Najnovije istraživanje Beogradske otvorene škole pokazuje da delovanje organizacija civilnog sektora u Srbiji nije na zadovoljavajućem nivou. One su u nezahvalnom položaju, pre svega zbog finansijske održivosti i nemogućnosti da budu ravnopravni partner, ocenio je programski direktor Beogradske otvorene škole Vladimir Pavlović.
Pavlović je u emisji Dan uživo na N1 rekao da se civilno društvo nalazi pred velikim brojem izazova, a dva fundametalna su finansijska održivost i da se izbori za ulogu partnera u procesu donošenja odluka i kreiranja javnih politika.
On je kazao da izostaje prihvatanje organizacija civilnog drušva kao aktivnog partnera.
„Kada se pokuša dijalog o politički senzitivnim temama, postoje refleksni mehanizmi da se organizacije civilnog društva nazvaju raznim epitetima, proglašavaju izdajnicima“, naveo je on.
Srbija je, kako kaže, postala društvo u kojem je dijalog gotovo nemoguć.
„U ovoj državi i regionu, organizacije civilnog društva su bili nosioci i zašttnici progresivnih i demokratskih ideja, pre političkih elita. Zbog toga moramo da ih čuvamo i bašinimo, istakao je Pavlović.
Marko Milosavljević iz Inicijative mladih za ljudska prava rekao je da su organizacije civilnog društva „na tapetu vlasti“ zbog svog rada u oblasti zaštite ljudskih prava.
U Mađarskoj je nedavno osnovana Kancelarija za zaštitu suvereniteta – zvanično, da bi nadgledala strani uticaj, a prema rečima Milosavljevića, Srbiji nije ni potrebna takva kancelarija jer bi ona bila samo ozvaničenje zaštitnika vlasti koji bi progonio civilno društvo i nepodobne medije.
„Mehanizme imamo na nedeljnom nivou“, rekao je on podsećajući na poslednji slučaj napada na novinarku Tamaru Skrozzu.
On je ocenio da je moć medija velika, a da se čitava medijska scena promenila u poslednjih 10 godina tako da je privatizovana i stavljena pod kapu koalicije oko SNS.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare