
Studenti u blokadi nastavljaju sa akcijama dok njihovi zahtevi ne budu ispunjeni. Studenti su se danas pridružili prosvetarima u protestu ispred Ministarstva prosvete u Beogradu. Prosvetni radnici iz neformalne zajednice osnovnih i srednjih škola PULS, danas su se u 11 časova okupili ispred Ministarstva prosvete i krenuli u protestnu šetnju do zgrade RTS-a. Studenti su se danas, zajedno sa zdravstvenim radnicima, u 11.52h okupili ispred zdravstvenih ustanova u Srbiji. "Nakon posete predsednika jedinici intenzivnog lečenja u pratnji medijske svite, direktno su narušeni epidemiološki i etički principi lečenja životno ugroženih pacijenata", poručili su studenti Medicinskog fakulteta iz Novog Sada u blokadi.
Đaci Umetničke škole u Nišu okupili su se ispred škole u 10 časova, nakon što je juče direktorka škole uz pomoć policije probila blokadu.
O jučerašnjim događajima pročitajte u BLOGU OVDE.
Pročitajte i:
Najvažnije vesti iz minuta u minut:
Studenti Biološkog zabrinuti zbog stanja Pionirskog parka
Studenti u blokadi Biološkog fakulteta Univerziteta u Beogradu izrazili su večeras zabrinutost zbog trenutnog stanja zaštićenog područja i prirodnog dobra - Spomenika prirode "Pionirski park", nakon višednevnog boravka grupe ljudi koja sebe naziva Studenti 2.0 u njemu.

Oni su na društvenim mrežama podsetili da je Pionirski park područje od istorijskog, kulturnog, biološkog i arheološkog značaja i da se tu nalaze autohtone vrste biljaka, od kojih su neke zaštićene zakonom.
Studenti Biološkog fakulteta su objasnili da je, na osnovu Rešenja o stavljanju pod zaštitu prirodnog dobra Pionirski park, to područje povereno na upravljanje i staranje Javnom komunalnom preduzeću „Zelenilo Beograd“.
Opširnije čitajte u posebnoj vesti.
Svetska akademska zajednica, među kojima i nobelovci, uz studente i profesore u Srbiji
Stotine profesora iz sveta, među njima neka od najpoznatijih imena, podržale su danas svoje kolege i studente u Srbiji, izazivši duboku zabrinutost zbog nasilnih inicidenata tokom protesta u subotu, 15. marta u Beogradu, uključujući "izlaganje nesmrtonosnom oružju koje je za posledicu imalo ozlede i bol".
Na meti tog sredstva su bili „mirni demonstranti, uključujući studente i profesore“, ukazuje se u saopštenju koje je potpisalo 210 akademaca iz sveta, uključujući dobitnike Nobelovih nagrada, od SAD preko zemalja Evropske unije i Velike Britanije, do Brazila i Južne Afrike. Među njima su Toma Piketi, Slavoj Žižek, Nensi Frejzer, Eni Arno, Etijen Balibar, Džudit Batler.
„Izveštaji o nerazjašnjenoj, jakoj zvučnoj smetnji koja je izazvala masovnu paniku i kretanja mase nalik na stampedo, postavlja uzbunjujuća pitanja u vezi sa taktikom promenjenom protiv mirnih građana koji iskazuju svoja fundamentalna prava. Ovo namerno, ilegalno korišćenje sredstava načinjenih da izazovu strah, konfuziju i nered na javnim skupovima, predstavlja ozbiljno krišenje ljudskih prava, uključujući pravo na mirno okupljanje, telesni integritet i, povrh svega, pravo na život“, piše u saopštenju.
Ukazuje se da su studentski protesti nastali „kao odgovor na tragično rušenje nadstrešnice (ulaza Železničke stanice u Novom Sadu) koje je odnela 15 života, na katastrofu koja je posledica sistemske korupcije, neuspešnih institucija i nedostatka odgovornosti“.
„Njihov zahtev (studenata) za vladavinu prava i funkcionalne institucij“ ne samo da je opravdan, već je od suštinskog značaja za sprečavanje budućih tragedija i obezbeđivanje pravednog i odgovornog sistema upravljanja“, ukazuju svetski akademci.
Pored tih, kako ističu, zabrinjavajućih događaja, naveli su da „najoštrije osuđuju kampanju zastrašivanja i blaćenja rektora Univerziteta u Beogradu“.
Opširnije čitajte u posebnoj vesti.
Studenti u blokadi BU osudili napade na rektora Đokića u tabloidima
Studenti u blokadi Univerziteta u Beogradu najoštrije su osudili medijsku kampanju prorežimskih tabloida protiv rektora UB Vladana Đokića, kao i krivičnu prijavu koju su protiv rektora podneli "Studenti 2.0". "Nećemo ćutati dok se akademska zajednica koristi kao poligon za političke obračune i senzacionalističke napade.Odlučno stojimo uz svog rektora i još jednom ponavlajmo da javno ponižavanje akademske zajednice neće proći nezapaženo", poručuju studenti BU u blokadi.
Oni su u objavi na Instagramu ocenili da su izveštavanja prorežimskih tabloda nedopustiva u pogledu novinarske profesije i profesionalne etike jer narušavaju ugled i doprinose javnom blaćenju rektora.
„Podsećamo da su nosioci javnih fiunkcija uputili niz optužbi, uvreda, i pretnji rektoru, čime su otvorili prostor tabloidnim medijima da nastve sa napadima. Medijska hajka na rektora predstavlja napad ne samo na njega već i na autonomiju Univerziteta i širu akademsku zajednicu. Zloupotrebom javnog prostora, kršenjem novinarskog kodeksa i retorikom mržnje, tabloidi pokušavaju da izvrše pritisaak na rektora sa ciljem pasivizacije studenstskih blokada“, ističu studenti BU.
Oni su najoštrije osudili postupak grupe „Studenti 2.0“, koja je podnela krivičnu prijavu protiv rektora Univerziteta.
„Rektor, kao i veliki broj profesora, javno je podržao studentske proteste i pokazao razumevanje za naše zahteve. Fakulteti su u bokadi jer smo tako odlučili mi, studenti, na svojim plenumima, a ne rektor ili bilo ko drugi. Krivična prijava protiv rektora predstavlja još jedan u nizu pokušaja diskreditacije akademske zajednice i urušavanja podrške studentima“, smatraju studenti.
U poslednjim mesecima, kako navode, svedoci smo orkestrirane kampanje usmerene na rektora i profesore koji podržavaju blokadu, s jasnim ciljem da se oslabe kredibilitet njihovog pokreta i njihova podrška.
View this post on InstagramA post shared by Samoorganizovana grupa studenata - Blokada (@studenti_u_blokadi)
„Studenti koji hoće da uče“ podneli krivičnu prijavu protiv rektora Univerziteta u Nišu
Student Medicinskog fakulteta u Beogradu Miloš Pavlović izjavio je da su studenti koji se protive blokadama sa Univerziteta u Nišu podneli krivičnu prijavu protiv rektora Jovana Stepanovića, zbog "izvršenja krivičnog dela zloupotrebe službenog položaja, jer nije obezbeđeno održavanje nastave za studente koji ne učestvuju u blokadi". Precizirao je da krivičnu prijavu "nisu podneli svi studenti koji žele da uče, već samo oni sa univerziteta u Nišu".
Miloš Pavlović je na konferenciji za novinare najavio i da studenti koji žele da uče sa Univerziteta u Kragujevcu pripremaju da podnesu krivičnu prijavu protiv rektora njihovog Univerziteta Vladimira Rankovića, preneo je RTS.
Pavlović je objasnio da je protiv Stepanovića podneta krivična prijava jer u periodu od decembra 2024. kada je započela blokada rada fakulteta Univerziteta u Nišu, pa do dana podnošenja prijave nije, kako ističe, vršio svoju dužnost kao rektor i nije postupao u skladu sa svojim nadležnostima propisanim zakonom zbog čega nije obezbeđeno održavanje nastave za studente Univerziteta u Nišu koji ne učesuju u blokadi.
Opširnije čitajte u posebnoj vesti.
Dimitrijević: Sve što vlast radi je autogol, njihove pretnje stvaraju kontraefekat
Ovo nas je samo zbližilo i zbilo naše prosvetne redove. Imam utisak da je sve što vlast radi autogol i ne znam kako to do sada nisu prepoznali, jer ja njih ne uzimam za neinteligentne ljude, poručila je Ana Dimitrijević iz Foruma beogradskih gimnazija.
Govoreći o blokadama u srednjim školama, Dimitrijević je ocenila da je to solidarnost na delu.
„Ne znam da li je bilo ko mogao bolje i praktičnije da nauči o tim svim vrednostima (solidarnosti i empatije). Ovo je bukvalno svi za jednog, jedan za sve… Ovo je škola života koja apsolutno nadoknađuje sve one matematike, fizike, hemije…“, izjavila je ona u „Danu uživo“ na TV N1.
Ona je, komentarišući pretnje prosvetarima, rekla da ih ima mnogo i da pretnje vlasti sa malih ekrana ne prestaju.
Stanovnici Vračara organizovali prvi građanski zbor
Stanovnici Vračara okupili su se večeras u Čuburskom parku na prvom građanskom plenumu (zbor) u toj beogradskoj opštini.
Na početku skupa je dogovoreno da svako od prisutnih ima pravo da izloži svoj predlog, a nakon toga se javnim glasanjem odlučuje da li se on usvaja.
Prisutni su, između ostalog, izglasali da naredni skup bude zvanični zbor građana i da se nadležnim organima uputi pitanje šta se tačno desilo na mirnom protestu u Beogradu 15. marta.
Diskutuje se o komunalnim, infrastrukturnim i bezbednosnim problemima na Vračaru.
Ovaj zbor održan je na inicijativu studenata koji su ranije pozivali građane da se organizuju u zborove i da na njima kao nosioci suvereniteta pretresaju važna pitanja i donose odluke u vezi sa aktuelnom društvenom krizom.
Dekani Univerziteta u Novom Sadu: Represija i pritisci će dovesti do još većeg revolta
Targetiranja i pritisci na profesore u školama i univerzitetske profesore traju već duže vreme, ali to neće uticati na podršku studentima, izjavio je dekan PMF Srđan Rončević. "Svako ko slobodno misli, ne pristaje na ucene, biva targetiran i izložen pritiscima - da li verbalnim ili fizičkim", smatra on. Dekan Akademije umetnosti u Novom Sadu Zoran Krajišnik ističe da su profesori uz studente u njihovoj borbi do ispunjenja zahteva, uz ocenu da će pritisci rezultirati još većim dijapazonom revolta među građanima i akademskom zajednicom.
Podsetimo, dekani fakulteta Univerziteta u Novom Sadu postavili su 17. marta 11 pitanja nadležnim institucijama u vezi sa dešavanjima uoči i tokom protesta u Beogradu održanog 15. marta.
„Na protestu 15. marta smo videli da je represija prešla granice“, rekao je Rončević u emisji Dan uživo na N1. On je kazao da su dekani novosadskog Univeziteta veoma zabrinuti zbog izjava i svedočenja studenata koji su bili na licu mesta i imali posledice, među njima i student sa ozbiljnim srčanim problemima.
Studenti su, kako je naveo, svediočili o pojavi batinaša od kojih su se skrivali i sklonili na bezbedno.
Desilo se, ističe, da se na jedan miran protest sa legitimnim zahtevima odgovara sa jednim takvim monopolom. Osvrćući se na negiranje vlasti da je upotrebljeno zvučno oružje na protestu, o čemu postoje brojna svedočenja Rončević podseća da nije prvi put.
„Od pada nadstrešnice, svedoci smo da se svakog dana saopštavaju neistine a da se posle demantuju“, istakao je sagovornik N1.
Pritisak, kako ističe, neće uticati na podršku studentima.
„Naša podrška studentima je bezrezervna, mi smo tu zbog studenata, bez njih fakultet nije fakultet“, dodao je dekan.
Opširnije čitajte u posebnoj vesti.
Neformalna grupa Novosađana održava zbor: Građani pokazuju nepoverenje u organizatore
U toku je prvi zbor građana u Novom Sadu, koji je organizovala, kako se predstavljaju, neformalna grupa Novosađana.
Zbor je započet šesnaestominutnom tišinom.
Mada se veliki broj građana okupio kako bi prisustvovao zboru, oni mahom pokazuju nepoverenje u organizatore i autentičnost ovog skupa. Većina građana ne želi ni da priđe platou, već stoje sa strane, dok manji deo dobacuje govornicima pitanja: „ko ste vi“ i „da li podržavate studente“.
Prvi se na skupu obratio Damjan Perišić, inače član organizacije Srpsko rodoljubivo bratstvo, koji je naveo da on nije organizator zbora, već njegovi prijatelji i porodica. Na zboru se inicijalno „glasalo“ o studentskim zahtevima, njihovom usvajanju i oceni ispunjenosti, međutim, govornici su deo zahteva i izostavili, pri čemu su ih građani i novinari podsećali da ih navedu i „testirali“ znaju li uopšte studentske zahteve.
Na zboru su organizatori predvideli tri tačke dnevnog reda, kako su naveli, obrazlaganje i usvajanje studentskih zahteva, traženje rešenja za izlazak iz krize u kojoj se društvo nalazi, pa i akutni problemi koji muče Novosađane.
Deo građana koji se ne slaže sa ovakvom organizacijom zbora dobio je priliku da stane na govornicu, te su rekli da zbor nema legitimitet – bez prethodne rasprave o tačkama dnevnog reda sa građanima.
Studenti Medicinskog u Nišu u blokadi: Dekan Mitić svojim potezima urušava kredibilitet fakulteta
Studenti Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu saopštili su da je dekan Aleksandar Mitić jedini dekan medicinskih fakulteta u Srbiji koji je otvoreno stao uz režimske plaćenike koji sebe nazivaju "studenti 2.0", ocenivši to kao još jedan u nizu njegovih sramnih postupaka.
Podsećaju da dekan Mitić, zajedno sa dekanskim kolegijumom i sekretarom, kroz svoja zvanična obaveštenja uporno potencira podršku studentima u blokadi, ali da je, ipak, svojim najnovijim potezom još jednom dokazao da su te izjave ništa drugo do, kako kažu, prazne reči i pokušaj manipulacije.
„Ovim postupkom on ne samo da izdaje sopstvene studente već aktivno učestvuje u podršci sistemu koji koristi represivne metode, uključujući sredstva čiji efekti mogu ozbiljno ugroziti zdravlje mirnih demonstranata, smanjuje plate i uporno odbija da ispuni legitimne studentske zahteve“, navodi se u saopštenju potpisanom od „ogorčenih i izdanih studenta Medicinskog fakulteta Univerziteta u Nišu“.
Dodaju da je, prema Statutu, dekan fakulteta odgovoran za zakonitost rada i očuvanje ugleda ustanove koju predstavlja.
„Umesto toga, Aleksandar Mitić svojim potezima urušava i ono malo kredibiliteta koji je ovom fakultetu preostao. Zahtevamo da se drži Statuta i prestane da svojim postupcima sramoti instituciju kojoj je na čelu. Smatramo da ovim postupanjem umanjuje i rad prethodnih dekanica i dekana, prodekanica i prodekana, među kojima se nalazi i njegova majka, prof. dr Nadica Mitić“, zaključuju u saopštenju.
Profesori Jovine gimnazije uputili direktoru otvoreno pismo
Većinski deo kolektiva profesora Gimnazije "Jovan Jovanović Zmaj" uputio je direktoru ove škole Radivoju P. Stojkoviću otvoreno pismo u kojem traže njegovu ostavku, jer ne radi svoj posao.

Oni se u njemu direktoru obraćaju sa „iskrenom zabrinutošću i nezadovoljstvom zbog neispunjavanja dužnosti“ koje su mu zakonom određene, a za koje smatraju da je sa njima kao dugogodišnji direktor Gimnazije zasigurno upoznat.
„Pored toga što u poslednje vreme, aktivno od 29. novembra 2024, urušavate ugled ove ustanove od nacionalnog značaja, njenih bivših i sadašnjih učenika, profesora i prosvete uopšte, Vi ne ispunjavate svoje obaveze, protivzakonito ignorišete odluke i preporuke Školskog odbora za sazivanje Nastavničkog veća. Zbog Vašeg nepostupanja mi smo primorani da obustavimo nastavu u skladu sa članom 60 Ustava Republike Srbije i članovima 39 i 40 Zakona o bezbednosti i zdravlju na radu“, navode profesori Jovine gimnazije u otvorenom pismu.
Opširnije čitajte u posebnoj vesti.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare