rezultat istraživanja suda kako bismo dobili sliku šta se zaista desilo", kazala je ona.
Govoreći o sporazumu iz Ohrida, Konrad je kazala da on ne sadrži konstataciju u vezi sa priznavanjem nezavisnosti.
Ono što je apostrofirala kao važno je napredak ali ne samo na papiru, već napredak u interesu ljudi koji na Kosovu žive.
Deo toga je, kako je kazala, ZSO, ali i da se u vezi sa slučajem Banjska vide pravni postupci.
"Koraci koji su davno najavljeni i da o onima koji su odgovorni, da o njima odluče sudovi. Ni tu se ništa nije desilo i to baca senku na okruženje," smatra ona.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare