Profesor FPN u penziji Čedomir Čupić izjavio je u Novom danu da predsednik Aleksandar Vučić "verovatno zna o čemu je sastanak u Atini" i da je zato najavio da je težak.
Kako je rekao Čupić, za njega je neodgovorno da jedan predsednik da izjavu da ne zna gde ide i šta ga očekuje tamo.
„Svaki sastanak je uvek definisan zbog čega je. Verovatno teško može da se izjavi javnosti o čemu će biti, verovatno neki završni delovi svega onoga što se dešavalo poslednjih godinu dana kada je u pitanju odnos EU prema Srbiji i Vučiću. Verovatno će biti razgovori koji će polako dolaziti do kraja, ispostaviće se račun Srbiji, moraće da se odluči šta će da radi u narednom periodu“, kaže on.
On navodi da su dve teme.
„Jedna je tema prema mom mišljenju vezana za odnos prema Rusiji, sankcije, a drugo, verovatno će biti vezano za Kosovo i rešavanje kosovskog problema, to je ono što EU i zapad očekuju od Srbije u narednom periodu, pretpostavljam da je to već dolazak do kraja, da se konačno Srbija opredeli oko ta dva pitanja, zato je najavio da je težak sastanak, on zna o čemu će biti“, tvrdi Čupić.
Navodi da „on verovatno zna o čemu se radi“.
„Sad treba pripremiti, ne smete naglo nešto da kažete, niz godina on nama nije govorio o kontaktima, zahtevima, jednog momenta će to sve da ispliva, kad se donesu konačne odluke. Srbija je u Evropi, potpuno okružena evropskim zemljama, ne samo EU, nego i bezbednosno, potpuno okružena NATO paktom, nije isto kao za vreme Miloševića“, kaže Čupić.
On dodaje da Vučić „mnoge stvari kao predsednik nije saopštavao“.
„Preuzeo je sve što je vezano za vlast, on odlučuje o svemu, bavi se ekonomijom, svaki dan je na televiziji, ima potrebu da se javi iz Budimpešte, otišao na neku proslavu, to su neke protokolarne stvari, šta ima predsednik da se javi. On je za vreme kovida rekao da brine o životu i o smrti u Srbiji, izašao iz okvira“, kaže on.
Ističe da „ne znamo šta oni između sebe vode i kakve su rokove ispostavili“.
„Rečeno je da su određene stvari u Ohridu dogovorene, pa je rekao da nije ništa potpisao. Kada donosite odluku u ime cele države, to su ozbiljne stvari, ljudi ne znaju o čemu se radi, znaju koliko im se sa televizija sa nacionalnom frekvencijom saopšti. Nije to njihov posao da oni to znaju. O tome bi inače raspravljala vlada i parlament, donosite odluku koja može teške posledice da ostavi po život u Srbiji. Šta znači uvesti sankcije Rusiji, Rusija će biti kažnjena sa sankcijama, šta mi imamo od Rusije, jedino taj gas, šta mi imamo tržište u Rusiji? Kakvo tržište, mala je ovo zemlja. Ja nemam ništa drugo, ako stanovnici Srbije žele da budu izolovani, kažu nećemo, izađe se na referendum i ako odaberu, kažu hoćemo da prekinemo sve odnose sa svetom. Albanija je bila izolovana zemlja, imali su bunkere, strašni užasni život, hoćete na taj način da se živi, da se vratite u neko vreme koje jednostavno ne odgovara civilizacijskim tokovima, danas je sve globalno“, kaže on.
Govoreći o izborima, kao i o najavi novih izbora, kaže da mandat za saopštavanje toga ima Vlada.
„On to što saopštava, on je Vladu doveo kao neki svoj servis. Potpuno je uzeo u svoje ruke, premijerka, faktički premijerka ima tu realnu moć, ali ona nema nikakvu moć, ona kaže šefe, pa kako može premijerka da kaže predsedniku koji ima simboličke funkcije šefe. On se u finansije razume, privredu, saopštava šta će se graditi, gde su ti ministri, oni su samo tu kad on kaže da budu tu. Teška zloupotreba njegove funkcije, reč je o autokratskom, autoritarnom načinu vladanja“, ističe Čupić.
Smatra da treba i zakonski i ustavno rešiti kad se koji izbori mogu raspisivati.
Osvrnuo se i na proteste.
„Stvoren je obrazac da ljudi, posebno oni koji studiraju, imaju određena znanja najveća u okviru oblasti kojima se bave, da oni imaju rešenje, da nemaju rešenja, da vidite kako će da izađu. Ne možemo da predvidimo, niti opozicija može, ona kanališe stvari i to je u redu“, kaže on.
Dodaje da opozicija treba da razmišlja da li se po ovim uslovima može izaći na izbore.
„Ako se reši, neka izađu, ali pitanje je kako će to izgledati, verovatno na tim izborima u Beogradu su velike šanse, to je sad neko moje viđenje sa aspekta protesta i nezadovoljstva građana, ali u Srbiji nisam siguran koje su šanse. Tragedija autoritarnih politika i autokrata je što ne mogu da vide do koje mere ode šteta koju prave“, kaže.
Ističe da su dve mogućnosti.
„Zatvaranje Srbije, ona više nema šansu ni za rast ni za razvoj, a druga stvar je nezadovoljstvo građana kada su potpuno ugroženi, onda ustaju. Možemo da se prsimo i kažemo mi ćemo to da uradimo, zašto nismo za 10 godina uradili, mi smo to videli već za 5,6 godina šta radi i kako se uništavaju institucije, lažne diplome… Da ne pravimo zablude pred građanima i iluzije, neće moći građani, sem u slučaju kad vide potpunu propast, a da to bude u ogromnim razmerama, i svet koji utiče“, istakao je Čupić.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi ko će ostaviti komentar!