"Autoplagijat" ministra prosvete: "Nepodoban da radi s mladima i bude na toj funkciji"

author
Žana Bulajić
14. maj. 2025. 20:36

Čim je saopšten sastav Vlade Đura Macuta bio je jedno od najkontroverznijih rešenja. Izbor Dejana Vuka Stankovića za ministra prosvete pratile su priče o navodnom seksualnom uznemiravanju studentkinja, te sporni stavovi o mogućim represivnim merama protiv studentskih blokada. U međuvremenu novi problem - prijava za neakademsko ponašanje ministra.

Prvog radnog dana dočekao ga je protest nezadovoljnih prosvetara koji su smatrali da je Dejan Vuk Stanković nedostojan resora obrazovanja. Nije sastavio ni mesec dana u fotelji ministra, a protiv njega su profesori Beogradskog univerziteta zvanično podneli prijavu. I to Etičkoj komisiji njegovog matičnog Fakulteta za obrazovanje učitelja i vaspitača.

"Oni su upravo podneli prijavu kako se navodi zato što je on praktično jedan svoj rad predstavio kao dva rada, najjednostavnije da bi ispunio tu normu koja je neophodna. Ta norma da se uopšte kvalifikuje da bi bio biran za vanrednog profesora", kaže novinar nedeljnika "Radar" Vuk Cvijić.

Da jedan svoj rad predstavi kao dva odvojena Stanković je prvi put uradio 2017. godine, pa to ponovio 2022. godine kada je reizabran za vanrednog profesora. Sem akademskog nepoštenja prekršio je Kodeks profesionalne etike beogradskog univerziteta koji podrazumeva zabranu autoplagiranja.

"S jedne strane da je to problem za svakog ko se bavi naučnim radom, ali sa druge strane posebno ako je neko na funkciji ministra onda se očekuje da ima nekakvu biografiju koja je besprekorna pogotovo, ako je to neko ko bi trebalo da uspostavlja nekakve principe i kriterijume funkcionisanja čitavog jednog sektora. U tom smislu to je zaista zabrinjavajuće", kaže Dalibor Petrović iz MASA.

Ali to za vlast ne predstavlja nikakav problem, jer u slučaju Stankovića nije reagovala ni na zahtev 45 nevladinih organizacija i udruženja koji su se još tokom izbora Vlade tražili da se povuče predlog za njegovo imenovanje.

"Definitivno se radi o osobi koja je nepodobna da radi sa mladim ljudima, koja je nepodobna apsolutno da bude ministar i zapravo i izbor takvog čoveka za ministra govori o odnosu ovog režima prema univerzitetu", kaže profesor Pravnog fakulteta Bojan Pajtić.

Posle prijave protiv Stankovića stranka Slobode i pravde traži njegovu ostavku.

Ali prethodno iskustvo, iz vremena vlasti naprednjaka pokazuje da se plagiranje ne kažnjava. Aleksandar Martinović je moglo bi se reći imao sreće, jer se u njegovom slučaju sve desilo dok nije postojao Kodeks o akademskom integritetu. U slučaju Siniše Malog poništen je njegov doktorat na FON-u, ali se on snašao pa doktorirao u Slovačkoj.

Šta kaže druga strana pokušali smo da saznamo od samog ministra Stankovića, koji na naše poruke nije odgovarao, kao ni Ministarstvo prosvete na čijem se čelu Stanković nalazi.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama