EWB: Uredba EU o baterijama bi mogla da utiče na iskopavanje litijuma u Srbiji?

Vesti 27. dec 202113:09 12 komentara
Rio Tinto, dolina Jadar, Litijum, fabrika Litijuma
N1

Evropska komisija prošle godine je predložila Savetu EU i Evropskom parlamentu da usvoje novu Uredbu o baterijama i otpadnim baterijama, koja bi mogla da utiče i na potencijalno vađenje litijuma u Srbiji, ukoliko baterije proizvedene od njega budu plasirane na tržište EU. Uredba, koja će zahtevati od kompanija da se pridržavaju ekoloških standarda u svojim lancima snabdevanja, i dalje je tek u procesu usvajanja.

Ovo je za European Western Balkans potvrđeno iz Evropske komisije, kojoj se ovaj portal obratio zbog dodatnog pojašnjenja stava EU o projektu “Jadar” kompanije Rio Tinto.

Portal podseća da je portparolka Evropske komisije Ana Pisonero izjavila je početkom decembra za N1 da je ovaj projekat „veoma dobra prilika za socio-ekonomski razvoj Srbije ukoliko se ispoštuju najviši ekološki standardi“.

“Pozdravljamo najavu Vlade Srbije da će primeniti najviše standarde ekološke zaštite kada je reč o ovom projektu. Podrška EU Srbiji uslovljena je njenim regulatornim okvirom i praksama, koje su u potpunosti u skladu sa ekološkim praksama EU“, rekla je tada Pisonero.

Ova izjava, posebno deo o projektu kao dobroj razvojnoj šansi, izazvala je negativne reakcije dela javnosti, a dan kasnije, građani su drugu nedelju uzastopno blokirali puteve, zahtevajući povlačenje spornih zakona.

European Western Balkans u međuvremenu je dobio dodatna pojašnjenja u vezi sa stavom EU oprojektu “Jadar” i njegovom uticaju na životnu sredinu.

Kako je za EWB rečeno iz Brisela, Evropska komisija usvojila je u decembru 2020. predlog Uredbe o baterijama i otpadnim baterijama koja će zahtevati od kompanija koje plasiraju na tržište EU baterije za električna vozila da se pridržavaju standarda vezanih za lance snabdevanja sirovinama, koji pokrivaju glavne društvene i ekološke rizike, kao što je rizik za vazduh, vodu, zemlju i biodiverzitet.

„Ovi zahtevi, koji su razvijeni na osnovu smernica OECD-a, primenjivaće se na sve baterije koje se plasiraju na tržište Evropske unije bez obzira na njihovo poreklo, uključujući i treće države, kao što je Srbija. Nastavićemo da pažljivo pratimo ovaj projekat“, rekao je zvaničnik EU za European Western Balkans.

Ova Uredba, međutim, tek je u proceduri usvajanja. Nju treba da usvoji Savet Evropske unije, koji čine ministri svih država članica, kao i Evropski parlament. Tokom procesa može doći do izmena teksta, napominje se u tekstu EWB.

Poslednja informacija o Uredbi je da se o njoj i dalje raspravlja u Savetu EU, u kojem je održano 13 video konferencija. Rasprave će se nastaviti i tokom narednih šest meseci, kada Savetom EU predsedava Francuska.

Portalu  je ukazano na još jedan dokument Evropske komisije, koji je usvojen u septembru 2021: „Principi EU za održive sirovine“.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare