I dan posle zabrane akcije uklanjanja murala Ratku Mladiću i privođenja dve aktivistkinje, u Njegoševoj ulici u Beogradu - i dalje napeto... Najpre je, u prepodnevnim satima, član Socijaldemokratske partije Srbije Đorđo Žujović bacio kofu kreča na mural, što je grupa mladića ubrzo očistila. Tokom akcije čišćenja došlo je do nekoliko verbalnih sukoba, ali nije bilo incidenata. U Njegoševoj ulici, danas nije bilo ni policije u uniformama. A zbog toga što policija sinoć nije zaštitila novinara i kamermana N1 tokom izveštavanja sa skupa desničara u Njegoševoj, Nezavisno udruženje novinara Srbije zatražilo je reakciju Tužilaštva.
Dežurali su mu, čuvali ga, zbog njega su izvedeni kordoni policije, ali 9. novembra uveče muralu je retko ko mogao da priđe. Već ujutru na glavu generala, osuđenog ratnog zločinca, prolivena je kanta bele boje…
„Jedna crvena linija u našem društvu kada se mi ne delimo po političkim opcijama, nego delimo se na to ko je normalan, ko nije normalan. Ko podržava zlo, ko podržava dobro, ko afirmiše ljude koji su našu istoriju učinili boljom i ko afirmiše one koji su nas obrukali“, navodi Đorđo Žujović, funkcioner SDPS.
U poslednjih nekoliko meseci već viđeno… Grupa mladića, sa kapuljačama, koji baš ne vole medije, sa četkama i balonima vode došla je da opere mural.
„Hoćeš da ti uzmem telefon sad?
Novinar: ‘Ajde uzmi! (sledi rasprava i uvrede)
„Ništa nema uvredljivo, mi smo ulepšali čak ovu fasadu, pritom svi živimo ovde, ja ne znam u čemu je vaš problem“, kaže jedan od njih.
N1: Ko ste vi, možete da nam se predstavite?
„Ja sam Petar Mihalović“.
N1: Pripadate nekoj organizaciji Petre?
„Ne, nikome“.
N1: Jeste vi autori murala?
„Ja sam crtao lično“.
I nije ovo bio jedini verbalni, odnosno vrednosni sukob svetova.
Građanka: Ratni zločinac!
Mladić: A ko je to rekao da je ratni zločinac?
Građanka: Sud je rekao!
Mladić. Koji sud? A da nije možda onaj američki, NATO sud?
Građanka: Hoćeš mi reći koliko imaš godina?
„Četrnaest“, izrekao je laž, evidentno stariji mladić.
„Treba vi da se udaljite, komplet ekipa sa N1, nemojte da dolazite više na ovaj kraj“, rekao je jedan stariji građanin.
A lider Srpske desnice Miša Vacić pohvalio se da oslikava Novi Beograd, obećao je nove murale Ratku Mladiću, kao i da će na Vračar dolaziti češće, ne bi li mu dao svoj pečat.
„Što više budem ovde, možda ga više posrbim… Svi su krajevi srpski krajevi, samo ovde vole da žive elitni ljudi, šatro elitni, lažna elita“, rekao je Vacić.
Jutrošnji akter u tom kraju i inače funkcioner SDPS-a, posle prolivanja boje nije govorio šta o njegovom ličnom činu misle njegove stranačke kolege i partneri naprednjaka. Javnost je brzo mogla da čuje šefa države i prvog čoveka SNS-a.
„Samo je neko hteo da pravi cirkus, i hteo je neko da neko nekoga izudara, a da za to batinanje optuži nas. E, to neće moći. Državu Srbiju nećete moći da optužujete takve stvari, jer ćemo mi da čuvamo javni red i mir… A što nisu razgovarali sa kućnim savetom, jer je to posao stanara da donesu odluku o tome kako će zgrada da im izgleda“, upitao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Jedno pitanje Aleksandru Vučiću ostalo je bez jasnog odgovora.
Novinarka: Hoćete li, kao predsednik, inicirati uklanjanje ovog murala?
Vučić: Dakle, taj mural je uništen. Da je policija štitila mural, niko ne bi uništio mural.
Policija je imala druga posla, pa je dan ranije, čuvajući red i mir, privela dve aktivistkinje kada su bacile jaja na mural Ratka Mladića.
„Ono što je usledilo kad smo nas dve prišle zidu je nasilničko, dripačko ponašanje. Ti mladići nisu policajci… Taj čovek, taj mural, sve je to simbol njihovog života, njihove pameti, svega njihovog, i da su mogli, oni bi me ubili“, navodi aktivistkinja i nekadašnja poslanica Aida Ćorović.
I pre ovog incidenta, inspekcija je stanarima naložila da uklone mural, ali oni to nisu uspeli do danas, iako je bilo više pokušaja. Pitanje je kako da ga uklone, ako je policija morala da interveniše da ne bude sukoba?
„Na taj način država njima ugrožava bezbednost. Pošto ništa od ovoga nije prijatno što možemo da vidimo. Mi ne možemo da zamislimo kako se osećaju ti ljudi koji žive u to zgradi. Njima se crta meta na čelu, tako“, navodi Jelena Jaćimović, aktivistkinja i umetnica.
Meta je mnogo, mural je jedan, a nepoznanica je koliko će još puta biti prekrečen, pa ponovo pran.
Komentari ()
Vidi sve komentare