
U Apelacionom sudu u Kragujevcu nastavljen je glavni pretres protiv rukovodilaca fabrike "Milan Blagojević" u Lučanima, a zbog eksplozije u toj fabrici 14. jula 2017. kada su poginuli radnici Milojko Ignjatović i Milomir Milivojević. Porodica Milivojević ne nadaju se da će do pravde doći, ali da neće odustati dok su živi. "Oni prolongiraju da proces traje što duže, da ja odustanem. Ali, neću odustati dok sam živ, a neće ni ćerka, neće ni ona izdati brata", kazao je Milomirov otac Milovan danas kroz suze.
U Apelacionom sudu u Kragujevcu u toku je ponovljeni glavni pretres u slučaju pogibije dvojice radnika 2017. u fabrici „Milan Blagojević – namenska“ u Lučanima.
Kako je javila reporetrka N1, 19. marta trebalo je da bude izricanje presude, ali je ono pomereno za danas, kada se odražava u sudnici u Kragujevcu.
Porodica jednog od poginulog radnika Milomira Milovanovića od nesreće 2017. godine vodi borbu da dođe do pravde, ali se, kako kažu, ne nadaju da će do nje i doći.
Sve te godine otkad traje suđenje za njih je vrlo traumatično, stalno se otvaraju nove rane, a ostalo je upamćeno da su na jednom od ročišta dovedeni radnici iz „Namenske“ da podrže sada već preminulog direktora.
Reporterka N1 prisustvovala je početku današnjeg suđenja kao građanka. Kaže da je svedočio jedan od oštećenih, zaposleni u fabrici u Lučanima koji je takođe bio povređen.
Njemu su ponovo postavljena ista pitanja koja se godinama unazad postavljaju i za koje postoje dokazi.
„I porodica Milivojević mu je postavljala pitanja. Govorilo se kakva je zaštita na radu bila, da li su imali praktičnu obuku, na šta je on rekao da je bilo 20-ak dana praktične obuke, da su im starije kolege pokazivale rad na valjcima. Kako je rekao, imali su i pisane testove, gde su im oni koji su im držali obuku govorili koje odgovore da zaokružuju“, navela je reporterka N1.
U toku svedočenja prvog svedoka oštećenih, govorilo se i o tome kakva su odela nosili radnici i da li su ona bila od pamučnog materijala. Svedok je rekao da nisu. Advokat oštećenih je onda pitao da li je oprema promenjena nakon nesreće, a on je rekao da jeste.
Očekuje se da će danas biti izricanje presude.
Trebalo bi da svedoče i dva veštaka.
Sedam godina i osam meseci slučaj eksplozije u fabrici „Milan Blagojević“ iz Lučana ostaje bez epiloga. Za skoro osam godina porodica Milivojević pretpela je medijsku torturu, odlaganja ročišta, nerazumevanje kolega, sugrađana, pa čak i porodice. Milovan Milivojević, otac poginulog Milomira Milivojevića kazao je krajem marta za N1 da se, nakon novog odlaganja ročišta, oseća poniženo, jer ne može da dokaže nešto što je svojim očima gledao, „nešto što se desilo na sto metara od njegovog radnog mesta, gde mu je dete izgorelo, nešto što svi znamo, što su dokazi, što su svedoci posvedočili“.
Za smrt dvojice radnika okrivljeni su: Vladimir Lončarević, rukovodilac pogona Raketna goriva i Tomo Stojić, rukovodilac sektora „Bezbednost i zaštita na radu“, a koji su u ponovljenom postupku u Osnovnom sudu Ivanjica osuđeni na po tri godine zatvora. Direktor „Namenske“ Radoš Milovanović, koji je ranije bio među okrivljenima, u međuvremenu je preminuo.
Podsetimo, u „Namenskoj“ se 14. jula 2017. godine dogodila nesreća, kada je radnik Milojko Ignjatović (55) preminuo na licu mesta, a njegov kolega Milomir Milivojević (25) zadobio je teške povrede od kojih je preminuo nakon dve nedelje na Vojnomedicinskoj akademiji u Beogradu.
Za njihovu smrt su okrivljeni rukovodioci te fabrike, koji su od početka suđenja, 3. oktobra 2019. godine, negirali krivicu.
Osnovno javno tužilaštvo u Čačku, odeljenje u Ivanjici, podnelo je tužbe protiv generalnog direktora namenske fabrike u Lučanima Radoša Milovanovića i rukovodioca dva fabrička pogona Vladimira Lončarevića i Tome Stojića, 26. juna 2019. godine, posle razgovora roditelja i sestre nastradalog radnika Milivojevića sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.
Sudski proces je, inače, pokrenut zahvaljujući upornosti oca poginulog Milomira – Milovana Milivojevića, koji je optužio nadležne da prikrivaju okolnosti pod kojima se dogodila nesreća i da štite direktora.
Suđenje je često bilo odlagano, a počelo je 3. oktobra 2019. godine. Tada su radnici lučanske fabrike došli ispred ivanjičkog suda da podrže direktora, a neki od njih su vređali porodicu nastradalog Milomira Milivojevića.
„Bilo je užasno. Sve se u nama kidalo. Supruga i ćerka su plakale. Osećali smo se kao da smo zločinci, a tražili smo samo istinu i pravdu, kojih u ovoj državi izgleda nema. Vređali su nas ni krive, ni dužne. Vređali su i naše mrtvo dete i svašta nam govorili“, ispričao je tada Milivojević, navodeći da su uvrede upućivali njegove kolege sa kojima radi duže od 30 godina, komšije i nekadašnji prijatelji, za koje je kazao da od pogibije njihovog 25-godišnjeg sina ne dolaze u njihovu kuću.
Direktor Radoš Milutinović, koga porodice krive za pogibiju radnika ali i za loše uslove rada, preminuo je u toku sudskog procesa, 21. aprila 2022.
Taj sudski proces još uvek nije dobio epilog. Apelacioni sud u Kragujevcu krajem oktobra 2023. ukinuo je prvostepenu presudu iz aprila te godine prema kojoj su Vladimir Lončarević i Toma Stojić osuđeni na tri godine zatvora za smrt radnika Milomira Milivojevića i Milojka Ignjatovića 2017. godine i predmet vratio prvostepenom sudu na ponovno suđenje.
Po navodu Apelacionog suda, prvostepena presuda doneta je uz bitne povrede odredaba krivičnog postupka, jer u presudi „nisu izneti razlozi o odlučnim činjenicama koje su predmet dokazivanja, a dati razlozi su nejasni i nerazumljivi, jer uzrok nastanka požara i uzročno posledična veza između nastanka požara i propusta okrivljenih kao odgovornih lica nije utvrđena“.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare