
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u nedelju je izjavio da će od utorka skoro sve škole u zemlji raditi, a da li je to tako zvaničnih informacija nema jer se Ministarstvo prosvete nije oglašavalo. Međutim, iz Foruma beogradskih gimnazija kažu da je, kada je u pitanju nastava, situacija u školama slična onoj od prethodnih nedelja. Ni na jugu Srbije promena nema, pa su one škole koje su bile u blokadi i ostale u blokadi.
Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija, komentarišući to što predstavnici vlasti kažu da od danas škole drže nastavu, za N1 kaže da veruje da se oni tome nadaju, ali da to nije tačno.
„Situacija je prilično slična kao i prethodnih nedelja. Ja nemam informacije da je bilo koja škola koja je bila u totalnoj obustavi, delimičnoj totalnoj obustavi ili radila pola-pola ili držala časove 30 minuta, promenila taj status ove nedelje. Ne znamo odakle predstavnicima vlasti ta informacija. Verujem da se oni tome nadaju, ali to prosto nije tačno. Neke škole donose na nedeljnom nivou odluke kako će raditi te nedelje, znači petkom za sledeću nedelju, a veliki broj škola, sad konkretno govorim za gimnazije, u Beogradu i neke u Srbiji, su doneli tu odluku do daljeg. Što znači da kada se ta odluka bude promenila, oni će javnost obavestiti o tome“, kaže ona.
Prema njenim informacijama, nastava je obustavljena i u velikom broju škola u Užicu, Čačku, Zrenjaninu, Kragujevcu, Požegi i drugim gradovima.
„U većini škola imate nekih dvoje, troje kolega koji su izjasnili da žele da drže nastavu. Direktori su u obavezi da im to obezbede, ukoliko je to moguće, ali naravno, nije moguće. Mi te škole računamo kao škole u obustavi. Negde gde imate 12 ili 15 ljudi koji žele da drže nastavu, ta nastava ne može da se organizuje, jer ne može da se napravi zakonski nastavni dan. Prema tome, suština je da nekako većina diktira u velikom tom broju škola, tako da u tim gradovima definitivno znam da jako veliki broj škola stoji“, kaže Dimitrijević.
Na pitanje koji je poslednji trenutak za početak redovne nastave, ona ističe da je potrebno raditi još sedam nedelja bez ikakve nadoknade da bi ova godina bila važeća.
„Mi praktično do kraja marta da stojimo, mi možemo sve da stignemo tamo negde do juna meseca, sredine juna, za maturante možda malo ranije da počnemo, jer oni treba ranije da završe. Mi sada ne možemo razmišljati o tome, jer mi, recimo, ne znamo da li će biti prijemni ispiti, s obzirom na to šta se dešava. Mi pratimo puls društva i na osnovu toga odlučujemo, svakako ne želimo da dovedemo učenike ni u kakvu bezizlaznu situaciju i to svi treba da imaju na umu, oni su nam prvi, ali s druge strane možda razmišljamo o tome i da ne nadoknađujemo, nego da kao više puta do sada skratimo gradivo, koje je inače prenatrpano, to mi apsolutno možemo, jer to smo radili i prethodnih godina, kad god vlada kaže gotovo, mi smo primorani da se snađemo, pa evo i sad ćemo to da uradimo samoinicijativno. A opet s druge strane, ako se bude nadoknađivalo, postoje dve ili tri varijante kako to može da se nadoknadi, tako da mislim da još uvek ne treba brinuti o tome da li je školska godina ugrožena i da li ćemo još uvek imati vremena“, poručuje Dimitrijević.
I kada je u pitanju jug Srbije, prema rečima reporterke N1, nema nikakvih promena – one koje su bile u blokadi ostale su u blokadi. U niškim gimnazijama učenici nastavljaju i sa organizacijom različitih akcija, pa su tako prošle nedelje kuvali pasulj, trenutno je u toku akcija Čajanka. Za razliku od Niša u Pirotu je samo jedna škola bila u nekoj vrsti protesta – Gimnazija.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare