Deca u streljanama: Mnogo obećanja posle majskih tragedija, malo toga urađeno

Vesti 27. jun 202421:04 4 komentara

Posle masovnog ubistva u osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, javnost je tražila odgovore kako je maloletni K.K. uopšte mogao da uđe u streljanu i da tamo vežba pucanje. Država je, reagujući na ovu eskalaciju nasilja, tada najavila pooštravanje mera o držanju oružja i dozvolama, strožu kontrolu streljana, ali i zabranu pristupa maloletnicima. Mnoge od tih mera nisu ispunjene ni do danas.

Da u streljanu ne uđu mlađi od 18 godina i vežbaju pucanje, za sada kontrolišu samo oni koji rade tamo. Jer zakonski zabrana ne postoji, mada je država posle majskih tragedija najavila da će propisima zabraniti kako ulazak u straljanu za maloletnike, tako i njihovu obuku rukovanja oružjem.

“Za sada je ostalo na tome, na kontroli rada streljana od strane MUP-a i samih ljudi koji rade tamo. I naravno na odgovornosti roditelja da se staraju o tome šta njihova deca rade, jer su oni staratelji maloletnih lica”, kaže Dušan Stanković, saradnik u Beogradskom centru za bezbednosnu politiku.

Zašto za godinu dana nisu doneti najavljeni propisi, koji su kažu stručnjaci, mogli da budu deo izmena krivičnog zakonika ili zakona o oružju i municiji?

Iako pri Ministarstvu pravde postoji radna grupa koja bi trebalo da radi na izmenama Krivičnog zakonika, ne zna se na čemu rade niti dokle su stigli.

“Mislim da smo u periodu od poslednjih godinu dana već imali izmene nekih drugih zakona i u skladu sa tim izmenama mogle su da dođu i neke druge, jedna bi bila ova. Međutim nismo videli zaista volju institicija i političara, Vlade, predsednika, da do tih promena zaista i dođe”, napominje Stanković.

Zna se da je MUP u poslednjih nekoliko meseci kontrolisao rad 100 streljana, da su pronađene brojne nepravilnosti i podnete četiri krivične prijave.

U međuvremenu, posle još jednih izbora došlo je i do promene na čelu Ministarstva unutrašnjih poslova.

“Problem je što mi malo, malo imamo neke izbore i onda to sve stavlja u drugi plan. Ja sam bio u dve radne grupe za izmene i dopune zakona o oružju i municiji koje je trebalo da budu urađene i taman posao privedemo kraju, to završi u fioci i ne uđe u skupštinsku proceduru”, kaže za N1 Duško Ilić iz Nacionalne asocijacije za oružje Srbije (NAOS).

U fioci je izgleda ostalo i naše pitanje upućeno Ministarstvu pravde, zašto nisu doneti propisi o zabrani ulaska maloletnika u streljane. Jer odgovor nismo dobili.

Iako na javnim skupovima, za medije i pitanja danas su bili nedostupni ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić i predsednik Vlade Miloš Vučević.

Dok čekaju državu i propise, oni koji u streljanama rade, nezvanično nam kažu da koliko mogu kontrolišu mlađe posetioce. Pa tako umesto na zakonu, sve ostaje na njihovoj revnosti i odgovornosti.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare