Radnici bez plata i sredstava za rad. Apoteke Beograd u dugovanjima. A gradonačelnik Aleksandar Šapić veruje da je rešenje privatizacija i političko potkusurivanje, pa Apoteke nudi opoziciji. Među opozicionarima i oni koji su spremni da prihvate igru, i oni koji u "bačenoj rukavici" vide pokušaj Šapića i naprednjaka da izbegnu odgovornost za propast Apoteka Beograd.
„Nema leka apoteka“, kaže pesma.
Lepa Brena kao da je još pre nekoliko decenija u svojim stihovima predvidela budućnost Apoteka Beograd. Ali, nedostatak lekova nije njihov jedini problem.
„Plate praktično kasne, i dalje nam je julska plata“, kaže Vesna Popović, farmaceutkinja Apoteke Beograd.
A građani poručuju:
„One znaju da naprave i lekove, kreme koje su poželjne pacijentima koji dođu u državne apoteke, eto to je jednostavno neoprostivo.“
„Znate kako ono – obratite se svom lekaru ili farmaceutu, eto mi se obratimo farmaceutu, tako da je to dovoljno da postoje.“
Ne misli tako gradonačelnik Aleksndar Šapić. Umesto rešavanja problema, prvo je predložio privatizaciju. A onda je predlog uputio opoziciji.
„Predlažem im da nam daju svoje kadrovsko rešenje za novog direktora Apoteke Beograd. Daćemo im priliku da u praksi pokažu da imaju rešenje i da učine preduzeće održivim. Evo, mi ne tražimo da prave profit, samo neka pokriju troškove zaposlenih i „Apoteke Beograd“ nećemo prodavati“, izjavio je Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda.
Predlog gradonačelnika za spas Apoteka Beograd prvi je prihvatio Branimir Kuzmanović iz Demokratske stranke.
„Ja verujem da to može da se reši u dve stotine dana, pre svega smatram da treba dati ljudima iz apotekarske ustanove da vode ustanovu pošto najbolje znaju to, ali ako Aleksandar Šapić hoće ovu igru tu smo“, smatra Branimir Kuzmanović iz Demokratske stranke.
I ostatak opozicije veruje da bi Aleksandar Šapić dao šansu stručnjcima iz državne apoteke da je zaista hteo rešenje.
„Ovom nekom šaradom, bacanjem rukavice opoziciji zapravo hoće da izbegne i političku i pravnu odgovornost za Srpsku naprednu stranku za način na koji su vodili ovo preduzeće i kako su ga uništili“, navodi Ana Gođevac iz SSP-a.
Predlog da se Apoteke Beograd privatizuju ne prihvataju ni zaposleni. Kažu, rešenje je da ih preuzme grad i pomogne da stanu na noge, a ne da se menja direktor.
„Da li bi taj neko ko bi se prijavio i pojavio imao čarobni štapić da sav naš deficit nadoknadi i da nas pokrene, ja bih bila najsrećnija, ali verujte mislim da trenutno samo smena direktora koju mi nikako nismo tražili od gradonačelnika, mislim da nije nikakvo rešenje sistemskog problema ignorisanje Apoteke Beograd koji se dešava već godinama unazad“, objašnjava Vesna Popović, farmaceutkinja Apoteke Beograd.
Preduzeće Apoteke Beograd postoji više od 50 godina. Ima 107 apoteka u 17 beogradskih opština. U njima radi 700 zaposlenih.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare