Firma preko koje je Vulin uvozio zvučne topove obavlja strogo poverljive poslove za državu

author
nova.rs
22. mar. 2025. 18:42
LRAD 450XL zvučni top policija žandarmerija
Tanjug/Vladimir Šporčić | Tanjug/Vladimir Šporčić

Famozni zvučni topovi, za koje je državni vrh najpre tvrdio da ih policija Srbije uopšte ne poseduje, nabavljeni su preko firme “Romax trade”. To preduzeće i njegov vlasnik Goran Rodić imaju dozvolu da trguju oružje, pristup “strogo poverljivim podacima”, a trguju svim i svačim - od instalacija za vodovode do opreme za vajfaj. Povezuju ih sa Aleksandrom Vulinom, a za Rodića se zna da je bio jedan od finansijera fondacije Dragice Nikolić.

Poslanica u Skupštini Srbije Marinika Tepić objavila je da je Ministarstvo unutrašnjih poslova 16 zvučnih topova dva različita tipa nabavilo preko preduzeća „Romax trade“.

Ona je na konferenciji za novinare obelodanila specifikaciju te firme koja pokazuje da je za nabavku zvučnih topova i prateće opreme, sprovedenu 2021. godine, ukupno odvojen 81 milion dinara, što je skoro 700.000 evra. Posao je sklopljen u vreme dok je ministar policije bio Aleksandar Vulin i to direktnom pogodbom.

Tako se u priču o zvučnim topovima i odakle oni uopšte policiji Srbije, koja se danima raspliće u našoj javnosti, pojavljuje i ime privatne kompanije “Romax trade”, koja je na zahtev MUP-a obezbedila zvučne topove različite jačine, a državno preduzeće za trgovinu oružje je pripremilo ugovor, piše Nova.rs.

Veze sa Aleksandrom Vulinom


“Romax trade” i njegovog vlasnika Gorana Rodića nema često u javnosti, a i kada se pojave, najčešće se vežu uz ime sadašnjeg potpredsednika Vlade Srbije i nekadašnjeg ministra policije i odbrane Aleksandra Vulina, piše Nova.rs. Naime, mediji su 2020. pisali da je Ministarstvo odbrane, na čijem je čelu tada bio Aleksandar Vulin dalo 458 miliona dinara avansa firmi „Romax trade“. U izveštaju koji je tada bio dostupan javnosti, nije navedeno koja roba je plaćena i za koji iznos.

Sem što vlasnika firme Gorana Rodića mediji u Novom Sadu povezuju sa Vulinom, o njemu se zna i da je bio jedan od finansijera fondacije Dragice Nikolić.

Firma je, kako se može videti na portalu Agencije za privredne registre, osnovana pre 32 godine, u martu 1993. godine, ali bi se na osnovu podataka dostupnih javnosti, moglo zaključiti da svoj poslovni uzlet veže prvenstveno za vladavinu Srpske napredne stranke.

Uspon poslednjih deset godina


Mediji su i pre tri godine primetili ozbiljniji poslovni skok kompanije. Tada je zabeleženo da je preduzeće tokom 2015. godine ostvarilo promet od 172 miliona dinara, što je oko milion i po evra. Već sledeće 2016. promet im je skočio na 421 miliona dinara, što je oko tri i po miliona evra, a 2017. na 532 miliona, što je već 4,5 miliona evra. U izveštaju za 2018. navodi se da je Romax-trade ostvario 206 miliona dinara prihoda na domaćem tržištu i 438 miliona dinara u inostranstvu, što je skoro pet i po miliona.

Podaci o poslovanju poslednjih godina, dostupnih kroz finansijske izveštaje na sajtu Agencije za privredne registre pokazuju dalji poslovni uspon firme.

Naime, ukupni prihodi Romax trade u 2023. godini bili su 4.091.150.000 dinara, što je skoro 35 miliona evra. Samo godinu dana ranije, 2022. prihodovali skoro dvostruko manje, to jest 2.239.257.000 dinara, što je 19 miliona evra, a 2021. godine ukupni prihodi su im bili 1.161.729.000 dinara, što je nešto malo manje od 10 miliona evra.


I neto dobitak u tom periodu pokazuje uzlet „Romax trade“, pošto je 2023. bio 236.099. 000 dinara, što je oko dva miliona evra, dok je 2022. bio 187.256.000 dinara, odnosno oko milion i po evra.

„Romax trade“, kako se može iščitati iz Osnivačkog akta, počeo je kao jednočlano privredno društvo. Međutim, 2012. godine prerasta u društvo sa ograničenom odgovornošću za trgovinu na veliko, koje ubrzo dobija i svoja tri ogranka. Dva su u Novom Sadu i to za nespacijalizovanu trgovinu na veliko i trgovinu na malo novim proizvodima u specijalizovanim prodavnicama.

Treći ogranak firme, možda i najinteresantniji i najtajnovitiji je, a čije je sedište u Beogradu, registrovan je za specijalizovani program. Upravo pod tom stavkom na samoj prezentaciji kompanije navodi se da je od 2013. godine registrovana za delatnost spoljne trgovine kontrolisanom robom, u skladu sa zakonskim propisima. Tu se takođe može iščitati da je firma upisana u registar onih kojima je država dozvolila da trguju oružjem, da ima sertifikat za pristup podacima stepena tajnosti “poverljivo” i “strogo poverljvo“.

Dozvola za trgovinu oružje i sertifikati poverljivosti


U priloženom dokumentu Saveta za nacionalnu bezbednost i zaštitu tajnih podataka vidi se da im je u decembru 2015. izdat sertifikat za pristup tajnim podacima stepena tajnosti “poverljivo” i to sa rokom važenja do 01.12.2025. godine. Isto telo izdalo im je maja 2022. godine sertifikat za pristup podacima stepena tajnosti “strogo poverljivo”, koji važi do marta 2027 godine.

Prema rešenju objavljenom na samom sajtu, „Romax trade“ je juna 2013. godine upisan u Registar lica ovlašćenih za obavljenje poslova izvoza i uvoza naoružanja, vojne opreme brokerskih usluga i usluga tehničke pomoći, koji vodi Ministarstvo unutrašnje i spoljne trgovine. Ta dozvola se dobija na pet godina i iz dokumentat na sajtu se vidi da je ponovo obnovljena maja 2018. godine.


Na sajtu preduzeća nema najnovijeg rešenja o tome da je dozvola produžena na novih pet godina, ali s obzirom na uspešne bilanse preduzeća i poslove koje su dobijali tokom prethodne godine, nema sumnje da će od nadležnih dobiti i tu dozvolu.

Pošto o poslovima specijalizovanog programa, odnosno trgovini oružjem i ostalim poslovima koji nose oznaku “poverljivo” i “strogo poverljivo”, možemo samo da nagađamo, iz javno dostupnih podataka, vidi se da ogranci firme koji posluju u Novom Sadu nižu poslovne uspehe.

Samo 12 ugovora sa novosadskim vodovodom


Na portalu javnih nabavki može se pronaći da je samo tokom prve polovine prošle godine „Romax trade“ zaključio 12 ugovora sa JKP Vodovod i kanalizacija Novi Sad. U ovoj saradnji za firmu Gorana Rodića najuspešniji mesec je svakako bio april, kada je zaključeno sedam poslova, koji ukupno vredne 52 miliona dinara, što je skoro 450 hiljada evra.

U grupi ponuđača za ove poslove uz „Romax“ su i pojedine firme i samostalne preduzetničke radnje koje se bave ugradnjom, pošto je firme Gorana Rodića prvenstveno zadužena za nabavke.

Tako je su 11. aprila prošle godine sklopljeni ugovor za nabavku i ugradnju uređaja za besprekidno napajanje, vredan 10 miliona dinara bez PDV, kao ugovor za nabavku i ugradnju elektro pumpi za izvorište “Ratno ostrvo”, vredan 18 miliona dinara, odnosno samo u jednom danu poslovi vredni 28 miliona dinara. Početkom tog meseca dogovoren je posao nabavke rezervnih regulacionih zavarivača vredan 3,5 miliona dinara.

Opširnije na Nova.rs.

Teme

Koje je vaše mišljenje o ovoj temi?

Pridružite se diskusiji ili pročitajte komentare

Pratite nas na društvenim mrežama