Evropski dopisnik N1 o izveštaju EK: Srbija nije napredovala, neophodna promena u glavama političara

Vesti 30. okt 202417:48 12 komentara

"Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije identifikuje sve probleme iz ranijih izveštaja. U njemu se govori o određenom nivou napretka ili graničnom napretku, a to znači da u odnosu na prethodni izveštaj država kandidat nije napredovala. Iako naša vlast govori da se u izveštaju navodi napredak, granični napredak kako to nazivaju u EK, zapravo znači da niste dobili prelaznu ocenu", rekao je evropski dopisnik N1 novinar Nikola Radišić.

„Vlast kaže naveden je napredak u izveštaju, ali to znači da je situacija ista kao i prethodnih godina. Problem je u neusaglašenosti spoljne politike Srbije sa spoljnom politikom EU, a koja je sada izbila u fokus, problemi se navode i u oblasti demokratije, medija, vladavini prava, pitanju Kosova. Najnoviji izveštaj EK pokazuje zapravo kontinuitet prtehodnih izveštaja i pokazuje da nema mnogo pomaka na evropskom putu Srbije, ali je najnoviji izveštaj sa nešto oštrijim kvalifikacijama“, rekao je u emisiji Dan uživo evropski dopisnik N1 novinar Nikola Radišić.

Kada je reč o stanju u srpskim medijima, Radišić navodi da najnoviji izveštaj EK pokazuje da „nema napretka i poboljšanja medisjke situacije“ u Srbiji.

Pročitajte još:

„I dalje postoje brojni problemi sa medijskim zakonima, problemi sa radom REM-a. Ti prblemi se navode i u različitim rezolucijama Evropskog parlamenta u kojima je takođe taj problem istaknut kao jedan od ključnih problema. Postoje problemi kada je u pitanju bezbednost novinara, a kao i problem političari koji svojim izjavama utiču na njihovu bezbednost. Političari i dalje targetiraju novinare, upitno je i finansiranje kao i vlasništvo medija u Srbiji“, rekao je Radišić.

Jedna od tema i problem koji se takođe navodi u izveštaju EK, jesu izbori i izborni proces u Srbiji.

„U izveštaju se navodi da postoje pritisci na birače, nejednaka zastupljenost političkih aktera u medijima, a kada je reč o poslednjim izborima govori se o favorizaciji određenih partija u izbornom procesu, pritiscima političara. Sve to nije ništa novo. Ti problemi se godinama ne rešavaju i zato je u pitanju taj, kao ga naovde, ograničeni napredak jer nismo otišli ni korak dalje“, objašnjava evorpski novinar Nikola Radišić.

Kada je reč o reformi pravosuđa mnogi neophodni zakoni su usvojeni, ali se oni, kako se navodi u izveštaju, ne sprovode u praksi.

„Reforme, uprkos usvajanju zakona, su mrtvo slovo na papiru. Veliki su pritisci na predstavnike pravosuđa. Potrebno je urediiti oblast pravosuđa u Srbiji kako bi nosioci pravosudnih funkcija bili nezavisni, da političari ne bi više uticali na njih i prestali da ih satanizuju. Mnogo toga treba da se promeni u Srbiji, a posebno u glavamo političara koki nikako da shvate da ljudi žele da žive u demokratiji, u zemlji u kojoj će se poštovati vladavina prava bez obzira na to ko je na vlasti“, naveo je Radišić.

Komentarišući poslednju izjavu vsokog predstavnik za spoljnu politiku i bezbednost Žozep Borel koji je danas u Briselu izjavio da Srbija ne može održavati odnose s Rusijom i očekivati članstvo u EU, Radišić kaže da je ta poruka uvek ista.

„Možda ponekad Borel ili neko od njegovih kolega izađu sa izjavom koja je možda oštrija, ali je poruka uvek ista. Onda Vučić ili Šurić kažu – mi ćemo to na kraju procesa pridruživanja. Međutim, usaglašavanje spoljne politike Srbije sa spoljnom politikom EU je pitanje koje postoji od prvog dana. I na tome se sada insistrra jer je Eropa posredno u ratu. EU smatra da je uvođenje sankcija Rusiji način da se Srbija izjasni na čijoj je strani. Ali činjenica da Srbija nije kažnjena do sada zbog neusaglašavanja govori mi da u Briselu postoji određena doza razumevanja za položaj Srbije, koja zavisi od Rusije kada je reč o podršco srpske ideje o rešavanju problema Kosova kao i zbog energenata“, objašnjava Radišić.

Govoreći o izjavi predsednika Srbije Aleksandar Vučića, a povodom ocena iz izveštaja Evropske komisije o neusklađenosti Srbije sa spoljnom politikom Evropske unije (EU), kada je naveo da su evropski zvaničnici u pravu i „čestitao im što su to primetili“, Radišić ocenjuje kao ciničnu i nepotrebnu.

„Vučić je ciničan i nije trenutak za to. U izveštaju se jasno kaže da produbljivanje saradnje sa kinom i rusijom dovodi u pitanje strateški put Srbije, a za koji vlast tvrdi da je evriosju. Jasno je u izveštaju naglašeno da je ta stvar upitna i nameće se pitanje je koliko će im EU još gledati kroz prste. Kina je jedna, a Rusija potpuno druga priča, i kina ne predstavlja toliki problem“, zaključio je  evropski dopisnik N1 novinar Nikola Radišić.

#related-news_1

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare