Demostat: Najveći problem za Beograđane zagađenje, većina ne veruje strankama
Novinarka Demostata Ivana Petronijević Terzić predstavila je istraživanje tog istraživačkog centra, sprovedeno u Beogradu početkom decembra, o tome šta građani misle o pitanju Kosova, EU, ratu u Ukrajini, šta smatraju najvećim problemima, a šta dobro funkcioniše. Prema njenim rečima, istraživanje je pokazalo da vlada konfuzija u svesti pojedinaca i u društvu uopšte.
"Na pitanje 'kako ste', 72 odsto ispitanika je odgovorilo 'dobro', ali kada su krenula kontrolna pitanja, ispostavilo se da to nije baš tako, tj. 67 odsto građana je kao najveći problem njih i njihove porodice naveo životni standard", kazala je Petronijević Terzić u Danu uživo na TV N1.
Kako je navela, najveći problem koji su Beograđani prepoznali je zagađenje, odnosno 65 odsto njih, kao i uopšte odnos vlasti prema životnoj sredini. Takođe, problematični su i GSP, čistoća ulica, kolovozi, legalizacija, pokazalo je istraživanje, kao i masovno nezadovoljstvo Beograđana javnim ustanovama.
"Manje-više, zadovoljni su grejanjem, kulturnim institucijama, vrtićima, hitnom pomoći", dodala je.
Kada se radi o potencijalnim izborima u Beogradu, 90 odsto građana misli da nijedna politička stranka ne može da reši probleme, a od njih, 43 odsto ispitanika je reklo da bi izašlo na izbore ako ih bude na proleće i da znaju za koga bi glasali.
Od njih, 50 odsto bi glasalo za stranke vladajuće koalicije, a 50 odsto za opoziciju, i to znatno više za onu levo orijentisanu od centra.
Prema rezultatima istraživanja, 50 odsto su apstinenti, a sedam odsto su neidentifikovani, i kako je ocenila Petronijević Terzić, tu se nalazi prednost opozicije u odnosu na vladajuće stranke, za koje ovi ne bi glasali.
"Opozicija ima blagu prednost, ali je pitanje da li to mogu da iskoriste", navela je i dodala da će o eventualnim izborima svakako odlučiti predsednik Srbije Aleksandar Vučić, i to imajući u vidu istraživanja javnog mnjenja koja svakodnevno dobija, ali i da li će biti potpisan taj dokument o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine, za šta se govorilo da bi trebalo da se desi na proleće.
Kada se o Kosovu radi, glavni istraživač Demostata Srećko Mihajlović, kako je navela Petronijević Terzić, došao je do zaključka da se javno mnjenje pomerilo ka drugačijem rešenju kosovskog pitanja, odnosno da su građani za dijalog i za mirno rešenje.
"Na pitanje da li bi Kosovo trebalo braniti oružjem, 70 odsto je odgovorilo da ne bi trebalo ići u rat", kazala je.
Dodala je da je na pitanje da li Vučić može da reši pitanje Kosova u dijalogu sa Prištinom tako da bude prihvatljivo za obe strane 34 odsto odgovorilo da ne može, 25 odsto da može, a ostali nisu imali odgovor.
Po pitanju ulaska u EU, 30 odsto ispitanika je "za", a isto toliko "protiv".
Dodala je da se primećuje približavanje proevropski orijentisanoj politici, i da bi moglo da dođe do jačeg zaokreta ka Uniji, kada bi država "promenila narativ".
Istraživanje Demostata rađeno je licem u lice, što je, prema rečima Petronijević Terzić, mnogo pouzdanije od telefonskog istraživanja.
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?
Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare
NAJČITANIJE
Oglas
Oglas
Najnovije
Oglas
Oglas
Oglas