Domovi za stare su mesto okupljanja treće generacije. Društveni život veoma je važan za održavanje vitalnosti. Činjenica je da je u nekim domovima za stare bolja atmosfera nego u drugim. Prilikom odabira staračkog doma koje je najbolje za ostarelog člana porodice ili rođaka, primat bi trebalo da imaju upravo oni domovi za stare u kojima je raspoloženje na visokom nivou. To u najvećoj meri zavisi od osoblja doma, njihove predanosti i želje da se aktivno uključe. Zdravstvena nega i zbrinjavanje je jedno, ali svakako ga ne treba razdvajati od brige o mentalnom zdravlju. U starosti se javljaju mnoge tegobe, godine uzimaju svoj danak, a vedar duh je nešto što pomaže da se one prebrode i olakšaju. Pročitaj više
Jedna od najčešćih bolesti koja prati mnoge korisnike domova za stare je staračka demencija. Bez potrebe da ulazimo u detalje i stručnu analizu, ukratko rečeno demencija za posledicu ima to da starija osoba ne može potpuno samostalno da se stara o sebi. Čak i da joj je fizička snaga poprilično očuvana, i da nema nekih drugih značajnih zdravstvenih tegoba, demencija sama po sebi može da bude prepreka za samostalan život i nezavisnost od pomoći drugih. Ona ima svoje faze i stadijume, i što je izraženija, to je neophodnost angažovanja stručnih lica u staračkom domu veća. Šta to praktično znači? Opasno je da dementna osoba živi sama i da se samostalno brine o sebi, bez obzira na njeno fizičko zdravlje. Stalni nadzor je neophodan. Svi oni koji misle da je to neka vrsta blaženog zaborava, u zabludi su. Demencija je veoma kompleksna, sa sobom nosi anksioznost i promene raspoloženja. Nestručna lica to često ne razumeju, misleći da je reč o nekim hirovima. Međutim, stručne osobe u domovima za stare itekako znaju s čim imaju posla i znaju kako da se nose sa demencijom i njenim simptomima. Ako je većina stanovnika domova za stare dementno u manjoj ili većoj meri, zašto je onda neophodno da im se organizuje aktivan društveni život i zabava? Upravo zbog toga i jeste neophodno, jer koliko god da oni zaboravljaju događaje, nemaju prostornu i vremensku orijentaciju, pozitivna i vedra atmosfera puna zabave veoma dobro utiče na to kako se oni osećaju. Možda se neće sećati da su juče igrali ‘ne ljuti se čoveče’ ili domine sa svojim prijateljima iz doma za stare, ali će im ostati zabeležena pozitivna emocija koju su imali dok su se na ovaj način zabavljali. Dokazano je da razonoda umanjuje stres. Slobodnog vremena u domovima za stare je na pretek. Između obroka, uzimanja terapija i povremenih lekarskih kontrola, svo preostalo vreme treba nekako ispuniti. Najbolji domovi za stare nastoje da se ovoj temi temeljno posvete. Organizuju se proslave rođendana korisnika, slavi se krsna slava i drugi verski praznici, pravi se doček Nove godine itd. Povremeno se organizuju igranke, gostovanja umetnika (glumaca, muzičara) i razne druge priredbe. Pored svega toga, postoje i časovi plesa ili neke druge zabavne aktivnosti, koje angažuju i um i telo, te utiču na produženje vitalnosti.
Mnogim mlađim članovima porodice je teško da prihvate i pomire se sa činjenicom da njihov roditelj, baka ili deka treba da se presele u dom za stare. Lakše im je kada znaju da su ona ili on uvek u dobrom društvu i da im je vreme kvalitetno ispunjeno. Zaokupljenost svakodnevnim aktivnostima i dešavanja, skreće misli sa briga i problema. Boravak na mestu gde su okruženi pripadnicima svoje generacije može da bude daleko zabavniji nego da su sami kod kuće, gde im je jedino društvo televizor.
Najbolji popis i svi detalji u vezi sa uslugama koje pružaju domovi za stare nalaze se na veb-sajtu Oglasiko koji će biti vaš vodič za pronalaženje idealnog doma za stare. Tu su prikazane usluge sa cenama, fotografije i svi ostali relevantni podaci.
Dom za stare se bira po više kriterijuma, neki od njih su cena i lokacija. Međutim, kada se napravi uža selekcija, najvažniji kriterijum treba da bude odnos osoblja prema korisnicima doma, u prevodu kakva je atmosfera u čitavoj ustanovi. To se lako vidi i sazna. Dovoljno je samo da uđete u dom za stare, odete u posetu i provedete tamo malo vremena. Popričajte sa zaposlenima koji rade direktno sa korisnicima i procenite kako vam oni deluju. Uprava je jedno, ali osoblje koje je u stalnom i neposrednom kontaktu sa stanovnicima doma za stare je ono što vas najviše zanima. Da li pričaju sa korisnicima i na koji način, da li svoj posao rade predano, s puno ljubavi i empatije. Raspitajte se kako izgleda jedan uobičajeni dan. Da li postoji neki raspored društvenih aktivnosti. Saznajte kada su organizovane posete. Oslonite se i na preporuke drugih porodica koje već imaju nekog svog u konkretnom domu za stare, ali neka vas prevashodno vodi sopstveni osećaj. Da li je to dobro mesto za vašeg bližnjeg i kako će se ona ili on tu osećati? Odgovor na ovo pitanje reći će vam sve. Tako ćete pronaći najbolji dom za stare.