Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je pre nekoliko dana na Instagramu fotografiju "važnog sastanka sa vojnim vrhom i šefovima vojnih službi", a kom su prisustvovali i ministar finansija Siniša Mali i Branislav Prostran, zamenik direktora Jugoimport SDPR, preduzeća koje se bavi trgovinom oružjem i vojnom opremom.
„Srbija mora da bude samostalna, vojno neutralna i pre svega, vojno sposobna da zaštiti svoj narod od svakog eventualnog agresora“, stoji u opisu pored objavljene fotografije. I ni reči više. Ni otkud Prostran na sastanku vojnog vrha.
A šta se zna o njemu? Na sajtu SDPR osim imena i prezimena nema ni slova o Branislavu Prostranu, zameniku direktora ovog državnog preduzeća.
Zvanične biografije nema. Ono što se može pronaći je da je rođen u Zadru 1976. godine, da je po zanimanju diplomirani menadžer i da je posle vojne akcije „Oluja“ iz Hrvatske došao u Zemun.
Zna se da je bio član Srpske napredne stranke (SNS) dok je ona još bila u opoziciji. Kao predsednik Izvršnog odbora SNS jula 2009. godine je izabran za predsednika opštine Zemun. SNS je tada vlast u Zemunu formirao u koaliciji sa DSS i SPS. Na sajtu stranke tada je kratko navedeno – neoženjen je i iz imućne porodice. Tih godina se zajedno sa nekadašnjim ministrom policije Nebojšom Stefanovićem bavio pitanjem troškova sadnje platana na Bulevaru kralja Aleksandra i koliko je novca potrošeno za marketinšku kampanju tim povodom.
Prostran je imao više visokih funkcija u stranci. Ove godine na lokalnim izborima bio prvi na listi vladajuće stranke, tako da je i odbornik u aktuelnom sazivu skupštine Gradske opštine Zemun.
Prema pisanju nedeljnika „Vreme„, iako zamenik u SDPR, Prostran je u stvari neformalni direktor tog državnog preduzeća, koje je sadašnja SNS garnitura dovela do gubitaša.
Posle ostavke Bratislava Gašića zbog izrečene uvrede kako „novinarke kada kleče“ pominjan je kao jedan od kandidtata da ga zameni. O ovome je pisao Kurir, ali je informaciju demantovao Informer.
Nekadašnji lider pokreta „Dveri“ Boško Obradović je govoreći za portal Direktno 2020. godine naveo Branislava Prostrana kao jednog od onih koji stoje iz Fakulteta društvenih nauka (FDN). U pitanju je privatni fakultet, za koji je Obradović tvrdio da služi „za prodaju lažnih diploma, za lažnu partijsku elitu SNS“, navodno za kadrove SNS.
„Ono što je sigurno da iza novog privatnog fakulteta za potrebe prodaje lažnih diploma, za lažnu partijsku elitu SNS, stoje visoki funkcioneri SNS i sadašnji čelnici „Jugoimport-SDPR“: Jugoslav Petković, generalni direktor, i Branislav Prostran, zamenik generalnog direktora „Jugoimport-SDPR“. Njih dvojica su već poznati po urušavanju ove državne firme za izvoz naoružanja na račun privatnih trgovaca oružjem bliskih SNS, a sada su očito rešili da se bave i novim biznisom“ naveo je tada Obradović. Inače, ovaj fakultet nastao je odlaskom velikog broja profesora sa Megatrend fakulteta, što je potvrdio i vlasnik Megatrenda Mića Jovanović.
„Više izgleda kao vojno – trgovački sastanak“
Iako opisan kao „važan sastanak s vojnim vrhom“, prema rečima Zdravka Ponoša, nekadašnjeg načelnika Generalštaba Vojske Srbije on je po svojoj prirodi bio pre vojno-trgovački sastanak. Pravi razlog je, smatra, kontrola štete izazvana nezadovoljstvom posle pada nadstrešnice u Novom Sadu.
„Koliko sam video u objavi predsednika Vučića na Instagramu se ne govori se o trgovcima naoružanjem, već o šefovima vojnih službi. Međutim, kada se pogled malo bolje, vide se i drugi ljudi koji ne pripadaju vojsci“, naveo je Ponoš.
Kako navodi, ova vlast državu koristi iz dva razloga, kao mehanizam za pljačku i kao batinu, a vojska im dođe kao „dva u jedan“.
„Kroz vojni budžet, vojne nabavke a na kraju i prodaju oružja može mnogo da se ukrade, jer su brojke velike. Istovremeno, može da se demonstrira sila, a zna i da vojska ima solidan ugled u našem narodu“, navodi predsednik pokreta „SRCE“.
Za prodaju oružja dovoljan je Mali
Ponoš ističe da se odluke o tome kome se prodaje oružje donose u drugom ambijentu i da mu je za taj sastanak dovoljan samo Siniša Mali.
„Njemu je vojni vrh potreban da se ne desi nešto nepredviđeno kao što im se desilo nedavno u Kirgistanu kada su pokušali da mešetare, ali nije dobro prošlo pa su uhapšena dva državljana Srbije. Pominje se Petković, nekadašnji direktor vojnih fabrika. Tu im treba pomoć vojne službe, da stvari ne krenu po zlu, da se to ne ponavlja. A to kom će da prodaju, ko će proviziju da uzme i gde će pare da završe, za to im ne trebaju generali“, navodi.
Bivši direktor Krušika uhapšen u Kirgistanu
Mladen Petković, uhapšen u Kirgistanu, bivši je direktor Krušika i Zastava oružja. On je lišen slobode 19. septembra u Biškeku, glavnom gradu Kirgistana, što je vlast Srbije skrivala, objavio je Radar. Razlog hapšenja zvanično nije saopšten, ali se, prema pisanju ovog nedeljnika nezvanično moglo čuti da je navodno Petković „pokušao da podmiti pripadnike Ministarstva odbrane Kirgistana da bi njegova firma PDS Internešanal osigurala ugovor i dobila sertifikat o krajnjem korisniku“. Petković se tako našao iza rešetaka dan nakon petogodišnjice hapšenja uzbunjivača iz Krušika Aleksandra Obradovića.
Deljenje fotografije preko društvenih medija sastanka vojnobezbednosnog vrha države Ponoš komentariše političkim marketingom.
„Onda je slikanje neophodno da bi marketing uspeo. Da je ozbiljan sastanak vodilo bi se računa da kako se nešto slika. Da se ne vidi npr. fascikla ispred čoveka u uniformi kako ne bi moglo da se utvrdi šta je na naslovnoj strani. S obzirom na to da i na najvažnije sastanke koje Aleksandar Vučić ima po svetu, sa njim ne putuju ministri koji bi formalno trebalo da budu važni, on vodi savetnicu za medije i eventualno savetnicu za spoljne poslove koja nema baš prevelike kvalfikacije za to. To pokazuje da on o svemu odlučuje sam, tako da je sve moguće“, navodi Ponoš.
„Zanimljiv tajming“
Ponoš ističe i to da je zanimljiv tajming, pošto je u ovom momentu poljuljano poverenje i ugled koji je strpljivo gradio u oba elementa – „da je graditelj i da je garant mira i stabilnosti“.
„Dosta je očigledno da je imidž graditelja izgubio, da ga više vide kao rušitelja. Vučić želi da bude garant mira i stabilnosti, a sve je nestabilno. Skupština je nestabilna, vlast je nestabilna. Slikajući se sa vojskom u ponoć, demonstrirajući policijsku silu na ulici, šaljući snajperiste na krov Narodne skupštine objašnjavajući da to ima veze sa posetom predsednika Ekvatorijalne Gvineje pokušava da stvori strah kod naroda, kako bi se onda on pojavio kao čovek koji će smiriti i reći, “ne brinite ja sam taj koji vodi računa o svemu i onaj ko garantuje mir i sabilnost. Osim toga želi da odvuče pažnju sa tema na kojima je uzgubio imidž”, ocenjuje sagovornik portala N1.
Da je sve ovo deo marketinga i kontrole štete, Vučić je, kako navodi, Ponoš priznao nedavno na jednoj televiziji govoreći o „mesidž boksovima“, odnosno porukama kako bi se sanirala šteta po imidž partije.
Šef države je bezbednosno nepouzdan
„Da je ovaj vojni vrh dovoljno odgovoran, vodio bi računa da ovakvom šefu države ne pokazuje neke delikatne elemente vojnih objekata, kao što sam ja vodio računa da ministru tadašnjem ne pokažem sve. Smatrao sam da je bezbednosno nepouzdan, a ovaj šef države to svakako jeste“, rekao je Ponoš.
„Njihov mesidž boks podrazumeva „rad, a ne rat“ koji navodno zagovara opozicija, a što nije tačno. Drugo je – da nude gradnju, a opozicija rušenje, što isto tako nije tačno. Pokušali su da se nametnu kroz dominaciju u medijima, ali im to očigledno nije dovoljno, pa sada idu sa sejanjem straha“, zaključuje Zdravko Ponoš.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare