
Za kontroverznim biznismenom iz Vojvodine Vladimirom Vrbaškim Više javno tužilaštvo u Beogradu tražilo je raspisivanje poternice budući da ga policija, prilikom upada u prostorije njegove firme, a zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj, nije pronašla na licu mesta. Imajući u vidu da su protiv Vrbaškog i ranije podnošene prijave, uprkos kojim je nastavio da nesmetano posluje, sumnja javnosti u ishod ovog postupka je po svemu sudeći opravdana, posebno ako se tome dodaju saznanja da Vrbaški već godinama ne živi na našem kontinentu.
Biznismen Vladimir Vrbaški se ponovo našao u fokusu javnosti nakon što su, u nastavnku velika akcije na suzbijanju korupcije po nalogu Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, izvršeni pretresi na više desetina lokacija, među kojima je i firma u vlasništvu Vrbaškog. On se našao u fokusu istrage, zajedno sa još 22 osumnjčena, da su izvršenjem različitih delana štetu Republičke direkcije za robne rezerve i poverilaca privrednih društava pribavili protivpravnu imovinsku korist Vrbaškom od više miliona evra, piše nova.rs.
Nakon što su u petak saslušani svi osumnjičeni, tužilaštvo je za njih osam tražilo pritvor, za jednu osobu kućni pritvor, dok će za Vladimirom Vrbaškim biti raspisana poternica, budući da ga policija još nije pronašla.
„„Ne treba se čuditi što Vrbaški nije pronađen na adresama na kojima ga je po nalogu tužilaštva tražila policija jer se već godinama spekuliše da ne živi u Srbiji. Čak su i javno bili objavljivani podaci da je na Floridi pre desetak godina osnovao firmu, a na društvenim mrežama su se mogle videti fotografije njegove porodice iz Sjedinjenih Američkih Država. Da li se Vrbaški trenutno nalazi u SAD ili nekoj drugoj državi, na nadležnim organima je da to utvrde i privedu ga na saslušanje, a da li će do toga doći, ostaje da vidimo“, kaže sagovornik Nova.rs upoznat sa slučajem.
Na radaru tužilaštva
Ovo nije prvi put da se Vladimir Vrbaški našao na radaru tužilaštva. Ono ga je i 2023. godine istraživalo zbog malverzacija tokom pandemije koronavirusa.
Prethodno su protiv njega, od 1995. godine, podneli više krivičnih prijava i više puta je privođen ali su sve prijave obrisane. Kako je naš izvor ranije rekao, Vrbaški je osuđivan jednom u Srbiji, jednom u inostranstvu i to 2021. godine zbog falsifikovanja dokumenata.
Vrbaškog je tužilaštvo navodno istraživalo zbog sumnje da je, kako su mediji tada pisali, bio uključen u pranje novca kriminalne grupe Veljka Belivuka i Marka Miljkovića, kojoj se sada sudi za sedam teških ubistava i druga teška krivična dela. Vrbaški se pominjao kao osoba koja je ilegalno stečeni novac Belivukove grupe ubacivao u legalne tokove. Ipak, njegovo ime se na kraju nije našlo na optužnici Javnog tužilaštva za organizovani kriminal koja je podignuta protiv te grupe.
O Vrbaškom se govorilo i kao o kumu nekadašnjeg ministra Nebojše Stefanovića, ali je on te navode demantovao rekavši da sa njim nema ni poslovne, ni rodbinske, niti bilo kakve druge veze.
Pribavili Vrbaškom više od milion evra
Podsetimo, Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije VJT vodi istragu protiv 22 osobe zbog sumnje da su Vrbaškom pribavili imovinsku korist veću od milion evra.
Saslušani su direktori u „Best Seed Producer“ doo Feketić Dragan P. i Miroslav M, kao i zaposleni u tom privrednom društvu Dragan I, Nataša M, Dragana O, Branislav Š, Norbert N, faktički vlasnik AD „Makovica“ Mladenovac i „Agora“ doo Mladenovac Milan V, faktički vlasnik „Mips Pro Plus“ doo Beograd Goran G, faktički vlasnik „Šeboj Fanđo“ doo Kruševac Miroljub N, formalni vlasnik „Šeboj Fanđo“ doo Kruševac Vladica J, i direktor preduzeća „FBN Qube“ doo Novi Sad Đorđe D.
Naredbom o sprovođenju istrage osumnjičenima se na teret stavlja da su izvršili krivična dela Prevara u obavljanju privredne delatnosti i Zloupotreba položaja odgovornog lica.
Postoje osnovi sumnje da je izvršenjem krivičnih dela u periodu od 2016. do 2022. godine pribavljena protivpravna imovinska korist privrednom društvu “Best Seed Producer” (BSP) doo Feketić od oko 223.7 miliona dinara.
Na taj način Republička direkcija za robne rezerve (RDRR) oštećena je za 166 miliona dinara, a stečajni poverioci AD “Makovica” Mladenovac, koje je u stečaju, za više od 57.7 miliona dinara.
Postoje osnovi sumnje da je D.P. u saivršilaštvu i uz pomaganje ostalih osumnjičenih, u nameri pribavljanja protivpravne imovinske koristi za PD “BSP” doo Feketić, doveo u zabludu odgovorna lica RDRR tako što je u periodu od 2016. do 2019. godine zaključivao sa RDRR godišnje Ugovore o razmeni semenske pšenice za merkantilnu pšenicu.
On je, kako se sumnja, u ugovorima u tom periodu lažno prikazivao da im je preneo u vlasništvo ukupno 23.665.000 kilograma semenske pšenice dostavljanjem fiktivne dokumentacije i to deklaracija o kvalitetu semena poljoprivrednog bilja i izveštaja o ispitivanju semena poljoprivrednog bilja, a sve to kako bi “BSP” ispunilo pomenute ugovorne obaveze i preuzelo merkantilnu pšenicu u razmeri 1:1.8 od RDRR u ukupnoj količini od 42.600.000 kilograma merkantilne pšenice.
Dalje je održavao RDRR u zabludi da je pomenutu semensku pšenicu koju je RDRR preuzela iz razmene, u ime i za račun RDRR primao i skladištio u preduzeću “BSP” u periodu od avgusta 2016. do jula 2021. godine.
D.P. je u tom cilju usmeno nalagao rukovodiocu laboratorije preduzeća “Srbolab” D.I. da sačini fiktivne deklaracije o semenskoj pšenici i Izveštaje o navodnom ispitivanju semena poljoprivrednog bilja ovlašćene kontrolne kuće „Srbolab“.
Takođe, postoje osnovi sumnja da je u periodu od 1. novembra 2022. “BSP” doo Feketić zaključilo ugovore o poslovno-tekničkoj saradnji sa preduzećem “Media-Netowrks” iz Novog Sada koji se odnosi na izradu softvera za upravljanje hladnjačama i magacinskim poslovanjem čija vrednost iznosi više od milion evra.
Utvrđeno je da je u januaru 2023. godini faktički vlasnik “BSP” V.V. kao fizičko lice, u svojstvu jemca, potpisao sa “Media-Networks” ugovor o jemstvu kojim se obavezao da će ispuniti obaveze firme “BSP”doo Feketić po ugovorima o poslovnoj saradnji na način da dug za navedena preduzeća isplati u kriptovaluti pod nazovom „Eume“, čija je vrednost na dan sačinjavanja ugovora navodno iznosila 1.8 americkih dolara za jednu jedinicu kripto valute i to prebacivanjem ukupno oko milion jedinica navede kripto valute.
Tužilaštvo je proaktivno izvršilo uvid u otvorene baze podataka koje se odnose na predmetnu kripto valutu i utvrdilo da ista nema bilo kakvu berzansku niti realnu upotrebnu vrednost, te da je V.V. kao fizičko lice na osnovu tako fiktivnog izmirenja duga “BPS” doo Feketić prema “Media-Networks” preuzeo potraživanje ove firme.
Nakon toga je kao obezbeđenje svog potraživanja od “BSP”doo Feketić na delu imovine tog preduzeća stavio hipoteke, procenjene na vrednost od 63 miliona dinara, nakon čega ih je 25. jula 2023. godine ugovorom o ustupanju potraživanja preneo na suprugu A.V.
Ovo potraživanje je potom u izvršnom postupku preneto u vlasništvo firme “Cold Storage” Subotica, na koji način je preduzeće “BSP” doo Feketić oštećeno u iznosu od 63 miliona dinara, za koji iznos je pribavljena protivpravna imovinska korist V.V.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare