General Kolundžija o vojnom roku: Dva i po meseca nije dovoljno, vojničke čizme se ne mogu razgaziti za 15 dana

Vesti 16. sep 202416:21 182 komentara

General u penziji Dragan Kolundžija izjavio je da je odluku o uvođenju obaveznog vojnog roka očekivao i ranije s obzirom na probleme u vojsci, ali rok od 75 dana je, smatra, potcenjivanje vojske. "To nije dovoljno. Nekom da date dva i po meseca da nauči pušku je jako neozbiljno. Moj stav je minimum šest meseci", smatra on.

Trinaest godina nakon što je prešla na profesionalnu vojsku, u Srbiji se vraća obavezni vojni rok. Predsednik Srbije Aleksandar Vučić potpisao saglasnost za obavljanje redovnog vojnog roka u trajanju od 75 dana i kako je rekao, želi da veruje da će Vlada Srbije da usvoji tu odluku.

Kolundžija je u emisiji N1 Sludio Live rekao da za njega ova odluka nije neočekivana, podsećajući na stanje popunjenosti, napuštanje službe zbog čega se Vojska suočila sa problemom svog istinskog funkcionisanja.

Prema njegovim rečima, 2010. godine je na jedan grub i neodmeren način izvršena profesionalizacija.

„Politički vrh je zahtevao da se u vojnu službu prime profesionalni vojnici bez analize i plana kako to uraditi. Nije ispoštovana zakonska regulativa o aktivnoj i pasivnoj rezervi. Stavljalo se pod tepih, a sada je dogorelo do noktiju. Razumem u potpunosti potrebu da se rešenje nađe sada“, naveo je on.

Da li je Srbija spremna za brzo uvođenje vojnog roka?

„Jeste“, smatra Kolundžija i navodi da sada imamo šest centara za obuku – u Somboru, Kruševcu, Pančevu, Leskovcu, Valjevu.

Ističe da ne mora da bude maksimalan broj regruta u prvom kontigentu, već da njihov broj može naknadno da se povećava.

Smatra, međutim, da 75 dana koliko je predviđeno da vojni rok traje, nije dovoljno.

„Vojničke čizme se ne mogu razgaziti za 15 dana. Vojnička profesija je složena, zahtevna. Dva i po meseca nit ste ga obučili niti mu moćete dati vojno-evidencionalnu specijanost koja se upisuje u njegovu knjižicu i koja je uslov da bi mogao da bude raspoređen u borbenu jednicu ili u ratni raspored“, rekao je Kolundžija.

Kako kaže, postavlja se pitanje ko je taj koji može da prekrši zakon i da tog vojnika rasporedi negde, a nije obučen.

„Jedan od osnovnih principa u obuci u vojsci je sticanje poverenja u naoružanje i tehniku – ko će da savlada tenk, transporter, haubicu za tako kratko vreme. Ovo je malo i potcenjivanje vojnog poziva sa tako kratkim rokom“, smatra sagovornik N1.

Prema njegovoj oceni, vojska nije igračka, a nije humano ni profesionalno da čoveku date naoružanje, sredstvo a nema znanje da time rukuje.

„Prioritet u Vojsci je ljudski faktor“

„Mi možemo da kupimo ne znam šta od tehnike i ne znam u kojim količinama, ako nema ko da rukuje, čuva, održava… Tenk bez dobro obučene posade je gvožđurija“, rekao je Kolundžija.

Govoreći o problemu popunjenosti Vojske Srbije, kaže da je vojni poziv težak, zahtevan i da mnogi ne žele da se ugrade tu.

To je, kako objašnjava, i pitanje socijalnog statusa.

Kada vojnik uradi jedan, dva ugovora, prepušten je sam sebi jer država nije našla mehanizam da ih zapošljava u državnim predzećima shodno njihovoj specijalizacije, kaže Kolundžija.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare