Gosti N1: Treba preispitati zakonitost Zdravitasa, odlaganje dinamike nije rešenje

Vesti 29. nov 202419:01 15 komentara

Ministarstvo prosvete povuklo je projekat "Zdravitas", dok se "ne steknu uslovi i povoljna klima", nakon velikog otpora nastavnika fizičkog vaspitanja, učitelja i roditelja, a nije poznato kad će biti nastavljen. Pravnica Ana Toskić Cvetinović navodi da Ministarstvo treba da preispita zakonitost uspostavljanja takvog protala, a iz sindikata prosvetnih radnika poručuju da mejl Ministarstva - nije radni nalog.

“Ono što nas je uznemirilo jeste činjenica vezana za podatke, gde se traži od nas da hitno pristupimo obukama, a da pre toga moramo u pošti da izvadimo lični elektronski potpis kako bismo pristupimo platformi“, rekao je Nikola Ćurčin, potpredsednik Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika.

On je naveo da ne postoji nikakav pravilnik o Zdravitasu, te da imejl koji su nastavnici dobili – ne može da bude radni nalog.

“Tu nema saradnje o kojoj se priča, samo primenu. Kad date pravni dokument tog tipa, on je podložan proveri da li je zakonit. Ono što nastavnici dobijaju je „non paper“. Neko vam daje nekakav savet, ali to nije niti odluka, niti pravilnik, niti ima neku pravnu težinu. To što im je direktor prosledio mejl Ministarstva, nije pravno obavezujuć za njih. Ne može mejl da bude radni nalog, niko zaposlen u prosveti 1. septembra nije dobio u radnim satima da mora da sprovodi Zdravitas, to je došlo naknadno na nivou preporuke”, naveo je on. 

Dodao je i da poručuje kolegama da ne primenjuju dok ne dobiju radni nalog.

“Ako dobiju radni nalog, neka se nama jave da objasnimo kako da na njega odgovore. Do sad smo naišli na jedan slučaj radnog naloga, odgovorili smo i ništa se nije desilo. A pretilo se skoro formalno i neformalno, nekakvim ukidanjima licenci, disciplinskim procesima“, kazao je Ćurčin.

Ana Toskić Cvetinović, pravnica iz organizacije „Partneri Srbija“, navela je da je „problematičan pravni osnov“, kao i da treba preispitati zakonitost Zdravitasa.

“Ministartsvo prosvete se poziva na Zakon o obrazovanju, a taj zakon je usvojen pre Zakona o zaštiti podataka o ličnosti koji daje širi osnov za obradu takvih podatak. Ti podaci nisu neophodni da se postigne svrha. Mere javnog zdravlja se mogu programirati na osnovu statstičkih podataka, nije potrebno da imate profil svakog pojedinačkog deteta”, rekla je pravnica.

Ona je dodala da se u slučaju Zdravitasa ne definiše jasno ko sve može imati pristup tim podacima i na koji način se podaci dalje koriste za programiranje mera, kao i da se postavlja pitanje: zašto se uspostavlja novi portal ako već postoji es-dnevnik.

“Takođe, urađena je javna nabavka pre procene rizika. Vi ne možete da znate kakav vam informacioni sistem treba pre nego uradite analizu rizika. Analizu rizika je Ministarstvo nama dostavilo na zahtev, analiza je urađena u septembru ove godine, nakon što je sprovedena nabavka i portal izrađen. Požurilo se iz nekog nepoznatog razloga”, rekla je.

Navela je i da sada primena nije obustavljena, jer se govori o „preispitivanju dinamike“.

“Nije jasno šta preispitivanje dinamike podrzumeva. Mi pozivamo Ministarstvo da ispita zakonitost uspostavljanja takvog protala. Odlaganje i preisptivanje dinamike nije rešenje”, rekla je.

Koje je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare