
Nema, nema, pa ima LRAD uređaja i to na vozilu novosadskog odreda Žandarmerije, koji može da emituje zvuke koji bi mogli da budu zvučni top o kojem se priča. Dok su mu se sušila usta, to je na konferenciji potvrdio ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, da bi kasnije novinarima demonstrirao i samu napravu. Gledaoci Informera su nešto ranije saznali da je zbog cele situacije Dačiću šećer skočio na 20 i da sa celom situacijom mora da se sam nosi. Analitičar Dragomir Anđelković ocenjuje da je Dačićev nastup bio iskren i da, "iako je glumac, nije spreman da ide predaleko u prevarama jer je stvar vrlo ozbiljna i opasna".
„Odnos SPS i SNS je odnos dva prevaranta, jednog većeg i moćnijeg i onog manjeg koji mrzi većeg što ga je doveo do toga da mora da se savija kao crv“, rekao je Anđelković za N1 opisujući odnos koalicionih partnera u novonastaloj situaciji.
Dodaje da je ministar unutrašnjih poslova i lider SPS-a „glumac“, koga sada „većina stranke odbacuje“ jer ju je doveo u ovakav položaj.
„Zato on sada malo podriva Vučića da ga ne bi odbacili radikalno, ali ne ide još đonom na Vučića. Tiho ga podriva, ali ne još frontalno“, kaže Anđelović.
S druge strane, podseća da Aleksandar Vučić ne voli Dačića i da istorijski ima negativan odnos prema njemu, jer smatra da ga je Dačić svojevremeno sprečio da postane gradonačelnik Beograda.
Podsetimo, na protestu 15. marta u Beogradu viđen je funkcioner SPS i narodni poslanik Branko Ružić, kao i veliki broj socijalista. Potpredsednik SPS Novica Tončev izjavio je za Betu da će zatražiti da se na organima stranke razgovara o budućoj vladi i saradnji sa SNS-om. „SPS će biti deo nove vlade pod uslovom da se u toj vladi promoviše program SPS u meri u kojoj su nam poverenje dali građani“, kazao je. Upitan da li u SPS-u postoje podele na pristalice politike Ivice Dačića i s druge strane Branka Ružića, Tončev je kazao da je ta partija jedinstvena.
A posle višednevnog ubeđivanja da Srbija nema zvučni top, niti bilo šta slično tome, da ga nije nikada i nigde koristila, što su redom potvrdile policija, vojska i BIA, Dačić je prvo izašao s informacijom da LRAD 100X postoji, ali da nikada nije vađen iz kutije, da bi se dan kasnije slikao pored uređaja i vozila i demonstrirao njegov rad.
Na Informer TV-u se, međutim, žalio na zdravstvene probleme koje ima zbog cele situacije, ali se požalio i na to da je sva odgovornost na njemu, a da on sam kao ministar policije ne zna šta će se na protestu dešavati dok su mu policajci ljuti.
„Ja treba da nosim na svojim plećama sve. Ja sam sada bio odgovoran za policiju, mislite da je to lako? Da ja ne znam šta će da bude po ceo dan, šta se dešava, policajci ljuti zato što ih maltretiraju, ne smeju da reaguju. Situacija je takva da – malo sam prezasićen svim tim stvarima. Šećer mi je juče bio 20, danas je 15, sve to može da traje, ali još kratko“, požalio se Dačić i rekao da ga svi napadaju, pa čak i Informer TV iako ne bi trebalo.
Anđelković veruje da je ovaj Dačićev nastup bio iskren, ali postavlja pitanje zašto je dozvolio da ga Vučić tako koristi.
„Jasno je da Vučić nije prepustio policiju Dačiću i da i dalje ima strukture u policiji kojima rukovodi, a on (Dačić, prim. aut) glumi ministra i gura ga u vatru da je to njegova odgovornost. Dačić je glumac, ali nije spreman da ode toliko u prevarama jer je ovo opasna stvar i može da dovede do međunarodne istrage“, ocenio je Analitičar.
„Zborovi – delegitimizacija vlasti odozdo“
Kada su u pitanju zborovi građana na koje su studenti pozvali, Anđelković kaže da oni imaju svoj domet i efekat, ali da zbog njih Vučić neće pasti i neće se promeniti sistem u direktnu demokratiju.
Kako je objasnio, zborovi služe da se Srbija protrese i da narod delegitimizuje vlast odozdo.
„Oni su korak dalje u urušavanju vlasti odozdo, ali ne mogu da promene sistem“, ocenio je Anđelković.
Smatra da će se njihovi efekti pokazati pre izbora, objašnjavajući da su oni vid pritiska, „da vlast vidi da se narod diže“, kako bi prihvatila prelaznu vladu.
„Ideja o prelaznoj vladi sazreva i među studentima“, smatra Anđelković.
Predlog opozicije o prelaznoj vladi, odnosno kako su je nazvali – vladi nacionalnog poverenja, ocenio je kao razuman.
On smatra da bi prelazna vlada trebalo da bude tripartitna, odnosno da u njoj budu zastupljeni elementi opozicije, vlasti, ali i akademske zajednice, odnosno predstavnici Univerziteta.
Prema Anđelkovićevom mišljenju, ključno za održavanje fer i poštenih izbora je postavljanje kamera na izbornim mestima s obzirom na svu moć i novac koju vladajuća struktura ima.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare