Možda i jeste ideja da se sve ovo uruši i kad mi izađemo da sutradan osvane hotel, mada ne želim da verujem u to, kaže Miloš Janković, predsednik Udruženja književnika Srbije za portal Nova.rs, čije je sedište u ovom istorijski važnom zdanju koje su obilne padavine dodatno oštetile.
Čuveno zdanje u Francuskoj 7, u kojem se nalaze sedišta Udruženja književnika Srbije (UKS), Udruženja književnih prevodilaca Srbije i Srpskog književnog društva, mesto koje je nekada imalo disidentsku auru, odakle su se branile slobode i ljudska prava u jednopartijskim vremenima, danas više ne “grmi” i ne provocira. Ali to nije samo do njih, već su se i vremena i okolnosti promenili, glasovi pisaca u javnosti više nemaju težinu kao u periodu Danila Kiša, Borislava Pekića ili Ive Andrića.
Danas ovu zgradu, koja već decenijama propada, muče neki drugi, praktični i životni problemi. UKS, koji naredne godine obeležava 120 godina postojanja, u septembru treba da dočeka književnike iz sveta u okviru 61. Beogradskih međunarodnih susreta pisaca. Međutim, sada nemaju gde da ih dočekaju. Jer nedavne obilne kiše nanele su dodatno velika oštećenja na ovo zdanje, plafon je procurio, deo krova se urušio, voda je bila do gležnjeva, nameštaj je urnisan, kompjuteri i telefoni su prestali da rade zbog natopljenih instalacija, a fasada je otpadala, piše Nova.rs.
Miloš Janković, predsednik Udruženja književnika Srbije, kako kaže za Nova.rs, srećan je što sad bar imaju struje i što je telefon proradio, ali drugi problemi su se nagomilali.
„Iako su se prostorije osušile, zidovi i podovi, memla se još oseća pošto je voda bila visoka dvadesetak santimetara. Na ruku nam je išlo to što su bili izuzetno topli dani bez kiše. Da ne politizujemo, jer zgrada je državno vlasništvo, i taj odnos koji republika ima prema njoj je već 30 godina katastrofalan“, istakao je Janković.
Prema njegovim rečima, dobili su poziv na razgovor od ministara kulture Nikole Selakovića.
„Sada ipak postoji nada, i ideja je da se prvo reši imovinsko-pravni status, što je i logično. Da se izuzme pravo na korišćenje koje ima Grad Beograd, da se vrati na republiku, odnosno da Republička direkcija za imovinu bude titular koji raspolaže prostorom“ istakao je.
Projekat postoji još iz vremena kada je Goran Vesić bio zamenik gradonačelnika, dodaje Janković, međutim, sve je stalo kada su se okolnosti promenile. Odnosno, kada je Aleksandar Šapić postao gradonačelnik i tada je sve stopirano.
Zgrada u Francuskoj 7 je zaštićeni spomenik kulture i deo je urbanog jezgra Beograda. Izgrađena je 1884. godine za Milana Piroćanca (1837-1897), jednog od najznačajnih protagonista političkog života u Srbiji. Ugledni pravnik i pisac bio je i jedan od osnivača Narodne stranke i predsednik Vlade kralja Milana Obrenovića. Pretpostavlja se da je projekat kuće u duhu tada vladajućeg akademizma sa neorenesansnim elementima u obradi fasada, izradio arhitekta Jovan Ilkić.
Opširnije pročitajte na portalu Nova.rs.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare