Epidemiolog: Postoji opasnost od širenja epidemije malih boginja u Srbiji

Vesti 23. jan 202316:51 5 komentara
Shutterstock/ilustracija

Epidemiolog subotičkog Zavoda za javno zdravlje Subotica, Nebojša Bohucki upozorio je da će se epidemija malih boginja, registrovana u Smederevu, "verovatno" proširiti na ostatak Srbije.

Bohucki je za portal Magločistač naveo da su male boginje (morbile) „jedna od najzaraznijih bolesti u svetu“.

Povezane vesti

„Lek ne postoji, a vakcinacija dece je jedina prevencija. Svako ko nije vakcinisan kao dete, tokom epidemije, pre ili kasnije će doći u kontakt sa ovom bolešću, jer je kontakt sa ovim virusom jako teško izbeći“, naveo je epidemiolog.

On je kazao da je osoba zaštićena od malih boginja ako je primila dve doze vakcine, nebitno da li je monokomponentna (M) protiv morbila, dvokomponentna (MM) protiv morbila i zauški ili trokomponentna (MMR) protiv morbila, zauški i rubeola.

„Ako je neko primio dve vakcine zaštićen je nekih 98 odsto, dok u slučaju jedne doze, zaštićenost je od 90 do 95 odsto. U ovim slučajevima, osoba može da oboli ali će imati blažu kliničku sliku“, naveo je Bohucki.

Podsetio je da je pravilo da deca prime dve doze, prvu sa dve godine i drugu sa sedam godina života, i da je po zakonu do 18. godine moguće primiti MMR vakcinu.

„Preko 18 godine nema vakcinacije, osim u žarištu epidemije, kada je moguće možda odvojiti veći broj vakcina, koje bi u takvim situacijama mogle da se daju i osobama iznad 18 godina“, naveo je epidemiolog.

Dodao je da u početnoj fazi bolest ima „vrlo nespecifičnu kliničku sliku, da liči na prehladu ili na grip koji prati kašalj, curenje nosa i temperatura, pa se tek onda pojavi osip uz moguće kasnije komplikacije“.

„Oko 30 odsto bolesne dece dobije zapaljenje srednjeg uha, što je izuzetno bolno i neprijatno, veoma intenzivan proliv koji zahteva hospitalizaciju, zapaljenje pluća (virusna pneumonija), a leka nema nego se bolest leči simptomatski. Zatim, zapaljenje mozga što na kraju može da dovede i do smrtnog ishoda“, rekao je Bohucki.

Podsetio je da je poslednja epidemija malih boginja u Srbiji zabeležena 2017-18. godine kada je obolelo oko 5.800 ljudi, a umrlo njih 15.

Inače, Institut Batut je saopštio da su zакljučnо sа 22.1.2023. gоdinе pоtvrđеnе mаlе bоginjе коd čеtrnаеst оsоbа sа tеritоriје Smеdеrеvа u Rеfеrеntnој lаbоrаtоriјi zа mоrbilе Institutа zа virusоlоgiјu, vакcinе i sеrumе „Tоrlак”.

„Rаdi sе о dеsеt nеvакcinisаnih оsоbа (ispоd dvе gоdinе živоtа) i čеtiri оdrаslе оsоbе sа nеpоznаtim i nеpоtpunim vакcinаlnim stаtusоm (zаpоslеni u zdrаvstvеnој ustаnоvi, trudnicа). Коmpliкаciја u vidu upаlе plućа bilе su prisutnе коd dvоје оbоlеlе dеcе, а nа bоlničкоm lеčеnju su dvе оsоbе. Hоspitаlizоvаni i оni којi su u кućnој izоlаciјi su u stаbilnоm stаnju“, stoji u saopštenju Batuta.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare