Univerzitetski profesor u penziji Boris Begović je ocenio da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić "u panici" i da "ne zna šta da radi", te da se na večerašnjoj konferenciji za novinare "videla njegova velika nesigurnost".
„Ovo je situacija gde on nema iskustva, a očigledno je da ti njegovi veliki medijski savetnici i saveznici ne umeju da pronađu odgovarajuće rešenje. On se oseća nesigurno i reaguje na pritisak, vide se ti elementi panike, tako da ne znamo kako će ovo da se nastavi“, rekao je profesor Begović u „Newsnight“ na TV N1.
Begović je ocenio kako je Vučić studentima koji traže da Srbija bude uređena zemlja „bacio kosku“ u vidu registratora o Železničkoj stanici u Novom Sadu i stambenih kredita.
„Ovaj odgovor države je tragikomičan, ceo ovaj performans. Poruka (toga) je da on njih ne shvata ozbiljno. Dakle, Vučić je večeras onima koji protestuju i koji traže da, što ja lično podržavam u potpunosti i bezuslovno, ova zemlja bude dobro uređeno društvo, on se njima obraća nipodaštavajući ih stambenim kreditima i registratorima… Vučić je večeras ‘bacio kosku’ u vidu ‘Ja vas smatram za kerove i ja vama bacam kosku u vidu registratora i kredite. Ne brinite se, osudiće vas pravosuđe koje ja kontrolišem, a onda ću ja vas sve da oslobodim, ja sam gospodar života i smrti'“, izjavio je Begović.
Da je Srbija dobro uređena država, smatra profesor Begović, svaki ugovor koji je država sklopila sa bilo kojom privatnom firmom od prvog dana je bio javni dokument i bio na stranici Vlade Srbije.
„Sad se odjednom pojavljuje 8 registratora i to posle ogromnih pritisaka velikih demonstracija i protesta“, dodaje Begović.
Na pitanje da li će neki tužilac da pita predsednika o pomenutim registratorima, Begović kaže da je „veća verovatnoća da sutra na Tašmajdan slete marsovci u letećem tanjiru, nego da se tužilac oglasi na takav način“.
„Politički DNK Vučića nastao u SRS, zvuči kao Šešelj nekada“
Profesor Begović je istakao da misli da predsednik Vučić „ima ozbiljnih problema“ sa elementarnom logikom u svojim nastupima.
„Ako se varam on je rekao da su studenti plaćenici i da im je sve dao. On ima ozbiljnih problema sa logikom jer ako su studenti strani plaćenici i deo tog hibridnog rata koji se vodi protiv Srbije i njega lično, zašto im je onda bilo šta dao? Dakle, neko ko dosledno razmišlja i ko ne pravi logičke greške, ne skače sam sebi u usta“, rekao je on.
„Ovde postoji još jedan dublji problem, a to je terminlogija. Dakle imamo hibridni rat, strani plaćenici, još nisam čuo za one domaće izdajnike, ali i oni će se pojaviti, kao i obojene revolucije, repriza Majdana…. Znate šta to pokazuje? To da je politički DNK Aleksandra Vučića nastao u Srpskoj radikalnoj stranci i da je njegov politički otac i mentor Vojislav Šešelj, jer to je ta radiklsko-udbaška terminologija kad se obraćate onima koji se ne slažu sa vama. To dizanje histerije sa samog vrha države o hibridnom ratu, to je kao da slušate Šešelja u njegovim najboljim danima, samo što je ovde bitna razlika to što Šešelj nikad nije bio predsednik Srbije“, dodao je profesor Begović.
O odnosu Vučića i Zapada
Upoređujući današnji period sa vremenom vladavine Slobodana Miloševića, Begović je istakao da treba otvoreno reći da Aleksandar Vučić „ima podršku Zapada“.
„To je fundamentalna razlika u odnosu na 1996. i 1997. godinu, posle one izborne krađe Socijalističke partije Srbije na lokalnim izborima, tada Zapad nije davao podršku Slobodanu Miloševiću koju danas daje Aleksandru Vučiću“, rekao je on i dodao da ne očekuje da će bilo ko sa Zapada da dođe i da učini ono što je uradio španski iskusni političar Felipe Gonzales nakon izborne krađe 1996. godine kako bi se rešila politička kriza.
„Ne treba zaboraviti da je ovde nedavno bila predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen i u jednoj kratkoj poseti je uspela da uradi neverovatne stvari. Ona je izjavama potkopala izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije, odnosno nedostatku napretka… Aleksandar Vučić još uvek uživa podršku evropskih političara, ne zbog toga što ne znaju šta se ovde dešava, znaju oni šta se dešava, ali on je njima još uvek potreban… EU je rešila da se pragmatski postavi ‘Znamo mi ko je on, ali da ga mi imamo i kontrolišemo koliko možemo’, a naravno treba i Kosovo da isporuči“, dodao je on.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare