Advokatica Sara El Sarag ocenila je za N1 nakon odluke Ustavnog suda kojim se ukida Uredba Vlade o poništenju projekta Jadar, da je ovaj projekat faktički doveden na početak. Aktivista iz Udruženja "Ne damo Jadar" Zlatko Kokanović navodi da su u poslednje četiri godine iskoristili sva pravna sredstva u svojoj brobi protiv iskopavanja litijuma i da im je naredni korak blokranje železnica.
Ustavni sud Srbije ukinuo je Uredbu Vlade kojom je poništen projekat Jadar. U kratkom saopštenju suda navodi se da odluka Vlade nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom. Time su se strahovi onih koji se protive izgradnji rudnika litijuma u dolini Jadra obistinili.
Advokatica El Sarag objasnila je da postoji nastavak saopštenja koji kaže da se ovakvim stavom Ustavnog suda, odnosno odlukom, ne oživljava projekat.
„Ustavni sud ukazao da je došlo do proceduralnih grašaka, ne postoji Studija o uticaju na životnu sredinu. Nisu ispunjeni standardi, jedna cela studija nije donešenja, mišljenja nisu data od ministastava i nisu mogli da donesu takvu Uredbu, a samim tim ta Uredba nije u skladu sa Ustavom“, naglašava.
Najveći problem, ističe, je što do pre par dana nije bilo poznato da je ta inicijativa i podneta i dodake da smo sada faktički na početku projekta Jadar.
Aktivista Zlatko Kokanović smatra da je njihov prvi sledeći korak da moraju na sednici Skupštine Loznice da vrate Prostorni plan grada Loznice u kojem je bio upisan Prostorni plan područja posebne namene. Ta sednica skupštine treba da se održi 25. jula i dodaje da ne smeju da dozvole da se ta sednica održi.
„Videli smo da ova naša trenutna, sadašnja vlast, sve što radi, radi protiv zakona i protiv Ustava i svojih građana. Donose takve uredbe, zakone, koji nisu ustavni, da sutra mogu da, kao što se desilo juče, budu oboreni i onda da se vratimo par godina nazad“, objašnjava.
Kokanović posebno poziva odbornike Skupštine Loznice koji treba da odlučuju o ovom pitanju i da dobro razmisle šta rade.
„Ne može njih četrdeset i nešto (odbornika) da odrede sudbinu celog grada i budućnost cele Srbije. Da li se oni spremani da na svojim plećima nose taj krst“, pita se aktivista iz Gornjih Nedeljica.
(Ne)oživljavanje projekta Jadar
Pravnica Sara el Sarag objašnjava šta znači deo saopštenja Ustavnog suda u kojem se kaže da se projekat ne vraća, odnosno ne oživljava.
„To je kontradiktorno s jedne strane, ali lepota prava je u tome što može da zvuči i da je Ustavni sud u stvari možda negde i stao na stanovište pozivajući se na Član 3 koji se tiče i podele vlasti između ostalog, pa kao da neće da se meša u procedure koje su u nadležnosti vlade. Tako da mi definitivno jesmo na početku“, navodi.
Neophodna je studija o proceni uticaja na životnu sredinu, za koju pravnica misli da do nje neće doći i smatra da tu studiju ne treba da radi kompanija Rio Tinto.
„Mislim da to mi treba da radimo, odnosno najbolje bi bilo da se jednostavno stane iza toga da ne treba da bude iskopavanja litijuma“, ističe.
Kako kaže, podnosilac inicijative za postupak pred Ustavnim sudom nije poznat. Ovakvom odlukom suda, navodi, otvaraju se vrata ta eventualnu dopunu.
„Znači vlada je donela Uredbu u kojoj kaže stavlja se van snage projekat Jadar. Znači kada je ukinuta ta odluka to znači pravno da se taj projekat oživljava, ali Ustavni sud je sebe ograničio i ogradio da to ne znači da se ovaj projekat oživljava na ovaj način“, objašanjava.
Dalja borba – blokada železnica
Kokanović kaže da su akrivisti iskoristili sva pravna sredstva u zadnje četiri godine.
„Skupili smo čak inicijativu za 38.000 potpisa za izglasavanje zakona o trajnoj zabrani, pisali smo krivične prijave, tužbe, znači sve što smo mogli da uradimo pravno mi smo uradili. Mi više nemamo šta, tako da pratimo dešavanja šta će oni raditi. Dali smo im rok od 40 dana, do 28. juna da izrade zakon o zabrani eksploatacije litijuma i bora na teritoriji cele Republike Srbije i ja mislim da je to sasvim dovoljno vremena da može jedan zakon da se napravi“, objašnjava.
Nakon 10. avgusta kaže, plan im je blokada železnica.
„Imamo podršku svih organizacija u Srbiji, opozicionih političkih stranaka, grupa građana. Videli ste juče u Beogradu kada je radni dan, 8 sati kada su svi na poslu, bilo je sigurno 2-3 hiljade ljudi, možete zamisliti da je taj skup organizovan uveče koliko bi bilo tih ljudi. Tako da imamo podršku svih, jer ova tema je iznad svih tema. Iznad politike, iznad verskih i nacionalnih opredeljenja“, navodi i dodaje da je ovo pitanje opstanka i budućnosti Srbije.
Odlokom Ustavnog suda, Kokanović, nije iznenađen.
„Nije bilo za očekivati da će Ustavni sud da donese odluku u korist naroda. Jer, prateći rad Ustavnog suda godinama nazad, oni ispunjavaju želje vlasti. Tako da, kako im je naloženo, oni su tako i uradili. Ta odluka nama uopšte ništa ne znači jer mi smo svoji na svome i ne znam kako oni misle i smatraju da mene sa moje imovine i moje komšije i prijatelje pomaknu odavde gde živimo vekovima. Ja sam na mom ognjištu stariji nego što kompanija postoji. Ima zapisa iz 1830. godine da smo mi bili prisutni na ovim terenima, a kompanija je stara negde oko 150 godina“, navodi.
Kako kaže, ovo nije samo pitanje Gornjih Nedeljica i Loznice, nego pitanje opstanka cele Srbije.
Pravnica navodi i da je posebno opasna priča propagiranje i promovisanje referenduma o ovom pitanju.
„Do referenduma ne sme da dođe. Sve anomalije koje su se dešavale u izbornom proeceu bi se desile na refernduma.Ovo je pitanje opstanka nas u smislu zdravlja“, napominje.
Koje je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare