Dragan Milić predstavio program PODES: „Prevazilazimo lokalno blato i ulazimo u kanalizaciju“

Vesti 02. okt 202415:57 13 komentara
Dr-Dragan-Milic opozicija nis konferencija za novinare
N1

Decentralizacija, departizacija i dekriminalizacija osnovni su ciljevi Pokreta za decentralizaciju Srbije (PODES) koji je formirao niški kardiohirurg i lider grupe građana koja nosi njegovo ime - Dragan Milić. PODES će izađi na naredne republičke izbore, najavljuje Milić i kaže da tim korakom “prevazilazi političko blato i ulazi u kanalizaciju”.

Nakon uspeha koji je postigao na lokalnim izborima u Nišu sa svojom grupom građana i preuzimanja vlasti u niškoj Opštini Medijana sa ostatkom opozicije, Dragan Milić najavljuje izlazak na republičke izbore predvodeći Pokret za decentralizaciju Srbije – PODES, formiran nedavno, a predstavljan danas u minut do 12, prenose Južne vesti.

„SNS je u Nišu pregažen kao plitak potok, doživeo poraz što je dokaz da je narod želeo drugo. Nakon tih izbora rodila se nada, primili smo na hiljade pisama, poruka, gde ljudi iz cele Srbije traže, mole da se aktiviramo na republičkom nivou i da krenemo u novu priču zajedno sa njima. Odluka je bila jako teška, odlučili smo da ipak krenemo jer je odgovornost prema građanima koji su glasali za nas nadvladala sve gadosti koje nas čekaju“, kaže Milić.

Prošle godine direktor niške Kardiohirurgije Dragan Milić rekao je da je spreman da “uđe u političko blato” Niša, sada kada je prošao kroz njega kaže da je spreman na nešto više.

POVEZANE VESTI:

„Tokom izbora smo shvatili da smo ušli u blato, u pljuvaonicu, o sebi smo saznali svašta nešto novo. Ulaskom na republički nivo, prevazilazimo to blato i ulazimo u kanalizaciju“, ističe Dragan Milić.

Osnovna načela i ciljevi Pokreta za decentralizaciju Srbije biće decentralizacija, departizacija i dekriminalizacija zemlje.

„Program smo nazvali 3D, te tri rak rane moramo da rešimo. Zalagaćemo se za ravnomerni razvoj cele Srbije, meritokratiju, ne partokratiju. Struka i odgovornost biće kriterijumi izbora rukovodećih kadrova, neće biti nepotizma. Potpuna transparentnost u radu bez skrivenih klauzula. Stop partijskom zapošljavanju i nulta tolerancija na korupciju. Planiramo formiranje posebnog tužilaštva sa posebnim ovlašćenjima u borbi protiv korupcije i povezanosti politike i mafije (SPET)“, navodi Milić.

Jedinstvo države koju čini 7 ravnopravnih regiona, smanjenje broja poslanika u Skupštini Srbije sa 250 na 120 po proporcionalnom sistemu, praksa da o pitanjima od nacionalnog značaja odlučuju građani na nacionalnom referendumu, prednost domaćim firmama, reforma zdravstva, prosvete i obrazovanja i poreskog sistema, podsticaji za poljoprivredu i kulturu, briga o deci, porodici i socijalna davanja, očuvanje prirode i životne sredine i reforma sudstva i tužilaštva, osnovi su ciljevi za koje će se, kako je rekao Milić, PODES zalagati.

„Premestićemo sedišta predsednika Republike sa Andrićevog venca u Kragujevac, staru srpsku prestonicu. Smanjićemo broja ministarstava u Vladi i broja ministara na 18 sa sadašnjih 30. Sedišta ministarstava rasporediti – u Beogradu 4 ministarstva, u Novom Sadu i Nišu po 2, a preostalih 10 u najveće gradove Srbije poštujući ravnomernu teritorijalnu zastupljenost svih delova Srbije. Izborni zakon mora da se menja u kome bi se uveo princip neposrednog biranja gradonačelnika, predsednika opštine i načelnika Policijske uprave“, naveo je Milić.

Da je neophodan neko ko će zaustaviti vladavinu Srpske napredne stranke u Srbiji i “spase Srbiju od nestajanja i umiranja”, smatra Dragan Milić i kaže da su to razlozi zbog kog je odlučio da formira PODES.

„Ako što pre korov ne očistimo, strah me je da ćemo izgubiti državu. Po nekim modelima, Srbi bi trebalo da se ugase negde oko 2107. godine. Ostvariće se proročanstvo Tarabića, očito su znali da će se Srbi skupiti pod jednu šljivu. Međutim, Tarabići nisu rekli gde će ta šljiva biti. Sasvim je logično da će se zadnji Srbi okupiti u Beogradu, negde na brdu, logično je da to bude Dedinje jer se tu uvek nešto dešava“, kaže Milić.

Dodaje da je 30 grupa građana i pokreta iz cele Srbije već kontaktiralo PODES sa željom da im se priključe u izbornoj trci na republičkom nivou. Sa političkim strankama, kako kaže, PODES neće sarađivati pre izbora, ali poučen iskustvom nakon lokalnih izbora u Nišu ostavlja mogućnost saradnje sa “pravom opozicijom” nakon izbora.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare