Društvo sudija: Kontradiktorna saopštenja tužioca, DVT da reaguje na premeštaje

Vesti 01. mar 202310:45 5 komentara
Shutterstock

Društvo sudija Srbije zatražilo je hitnu i odgovarajuću reakciju Državnog veća tužilaca povodom premeštaja zamenica tužioca Bojane Savović i Jasmine Paunović, ukazujući i na to da je viši javni tužilac u Beogradu Nenad Stefanović izdao više saopštenja za javnost koja su međusobno kontradiktorna. Društvo ukazuje na to da doneti pravosudni zakoni ne dozvoljavaju više neopravdano odstupanje od godišnjeg rasporeda odnosno "oduzimanje predmeta", raspoređivanje tužilaca u druga odeljenja a, ukoliko bi do toga ipak došlo, obezbeđuju javnim tužiocima delotvornu pravnu zaštitu - pravo na prigovor o kome će odlučivati komisija Visokog saveta tužilaštva.

Povodom skorašnje izmene godišnjeg rasporeda poslova za 2023. godinu kojom su zamenice Višeg javnog tužioca u Beogradu raspoređene iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije u prvostepeno odeljenje Višeg javnog tužilaštva (opšti kriminal) u trenutku hapšenja osumnjičenih odnosno realizacije višemesečnog postupanja u predmetima visoke korupcije vezane za JP „EPS“, u vezi s čim je Viši javni tužilac u Beogradu izdao više saopštenja za javnost koja su međusobno kontradiktorna, zbog čega su zamenice VJT javno ukazale na način i okolnosti pod kojima je to učinjeno, Društvo sudija Srbije očekuje hitnu i odgovarajuću reakciju Državnog veća tužilaca, tela čija je ustavna svrha da štiti samostalnost nosilaca javnotužilačke funkcije, navedeno je u saopštenju.

Pročitajte još:

Društvo sudija navodi da je dosadašnji pravni okvir „dozvoljavao“ da dođe do ovakvih situacija, što je, kako kažu, bio jedan od razloga zbog kojih je bilo potrebno izmeniti tužilačke zakone, i ukazuje da se dosadašnji pravni okvir još uvek primenjuje.

Društvo sudija ističe i da doneti pravosudni zakoni ne dozvoljavaju više neopravdano odstupanje od godišnjeg rasporeda („oduzimanje predmeta“, raspoređivanje tužilaca u
druga odeljenja) a, ukoliko bi do toga ipak došlo, obezbeđuju javnim tužiocima delotvornu pravnu zaštitu – pravo na prigovor na godišnji raspored poslova o kome će odlučivati komisija Visokog saveta tužilaštva, a kako dodaju – isključuju primenu dosad preširoko korišćenog rešenja o upućivanju tužilaca u više tužilaštvo (bez konkursa za izbor i bez sprovedenog izbora),

Društvo ukazuje na to da će primena novih pravosudnih zakona od 9. februara, u skladu sa prelaznim i završnim odredbama tih zakona, početi tek nakon konstituisanja novih pravosudnih saveta.

Društvo sudija je uvereno da će novim zakonskim rešenjima biti otklonjena i za ubuduće onemogućena samovolja, proizvoljnost i pristrasnost u donošenju odluka glavnih javnih tužilaca o raspoređivanju nosilaca pravosudnih funkcija u pojedina odeljenja, odnosno pravne oblasti.

Time će se, kako ocenjuju, stvoriti klima u kojoj će svaki tužilac moći da obavlja svoj poziv u punom kapacitetu, samostalno i odgovorno, u skladu sa svojim ličnim i profesionalnim integritetom, znanjem i sposobnostima, u najboljem interesu građana.

Podsetimo, viši javni tužilac Nenad Stefanović je u žižu javnosti došao zbog slučaja tužiteljke Bojane Savović, koja je samo dan nakon akcije policije i VJT kada je uhapšeno šest osoba osumnjičenih da su oštetili EPS za 7,5 miliona dolara tokom izvođenja radova na termoelektrani Kostolac B, smenjena sa tog slučaja iako je duže od godinu vodila istragu oko EPS.

Savović je u sredu naložila policiji hapšenje šest osoba a u četvrtak su je smenili s tog slučaja – oduzeli su joj predmet i prebacili je iz Odeljenja za borbu protiv korupcije u drugo. Takođe, i zamenica javnog tužioca Jasmina Paunović, koja je zajedno sa koleginicom Bojanom Savović radila na predmetu malverzacija u EPS – premeštena je. Ona je premeštena u drugo odeljenje nakon što se, kako je rekla, u Vajber grupi usprotivila informaciji da o svakom budućem radu sa policijom tužitelji moraju da se konsultuju sa svojim šefom odeljenja, posle čega je sazvan kolegijum na kom joj je rečeno da to više tako „neće moći“.

Inače, Više javno tužilaštvo u Beogradu je saopštilo da su „netačne informacije koje su se pojavile u pojedinim medijima da je zamenica Višeg javnog tužilaštva u Beogradu Bojana Savović smenjena“ i da joj je „oduzet predmet u vezi sa zloupotrebama u EPS-u“. „Tačno je da je Savović redovnom izmenom godišnjeg rasporeda, a po sopstvenoj ranije izraženoj želji, prebačena iz Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije u Odeljenje za opšti kriminal“, navedeno je, između ostalog, tada u saopštenju VJT.

Tužilaštvo je navelo i da je „realizacija krivičnog predmeta ‘EPS’ i hapšenje osumnjičenih izvršeno po nalogu Višeg javnog tužioca u Beogradu Nenada Stefanovića i prvog zamenika za suzbijanje korupcije Brankice Marić“, a „kako bi se postupanje ubrzalo“. Naveli su i da je „pomenuta zamenica odugovlačila predistražni postupak“.

Savovićeva demantuje. „Netačni su navodi da sam izrazila želju da radim u drugom odeljenju i apsolutno su netačni navodi tužilaštva da sam na bilo koji način odugovlačila predmet“, izjavila je za N1 tužiteljka i dodala: „Nejasno je i ako sam po njihovim navodima odugovlačila rad na predmetu, zbog čega su čekali da uhapsim lica, pa da me onda prebace u drugo odeljenje“.

Savović je jedna od najobučenijih tužiteljki za borbu protiv korupcije, jer, kako se zna, za pet godina rada nema nijednu oslobađajuću presudu. Tužiteljki nisu dozvolili ni da saslušava okrivljene u poslednjem slučaju, a umesto nje saslušanja okrivljenih sada radi Brankica Marić, najbliža saradnica Nenada Stefanovića.

Zanimljivo je da Više javno tužilaštvo u sredu nije ni obavestilo novinare o toj akciji, već samo policija, iako je u pitanju najznačajniji predmet u poslednjih nekoliko meseci u vezi sa korupcijom.

Dokumenta u koje je N1 imao uvid pokazuju kako su se prema zamenicima javnog tužioca u Odeljenju za suzbijanje korupcije odnosili rukovodioci, i kako su pokušali usmenim uputstvom da kontrolišu tok predmeta u istragama.

Stefanović je i ranije izjavljivao da je, kako on smatra, u pitanju „medijska kampanja“, kako je rekao – i protiv VTJ i protiv njega, da bi se „skrenula pažnja sa odlučne borbe protiv korupcije“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare