Po nalogu Višeg javnog tužilaštva u utorak su izvršena tri hapšenja u dva predmeta. Time je nastavljena borba protiv korupcije započeta na predsednikov mig. Da li su time tužilaštvu odvezane ruke i do kada?
Na brojne koruptivne i kriminalne afere koje su osvetlili uglavnom novinari, Više javno tužilaštvo je odgovaralo tišinom.
Prekinuo ju je prošle nedelje predsednik Srbije najavom žestoke borbe. Prvo su „pali“ Milorad Grčić i Aleksandar Papić. A onda je obračun nastavljen u zdravstvu.
„Po nalogu posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu pripadnici Uprave kriminalističke policije i Vojne policije realizovali su danas dva predmeta“, navela je Maja Ljubicanović, savetnica za odnose sa javnošću iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Uhapšena je bivša direktorka Komore medicincskih sestara i zdravstvenih tehničara Srbije i knjigovođa komore. Sumnja se da su od 2019. do 2023. godine pribavile imovinsku korist preko 30 miliona dinara. Za korist veću od tri miliona dinara uhapšena je načelnicu toksikološkog odeljenja Vojno-medicinske akademije.
„Ono što je tu nešto nešto smeta čitavom utisku, to je da su hapšenja počela ranije prošle nedelje i to tek nakon najave predsednika da će početi bespoštedna borba protiv korupcije. Utisak je kao da su tužilaštvu bile vezane ruke i kao da im je sad neko te ruke odvezao kada je predsednik rekao da će borba protiv korupcije biti bespoštedna“, smatra Radovan Lazić iz Udruženja tužilaca.
Ako te ruke od sada pa nadalje budu potpuno odvezane onda to treba pozdraviti, smatra Lazić.
„Uvek se postavlja sumnja, u takvim okolnostima, dokle će to trajati. Borba protiv korupcije treba da bude, kao i borba protiv svih drugih vidova kriminaliteta, stalna i kada tužilaštvo ima osnova da vodi postupak i da liši slobode neka lica zbog koruptivnih krivičnih dela, da se to radi uvek, da se to radi stalno“, dodao je Lazić.
„Ovo više deluje da je izvučeno iz neke prethodne sezone. Tek se sada vadi iz naftalina i bivaju procesuirani ali opet za jako mali novac“, kaže novinarka KRIK-a Milica Vojinović.
I slabijom od najavljene žestine. Za kriminalne veze Aleksandra Papića se znalo godinama, podseća Vojinović. Javnosti dostupne informacije i ono za šta se tereti nekadašnji direktor EPS-a Milorad Grčić su u neskladu.
„Vidimo da je reč o nešto više od 1.000.000 evra. Ono što su samo novinari do sada otkrili kada je reč o korupciji su mnogo, mnogo veće brojke. Samo u našoj poslednjoj priči se radi o desetinama miliona evra, poslova koji su dugo bili dogovoreni u vezi sa energetikom i resorom energetike i SNS-om u Novom Sadu“, kaže Vojnović.
Podseća da su pojedinci za koje postoje informacije o sumnjivim poslovima sa državom i dalje na slobodi. Sve ovo se dešava, podseća, u vreme kada građani protestuju zbog korupcije. Koja je ubila petnaestoro ljudi.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare