Došao da priča o litijumu, ali meštane more drugi problemi: Kamenolom, katastar i „spasavanje kuće“

Vesti 15. avg 202420:13 27 komentara

Nadaju se i stanovnici Malog Zvornika i okoline da će obećanja koja im je sinoć dao predsednik biti ispunjena. Razgovorima sa građanima Aleksandar Vučić pokušava da odgovori na masovne proteste zbog litijumskog pitanja. Taj novi "unutrašnji dijalog" nehotice je otkrio - drugu, ne tako moćnu stranu "ekonomskog tigra".

Baš kao kada je u oktobru 2016. premijer Vučić satima razgovarao sa Nišlijama ili kada je 2018. predsednik Vučić slično učinio u Lapljem selu kod Gračanice. Sada je još jednom iskoristio oprobani recept – dugometražni ekranizovani razgovor sa građanima.

Ispostavilo se, međutim, da u Malom Zvorniku mnogi nisu ni stigli da razmišljaju o rudniku litijuma, jer imaju svoje probleme.

„Imamo kamenolom koji nam stvara probleme. Operi auto danas ili otvori prozore. Puna će ti kuća prašine biti“, rekao je jedan meštanin.

Građane muče i institucije – kao što je Katastar.

„Papire imam sve, zamenili su mi parcelu, zatvorili put i oterali me u potok. I mene i komšiju gde ulazimo. Sve papire imam i evo ih kod moje žene u tašni“.

Vučić: A mislite li Vujadine da je to pitanje za mene?

„Jeste za vas jer oni neće da rade“, istakao je drugi građanin.

Vučić je mogao da vidi i kako izgleda razvoj sela iz ugla oca troje dece koji živi u zabačenom mestu bez puta.

„Opština mi zatvara kuću. Došao sam da vas molim. Da klečim. Da vas slavim. Spasite mi kuću“.

Vučić: Ako uradimo put hoćeš da prestane da plačeš?

Nebojša Petković iz udruženja „Ne damo Jadar“ ukazuje da je nesvesno vlast pokazala kakav je stvarno život u Srbiji.

„Razgovor u Malom Zvorniku ruši mit o ‘ekonomskom tigru’. Ljudi nemaju vodu i pristojan put do kuće u 21. veku“, navodi Petković.

Novinar Danasa Vojin Radovanović kaže da je namera da dođe do dijaloga dobra, samo da bude hapšenja ekoloških aktivista u isto vreme.

„Ovo je bilo prezanimljivo. Kao početna scena u onoj seriji „Volim i ja nerandže, no trpim“. Kao da je Tito došao u neko malo mesto i sad vodi nekakav narodni zbor. Ili kao Tri karte za Holivud. Možda je to dobro poređenje“, smatra Radovanović.

Posle pet sati u Malom Zvorniku, predsednik je dobro – poručuje premijer koji kaže i da će Vlada prečešljati sve na šta su se građani žalili.

„Ja sam se čuo sa njim posle tog razgovora. Imao je i dalje snagu i energiju. Čak mislim da nije izašao iscrpljeniji, nego nekako sa napunjenim baterijama“, rekao je premijer Miloš Vučević.

Jedina koja je iscrpela deo Vučićevih litijumskih baterija bila je naučna saradnica Instituta za hemiju, tehnologiju i metalurgiju Sanja Sakan, poreklom iz Zapadne Srbije.

„Samo ta probna istraživanja kakvu su štetu napravila. Samo probne bušotine. Mi smo bili na terenu. Oko tih bušotina nema kukuruza, nema rastinja. Klip kukuruza je bio 3 cm“, rekla je Sakan.

Bila je to retka situacija u kojoj Vučić nije polemisao. Opredelio se za drugu strategiju.

„Mi smo spremni da vas stavimo… Hoćete na čelo nekog od ekspertskih timova? Hoćete baš tog koji se bavi zagađenjem zemljišta i kontaminacijom. Budite na čelu tog tima“, poručio joj je Vučić

Obilazak zapadne Srbije tek je počeo u bitki za i protiv eksploatacije litijuma.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare